Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop w czasie wypowiedzenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.08.2013

Czy pracodawca może zmusić mnie do wykorzystania urlopu w czasie wypowiedzenia, żeby nie musiał za niego zapłacić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustosunkowując się do zadanego przez Pana pytania, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, że umowa o pracę została rozwiązana na podstawie jej wypowiedzenia i pracodawca chce Pana wysłać na urlop wypoczynkowy w celu jego wykorzystania w przysługującym wymiarze.

 

Wskazać należy jednak na treść art. 1671 Kodeksu pracy (K.p.), zgodnie z którym: „W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551”.

 

Innymi słowy tylko od pracodawcy zależy, czy udzieli Panu urlopu wypoczynkowego w czasie wypowiedzenia, czy też nie. Jeżeli nie udzieli, wówczas będzie musiał wypłacić Panu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 

Wyraźnie podkreślić należy stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy w wyroku z 26 kwietnia 2011 r. (sygn. akt II PK 302/10), zgodnie z którym: „Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia (art. 1671 k.p.) zależne jest jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę może być wynikiem porozumienia zawartego między pracodawcą i pracownikiem. Dochodzi wówczas do zawarcia dodatkowej umowy między stronami stosunku pracy. Jeżeli z takiej umowy nie wynika obowiązek pracownika wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie nieświadczenia pracy, to pracodawca nie może pracownika zobowiązać do wykorzystania urlopu w tym okresie. Okres wypowiedzenia, o którym mowa w art. 1671 k.p., należy liczyć od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do rozwiązania umowy o pracę, choćby faktycznie był on dłuższy niż okres wypowiedzenia określony w art. 36 § 1 k.p. Pracodawca może zobowiązać pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, którego odwołał ze stanowiska, do wykorzystania w okresie wypowiedzenia zaległego i proporcjonalnie także bieżącego urlopu wypoczynkowego, mimo że w okresie wypowiedzenia pracownik – zachowując prawo do wynagrodzenia – nie ma obowiązku świadczenia pracy”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Pracodawca, udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikowi w czasie wypowiedzenia, nie ma obowiązku uzyskania zgody pracownika. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele doktryny prawa pracy, którzy wskazują, że: „Polecenie podmiotu zatrudniającego w sprawie skorzystania z urlopu wypoczynkowego jest dla pracownika wiążące. Nie jest wymagane uzyskanie zgody pracownika”1. „To pracodawca decyduje czy pracownik w okresie wypowiedzenia będzie mógł wykorzystać urlop wypoczynkowy, czy też będzie w tym okresie zobowiązany do świadczenia pracy. Jeżeli decyzja pracodawcy będzie o wykorzystaniu urlopu w naturze, to pracownik ma obowiązek wykorzystać w okresie wypowiedzenia cały przysługujący mu urlop, a więc zarówno urlop bieżący, jak i zaległy (jeśli urlop zaległy się „zmieści”). Dla obowiązku wykorzystania urlopu w naturze w okresie wypowiedzenia nie ma znaczenia, czy to pracodawca czy pracownik dokonał wypowiedzenia”2.

 

Konkludując, należy stwierdzić, że nie ma znaczenia, czy do rozwiązania umowy o pracę doszło na skutek oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem złożonym przez Pana lub Pana pracodawcę. Pracodawca ma prawo wysłać Pana na urlop wypoczynkowy w wymiarze Panu przysługującym. Zaznaczyć należy jednak, że obejmuje on zarówno urlop bieżący, jak i zaległy. Działanie pracodawcy jest zatem zgodne z przepisami prawa.

 

 

 

 

1. Leszek Mitrus, Sytuacja pracownika w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, cz. II., PiZS.2010.8.2.

 

2. Monika Frączek, Urlop w okresie wypowiedzenia, Sł.Pracow.2009.1.15.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Udzielenie urlopu wypoczynkowego w trakcie okresu wypowiedzenia

Czy pracodawca zobowiązany jest pozytywnie rozpatrzyć wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego w trakcie okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy podczas urlopu wychowawczego

Chcę rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która od 1999 r. jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w mojej firmie. Podczas urlopu wychowawczego pracownicy firma uległa likwidacji. Pracownica wyraża zgodę na rozwiązanie umowy, ale chce zachować możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotna. Czy mogę wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, czy ze skróconym okresem wypowiedzenia do jednego miesiąca i wypłacić wynagrodzenie za 3 miesiące?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »