Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop wychowawczy w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 16.04.2014

Na macierzyńskim jestem od 10 kwietnia przez następne 14 tygodni. Po tym czasie chcę iść na 12 miesięcy urlopu wychowawczego w Niemczech. Nie wiem jednak, od kiedy mi się liczy ten urlop wychowawczy. Jedne źródła podają, że od zakończenia macierzyńskiego, inne, że od dnia narodzin dziecka. Która wersja jest prawdziwa? Czy gdyby mój mąż poszedł na 2 miesiące urlopu wychowawczego (równolegle ze mną), to będzie miał wypłacany zasiłek, czy tylko ja go dostanę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności pragnę serdecznie pogratulować. Nie wiem, w jakim źródle tak wskazano, jak Pani napisała, ale zasadą jest, iż Elternzeit w wymiarze 12 miesięcy można wybrać w okresie od dnia urodzenia dziecka do dnia ukończenia 3. roku życia przez dziecko, a więc może Pani zawnioskować o urlop bezpośrednio po porodzie, ale nie musi.

 

Natomiast Elterngeld to zasiłek, który przysługuje do 14. miesiąca życia dziecka. Jednakże zgodnie z zasadą wyrażoną w § 15 zdanie 1 Gesetz zum Elterngeld und zur Elternzeit (Bundeselterngeld-und Elternzeitgesetz – BEEG) musi Pani określić, w jakich okresach w okresie przyszłych 2 lat wykorzysta Pani urlop wychowawczy w Niemczech. Być może o tym Pani czytała, że dosłownie składa Pani deklarację, iż „od tego do tego momentu chcę być na urlopie wychowawczym” i to planowanie obejmuje dwa lata. Natomiast jeżeli zdecyduje się Pani na Elternzeit bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (te 8 tygodni po porodzie), to czas urlopu wlicza się do tego dwuletniego planu, nie oznacza to, że urlop wychowawczy w Niemczech biegnie od chwili porodu. Jest to pewien przywilej pozwalający przedstawić plan na krótszą perspektywę, tak samo, jeżeli po urlopie macierzyńskim miałaby Pani dodatkowy urlop na warunkach Mutterschutzgesetz, to jego okres też się wlicza.

 

Urlop macierzyński (Beschaeftigungsverbot wynikający z Mutterschutzgesetz) rzeczywiście trwa łącznie 14 tygodni, w tym 8 po urodzeniu dziecka. Po jego upływie może Pani mieć urlop wychowawczy Elternzeit. Natomiast mąż może udać się na Elternzeit już od dnia urodzenia dziecka. Być może te rozbieżności, na które Pani wskazała, wynikają także z tego, iż w źródłach, na które się Pani powołuje, poruszano łącznie sytuację ojca i matki dziecka po porodzie lub źródło obejmuje nieaktualny stan prawny. Ojciec nie korzysta z uprawnień wynikających z Mutterschutzgesetz, a dotyczą go jedynie przepisy BEEG. Pani jako matce do 8. tygodnia życia dziecka przysługują świadczenia przewidziane w § 13 i 14 Mutterschutzgesetz i po spełnieniu warunków do jego otrzymania zasiłek rodzinny – Kindergeld. Ojcu natomiast Eltergeld przysługuje od dnia urodzenia dziecka. Łącznie mogą Państwo pobrać 12 zasiłków (na szczególnych warunkach 14). Mogą Państwo pobierać zasiłek jednocześnie. Nie ma problemu, żeby byli Państwo równocześnie na zasiłku, jeżeli mąż zdecyduje się na pobieranie go przez dwa miesiące. Jednakże rodzic może pobrać zasiłek minimum dwukrotnie, a więc mąż nie może wnioskować o jeden miesiąc zasiłku. Wynika to z § 4 ust. 3 BEEG. Zatem po 8. tygodniu urlopu macierzyńskiego może Pani udać się na urlop wychowawczy i pobierać zasiłek przez 12 miesięcy lub odpowiednio krócej, jeżeli mąż zdecyduje się wnioskować o zasiłek. Jeżeli Pani pobierze wszystkie 12 zasiłków, mężowi co do zasady zasiłek nie będzie już przysługiwał.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - jeden =

»Podobne materiały

Odmowa bycia kuratorem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Wyprowadziłem się z domu zaraz po uzyskaniu pełnoletności. Z dzieciństwa i młodości mam koszmarne wspomnienia związane z moim ojcem, który przez lata znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i dziećmi. Teraz, po 20 latach od ostatniego spotkania z tym człowiekiem, otrzymałem pismo z są

 

Wybicie dodatkowego okna w mieszkaniu własnościowym

Chciałbym wybić dodatkowe okno (lub ewentualnie powiększyć istniejące) w mieszkaniu własnościowym, w kamienicy znajdującej się pod nadzorem konserwatorskim (kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków Krakowa). Czy jest to w ogóle możliwe i jakie kroki prawne powinienem podjąć?

 

Czy można odmówić porodu naturalnego?

Mam pytanie z dziedziny prawa medycznego: 2,5 roku temu urodziłam dziecko przez cesarskie cięcie z uwagi na nieprawidłowe ułożenie płodu. Obecnie jestem w 9. miesiącu ciąży i dziecko również do tej pory było ułożone nieprawidłowo. Z tego powodu zostałam zakwalifikowana do kolejnej cesarki z wyznaczo

 

Zakup nieruchomości w Polsce z dochodów z zagranicy

Od siedmiu lat przebywam na stałe za granicą, gdzie legalnie zarabiam. Rozliczam się z podatków zgodnie z prawem, a oszczędności przywoziłem do kraju i składałem w kopercie u moich rodziców od początku. Jednorazowo wwoziłem ok. 8-9 tys. euro, czego nigdzie nie zgłaszałem, posiadam tylko wyciągi bank

 

Wcześniejsza emerytura z tytułu choroby zawodowej

Urodziłam się w 1959 r. Pracuję od 1984 r. W 1997 r. otrzymałam orzeczenie o chorobie zawodowej. Rentę pobierałam do 1999 r., jednocześnie pracując. Później założyłam swoją działalność. Czy posiadając orzeczenie o chorobie zawodowej, mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jakie świadczenia otrzymam

 

Wkład budowlany

Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej od 20 lat. W 2005 r. kupiłem w innym bloku (ale należącym do tej samej spółdzielni) garaż. Sprzedający także był członkiem spółdzielni. Budynek z garażem wybudowano w 1999 r., a rozliczono w 2004 r. Obecnie wzywa się mnie do uzupełnienia wkła

 

Wywieszenie informacji na klatce schodowej

Spółdzielnia – zgodnie z podjętą przez siebie uchwałą – wywiesza na klatce schodowej mojego bloku informacje o liczbie mieszkańców poszczególnych lokali (w celu naliczania opłat za wywóz śmieci). Ja mieszkam na stałe w innym mieście i moje mieszkanie stoi puste. Nie chcę, by na klatce sc

 

Wywiad środowiskowy na temat zamieszkiwania w lokalu

Niedawno zmarła moja matka, która była głównym najemcą mieszkania komunalnego. Ja mieszkam w nim od urodzenia i jestem zameldowany. Urząd miasta przeprowadził wywiad środowiskowy na temat mojego zamieszkiwania w lokalu. Sąsiedzi podawali sprzeczne informacje. Fakt – w mieszkaniu nie przebywam

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »