Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 12.09.2012

Na jakiej podstawie udziela się urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka? Pracownik złożył już wniosek o taki urlop oraz akt urodzenia dziecka. Czy wspomniany pracownik ma dostarczyć jakieś dodatkowe dokumenty (np. potwierdzenie, że załatwiał sprawy urzędowe związane z narodzinami dziecka)?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasady udzielania urlopu okolicznościowego pracownikom uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

Zgodnie z § 15 rozporządzenia pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi – na jego wniosek – 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się dziecka temu pracownikowi. Jednocześnie wyżej wymienione rozporządzenie nie wprowadza żadnych warunków dodatkowych (oprócz złożenia wniosku), które pracownik musiałby spełnić, aby wykorzystać przysługujący mu urlop okolicznościowy.

 

Przyjętą praktyką jest, iż pracownik korzystający z takiego urlopu przedkłada dowód na okoliczność wykorzystania urlopu okolicznościowego w sposób związany z przyczyną uzyskania urlopu. Może to być odpis aktu urodzenia, wypis ze szpitala.

 

Jednak urlop z tytułu urodzenia się dziecka może być wykorzystany także w celu opieki nad dzieckiem czy też złożenia wniosku o przyznanie „becikowego”. W sytuacji gdy pracownik nie może przedłożyć żadnego dokumentu potwierdzającego załatwianie spraw urzędowych związanych z narodzinami dziecka, wystarczy, jeżeli złoży oświadczenie, iż urlop wykorzystał do opieki nad dzieckiem.

 

Urlopu okolicznościowego pracownik nie musi wykorzystywać w dniu będącym podstawą ubiegania się o urlop. Data wykorzystania urlopu powinna być jednak powiązana z danym wydarzeniem rodzinnym. W związku z tym omawiany urlop winien być wykorzystany w możliwie bliskim terminie od wystąpienia okoliczności, na podstawie których pracownik wnioskuje o urlop.

 

Proszę pamiętać, iż tak naprawdę prawo nie daje pracodawcy możliwości odmówienia udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi, jak i nie nakłada na pracownika obowiązku udokumentowania sposobu wykorzystania urlopu.

 

Jeżeli pracownik już przedłożył dowód urodzenia się dziecka i w krótkim terminie od tego zdarzenia chce on skorzystać z urlopu okolicznościowego, to wystarczające jest złożenie przez niego wniosku.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy należy się urlop okolicznościowy na pogrzeb ojczyma?

Zmarł mój ojczym. Czy należy mi się urlop okolicznościowy na pogrzeb ojca?

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

3 marca 2008 r. urodziło mi się dziecko. Przebywałem wówczas na urlopie wypoczynkowym, ustalonym do 7 marca 2008 r. Następnie na okres od 5 do 18 marca dostałem zwolnienie z tytułu opieki nad żoną. Pracodawca poinformował mnie, że mój urlop wypoczynkowy jest nadrzędny i go tracę, zaś urlop okolicznościowy muszę wykorzystać w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od urodzenia dziecka. Czy pracodawca ma rację?

Urlop dla ojca w prawie niemieckim

Wraz z mężem (Niemcem) mieszkamy i pracujemy w Niemczech. Spodziewamy się dziecka. Czy mężowi należy się urlop dla ojca na okoliczność narodzin dziecka? Czy takie wolne dni są odliczane od normalnego urlopu? Czy mogę po porodzie zameldować dziecko w Polsce i czy może mieć ono dwa obywatelstwa? Chciałam też zapytać o urlop wychowawczy – czy jeżeli wezmę go po połowie z mężem, to będzie płatny przez 14 miesięcy? Czy pracodawca musi się zgodzić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »