Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop szkoleniowy – czy można go wykorzystać po urlopie macierzyńskim?

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 03.10.2011

Mam z pracodawcą podpisaną umowę dotyczącą urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni na każdy rok studiów i 21 dni na napisanie pracy na ostatnim roku. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, chcę później wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy po urlopie macierzyńskim mogę wykorzystać jednorazowo cały urlop szkoleniowy i te 21 dni? Dodam, że zaczynam ostatni rok studiów.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że brak jest jakichkolwiek przeszkód natury prawa pracy w wykorzystaniu bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim kolejno: urlopu wypoczynkowego oraz urlopu szkoleniowego wraz z urlopem dodatkowym przeznaczonym na napisanie pracy i obronę.

 

Zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy „na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika–ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego”.

 

Z treści powyższego przepisu wynika wprost, iż obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego na jej wniosek.

 

Urlop szkoleniowy wraz z urlopem szkoleniowym dodatkowym, przysługującym na napisanie i obronę pracy, który Pani przysługuje zgodnie z postanowieniami umowy zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą o podnoszenie kwalifikacji zawodowych (podstawa prawna: art. 1034 Kodeksu pracy), również może Pani wykorzystać bezpośrednio po zakończonym urlopie wypoczynkowym.

 

Pragnę jednak zaznaczyć, iż decyzja w sprawie udzielenia urlopu szkoleniowego zależy od pracodawcy.

 

Z uwagi na powyższe proponuję wystosować do pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego urlopu wypoczynkowego, urlopu szkoleniowego i dodatkowego urlopu szkoleniowego.

 

Pracodawca po otrzymaniu wniosku winien zająć stanowisko na piśmie.

 

Pracodawca może wyrazić zgodę na udzielenie urlopu w częściach, bowiem czas maksymalny do jego udzielenia to wrzesień 2012 r., zakładając, że w przyszłym roku skończy Pani ostatni rok studiów.

 

Urlop winna Pani wykorzystać do daty obrony pracy, czyli do oficjalnej daty zakończenia studiów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - X =

»Podobne materiały

Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Jestem zatrudniony w pewnej firmie na podstawie umowy o pracę. Ponadto jestem doktorantem. Sam zdecydowałem o podjęciu tych studiów – nie miałem skierowania od pracodawcy ani w ogóle z nim tego nie uzgadniałem. Czy mimo to przysługuje mi urlop na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »