Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop ojcowski dla strażaka

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 13.09.2010

Mój pracodawca (komendant PSP) twierdzi, że strażakowi nie przysługuje urlop ojcowski, dlatego że w ustawie nie ma zapisu o stosunku służby, tylko jest mowa o stosunku pracy, i na takiej podstawie mój wniosek został odrzucony. Czy ma rację? Czy mogę odwołać się od tej decyzji?

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Muszę niestety potwierdzić, że komendant Państwowej Straży Pożarnej ma rację – w chwili obecnej brak jest podstawy prawnej, aby przyznać urlop ojcowski strażakowi.

 

Na wstępie wyjaśnię, że urlop ojcowski jest nowym uprawnieniem wprowadzonym do Kodeksu pracy ustawą nowelizującą z dnia 6 grudnia 2008 r. Prawo do tego urlopu przysługuje, począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r.

 

Urlop ojcowski jest uprawnieniem ściśle związane z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko – z którego może skorzystać w każdym czasie do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, czyli nawet wówczas gdy matka korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

 

W związku z korzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownik objęty jest taką samą ochroną przez zwolnieniem, jaka przysługuje w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego.

 

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że urlop ojcowski jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje on pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko i świadczącemu pracę na podstawie stosunku pracy.

 

Ojciec – funkcjonariusz wychowujący dziecko – może skorzystać z tego uprawnienia tylko wówczas, gdy przepisy (przepisy pragmatyk zawodowych – czyli ustaw regulujących status służby zawodowej) regulujące jego status przewidują takie prawo.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W obecnym stanie prawnym jedynie z prawa do urlopu ojcowskiego mogą skorzystać funkcjonariusze służby celnej oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ponieważ ich pragmatyki takie prawo przewidują.

 

Niestety pozostali funkcjonariusze, w tym także i strażacy Państwowej Straży Pożarnej, nie mają prawa do urlopu ojcowskiego, gdyż ustawy regulujące ich prawa i obowiązki nie zawierają podstawy prawnej do skorzystania z tego uprawnienia.

 

Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 68 z późn. zm.) „strażakowi – kobiecie przysługują uprawnienia przewidziane w przepisach prawa pracy dla kobiet, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej”.

 

Ustawodawca niestety w przepisie powyższym ograniczył uprawnienia prawa pracy wyłącznie dla strażaków – kobiet, nie przewidział natomiast żadnej podstawy prawnej do przyznania urlopu ojcowskiego dla strażaka – ojca.

 

Zgodnie z treścią art. 111a tejże ustawy sprawy dotyczące roszczeń majątkowych o świadczenia pieniężne wynikające ze stosunku służbowego strażaków rozstrzygają sądy pracy.

 

Wobec powyższego od decyzji odmawiającej prawa do przyznania urlopu ojcowskiego może Pan się odwołać do sądu pracy.

 

Na marginesie dodam, ze problem braku podstawy przyznania urlopu ojcowskiego funkcjonariuszom służb mundurowych jest obecnie tematem żywym w kraju i wymaga zmian legislacyjnych, które są w toku.

 

Reasumując, stwierdzić należy, że decyzja odmawiająca prawa do urlopu ojcowskiego jest zgodna z obowiązującym prawem, gdyż pragmatyka zawodowa regulująca podstawę Pana służby – ustawa o Państwowej Straży Pożarnej – nie przewiduje takiego prawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Urlop tacierzyński

Jestem w ciąży. Ponieważ pracuję na umowę-zlecenie, nie należy mi się urlop macierzyński. Jednak mój mąż jest zatrudniony na umowę o pracę – czy może iść na urlop tacierzyński zamiast mojego macierzyńskiego?

Zajęcia zarobkowe poza służbą

Jestem funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej i wokalistą w amatorskim zespole muzycznym. Chciałbym kilka razy do roku (mniej więcej raz na miesiąc) występować na weselach. Czy taka dorywcza praca to zajęcia zarobkowe poza służbą? W jaki sposób mogę wykonywać ją legalnie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »