Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy na urlopie macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 23.07.2008

Żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od ponad dwóch lat (doradztwo). Od początku tego roku jest równocześnie zatrudniona na umowę o pracę, na część etatu, i z tego tytułu opłacane jest ubezpieczenie. Kilkanaście dni temu urodziła dziecko. Pracodawca chce wysłać ją na urlop macierzyński. Czy to konieczne? Jak wówczas prowadzić działalność gospodarczą pobierając jednocześnie zasiłek? Czy żona może w tym czasie wystawiać faktury VAT? Czy pracodawca musi zgłosić do ZUS urodzenie dziecka i urlop macierzyński żony? Mam zamiar ubezpieczyć dziecko w swoim zakładzie pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop macierzyński, na pierwsze dziecko, trwa 18 tygodni (126 dni) i nie można z niego zrezygnować. Jeśli Pana żona jeszcze przed porodem nie zaczęła urlopu macierzyńskiego należy przyjąć, że rozpoczyna się on z dniem porodu. Ustawodawca przesądził bowiem, że pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego nie może przypadać później niż na dzień porodu. Matka dziecka musi wykorzystać urlop macierzyński w wymiarze co najmniej 14 tygodni po porodzie. W takim wypadku niewykorzystany zasiłek przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka bezpośrednio po dacie rezygnacji przez matkę. Ubezpieczona do wniosku w sprawie rezygnacji z pozostałej części zasiłku powinna dołączyć zaświadczenie płatnika składek ojca, potwierdzające datę rozpoczęcia przez niego pobierania zasiłku (bezpośrednio po terminie jej rezygnacji). Jeżeli ojciec dziecka nie może lub nie chce skorzystać z części zasiłku macierzyńskiego, matka musi osobiście wykorzystać go w całości.

 

Nie ma żadnych przeszkód, by prowadzić działalność gospodarczą mimo pobierania zasiłku macierzyńskiego. O działalności należy jednak obowiązkowo powiadomić pracodawcę gdyż pracownica prowadząca w czasie urlopu macierzyńskiego działalność gospodarczą nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej – osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązek ten istnieje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zakończenia jej wykonywania (wyrejestrowania z ewidencji). Jeżeli więc osoba prowadząca działalność gospodarczą i jednocześnie pobierająca zasiłek macierzyński z tytułu zatrudnienia nie wyrejestrowała działalności gospodarczej z ewidencji, powinna opłacać składki na ZUS z racji jej prowadzenia. Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej należy obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest w takim wypadku dobrowolne.

 

O prowadzeniu działalności gospodarczej na zasiłku trzeba powiadomić pracodawcę, ponieważ nie podlega ona w tym czasie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z racji pobierania zasiłku. Na podstawie tego zawiadomienia zakład zaprzestaje ją wykazywać w imiennych raportach miesięcznych jako osobę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Przerywa też naliczanie za nią składek, które finansuje budżet państwa.

 

Artykuł 9 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko wówczas, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. W przypadku Pana żony będzie dodatkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych – działalność gospodarcza, który wyprzedza obowiązek Skarbu Państwa. Okres wypłacania zasiłku macierzyńskiego jest okresem składkowym. Składki z tytułu przebywania na zasiłku macierzyńskim są opłacane przez Skarb Państwa, jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + I =

»Podobne materiały

Wyższy zasiłek macierzyński

Od ponad dwóch lat jestem jednym z właścicieli spółki cywilnej. Trzy miesiące temu zaszłam w ciążę. Słyszałam, że są sposoby, aby uzyskać wyższy zasiłek macierzyński. Czy to prawda? Oczywiście interesują mnie legalne sposoby pozwalające na podwyższenie tego zasiłku – nie chciałabym mieć ż

Drugi zasiłek macierzyński

Jestem zatrudniona na umowę o pracę oraz dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w której opłacam składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W okresie od 15 marca do 10 kwietnia przebywałam w mojej pracy etatowej na urlopie bezpłatnym. W związku z tym zgłosiłam się (jako osoba prowadząca d

Roczny urlop macierzyński

Jakie warunki musi spełniać kobieta, aby skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego? Według jakich zasad jest liczony zasiłek macierzyński, jeśli kobieta pracuje na 1/2 etatu?

Praca na pełen etat i własna działalność gospodarcza

Jestem zatrudniona na cały etat, zarabiam 1700 zł netto. Planuję zajść w ciążę, ale wiem, że ciążę będę musiała przeleżeć. Zastanawiam się nad założeniem swojej działalności w celu opłacania maksymalnych składek zdrowotnych. Czy da mi to wysoki macierzyński? Jak one będą liczone? Czy lepszym rozwiąz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »