.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Urlop wychowawczy w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 16.04.2014

Na macierzyńskim jestem od 10 kwietnia przez następne 14 tygodni. Po tym czasie chcę iść na 12 miesięcy urlopu wychowawczego w Niemczech. Nie wiem jednak, od kiedy mi się liczy ten urlop wychowawczy. Jedne źródła podają, że od zakończenia macierzyńskiego, inne, że od dnia narodzin dziecka. Która wersja jest prawdziwa? Czy gdyby mój mąż poszedł na 2 miesiące urlopu wychowawczego (równolegle ze mną), to będzie miał wypłacany zasiłek, czy tylko ja go dostanę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności pragnę serdecznie pogratulować. Nie wiem, w jakim źródle tak wskazano, jak Pani napisała, ale zasadą jest, iż Elternzeit w wymiarze 12 miesięcy można wybrać w okresie od dnia urodzenia dziecka do dnia ukończenia 3. roku życia przez dziecko, a więc może Pani zawnioskować o urlop bezpośrednio po porodzie, ale nie musi.

 

Natomiast Elterngeld to zasiłek, który przysługuje do 14. miesiąca życia dziecka. Jednakże zgodnie z zasadą wyrażoną w § 15 zdanie 1 Gesetz zum Elterngeld und zur Elternzeit (Bundeselterngeld-und Elternzeitgesetz – BEEG) musi Pani określić, w jakich okresach w okresie przyszłych 2 lat wykorzysta Pani urlop wychowawczy w Niemczech. Być może o tym Pani czytała, że dosłownie składa Pani deklarację, iż „od tego do tego momentu chcę być na urlopie wychowawczym” i to planowanie obejmuje dwa lata. Natomiast jeżeli zdecyduje się Pani na Elternzeit bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (te 8 tygodni po porodzie), to czas urlopu wlicza się do tego dwuletniego planu, nie oznacza to, że urlop wychowawczy w Niemczech biegnie od chwili porodu. Jest to pewien przywilej pozwalający przedstawić plan na krótszą perspektywę, tak samo, jeżeli po urlopie macierzyńskim miałaby Pani dodatkowy urlop na warunkach Mutterschutzgesetz, to jego okres też się wlicza.

 

Urlop macierzyński (Beschaeftigungsverbot wynikający z Mutterschutzgesetz) rzeczywiście trwa łącznie 14 tygodni, w tym 8 po urodzeniu dziecka. Po jego upływie może Pani mieć urlop wychowawczy Elternzeit. Natomiast mąż może udać się na Elternzeit już od dnia urodzenia dziecka. Być może te rozbieżności, na które Pani wskazała, wynikają także z tego, iż w źródłach, na które się Pani powołuje, poruszano łącznie sytuację ojca i matki dziecka po porodzie lub źródło obejmuje nieaktualny stan prawny. Ojciec nie korzysta z uprawnień wynikających z Mutterschutzgesetz, a dotyczą go jedynie przepisy BEEG. Pani jako matce do 8. tygodnia życia dziecka przysługują świadczenia przewidziane w § 13 i 14 Mutterschutzgesetz i po spełnieniu warunków do jego otrzymania zasiłek rodzinny – Kindergeld. Ojcu natomiast Eltergeld przysługuje od dnia urodzenia dziecka. Łącznie mogą Państwo pobrać 12 zasiłków (na szczególnych warunkach 14). Mogą Państwo pobierać zasiłek jednocześnie. Nie ma problemu, żeby byli Państwo równocześnie na zasiłku, jeżeli mąż zdecyduje się na pobieranie go przez dwa miesiące. Jednakże rodzic może pobrać zasiłek minimum dwukrotnie, a więc mąż nie może wnioskować o jeden miesiąc zasiłku. Wynika to z § 4 ust. 3 BEEG. Zatem po 8. tygodniu urlopu macierzyńskiego może Pani udać się na urlop wychowawczy i pobierać zasiłek przez 12 miesięcy lub odpowiednio krócej, jeżeli mąż zdecyduje się wnioskować o zasiłek. Jeżeli Pani pobierze wszystkie 12 zasiłków, mężowi co do zasady zasiłek nie będzie już przysługiwał.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl