.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Urlop wychowawczy a obniżenie czasu pracy do 1/2 etatu

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 09.07.2010

Mam umowę na czas określony (na 2 lata) i zostałem właśnie szczęśliwym ojcem. Urlop tacierzyński mogę wykorzystać w wysokości 1 tygodnia. Nie chciałbym brać bezpłatnego urlopu wychowawczego na rok, wolałbym obniżyć wymiar czasu pracy. Wiem, że jeśli obniżę go o ½ etatu, to będę chroniony przed wypowiedzeniem umowy. A co jeślibym chciał obniżyć etat do ¼ – czy wówczas pracodawca będzie mógł mi wypowiedzieć umowę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak stanowi art. 1867 Kodeksu pracy: „Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika”.

 

Zatem pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, zamiast iść na urlop wychowawczy, może wnioskować o obniżenie wymiaru urlopu do ½ etatu i wówczas, maksymalnie przez okres 12 miesięcy, podlega ochronie trwałości zatrudnienia. Taki wniosek pracodawca musi uwzględnić.

Pracownik ma także prawo wnioskować o obniżenie wymiaru etatu poniżej ½, np. do ¼, jednak w takiej sytuacji pracodawca nie ma już obowiązku się zgodzić na tak duże obniżenie wymiaru etatu. Jeżeli się zgodzi, strony dokonują obniżenia na mocy porozumienia, na podstawie zasady swobody umów. Jeżeli pracodawca się nie zgodzi – pracownik może dokonać obniżenia etatu tylko do granic wskazanych przez art. 1867 K.p. (czyli do ½ etatu), bo na takie obniżenie pracodawca musi się zgodzić.

 

Stosowny wniosek pracownik powinien złożyć 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Jeżeli jednak pracodawca przyjmie wniosek złożony np. miesiąc przed planowanym rozpoczęciem urlopu wychowawczego, przyjmuje się, że pracownik jest chroniony. Pracodawca nie musi bowiem przyjmować wniosku złożonego z tak dużym wyprzedzeniem; jeśli jednak przyjmie – przesłanki dotyczące ochrony trwałości zatrudnienia zostaną spełnione.

 

Jednakże przepis jasno stanowi, że dotyczy to okresu, w którym pracownik mógłby korzystać z takiego urlopu. Jak Pan napisał, przysługuje Panu jedynie 1 tydzień „urlopu tacierzyńskiego” – a więc przedmiotowy przepis odnosi się jedynie do tego okresu.

 

Jeżeli zatem chciałby Pan obniżyć czas pracy, zasadne byłoby tutaj porozumienie z pracodawcą dotyczące tej kwestii. Zmiana rodzaju umowy o pracę za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, które decydują się na dokonanie zmiany w ustalonym terminie. Zarówno Pan, jak i pracodawca musicie chcieć takiego przekształcenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl