.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zatrudnienie podczas ciąży a zasiłek macierzyński

Dnia 20.07.2008 r. zatrudniłem córkę na pełny etat. Czy przysługuje jej urlop macierzyński, jeśli termin porodu wyznaczono na 6.12.2008 r.? Ile będzie wynosił zasiłek macierzyński, jeżeli córka ma 1200 zł poborów brutto i została zgłoszona do ZUS? Jest to jej pierwsza praca.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pana córce będzie przysługiwał urlop macierzyński, ponieważ prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w czasie trwania stosunku pracy. Tym samym przysługuje ono z mocy prawa osobie pozostającej w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, na jakich warunkach zatrudniono pracowniczkę (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), w jakim wymiarze oraz jaki posiada staż pracy.

 

Jeśli jest to pierwsze dziecko córki, urlop macierzyński będzie trwał 18 tygodni. Oznacza to, iż jeśli rozpoczęcie urlopu nastąpi z dniem porodu (6.12.2008 r.), to urlop będzie trwał do 27.03.2009 r. (włącznie). Należy jednak pamiętać, że urlop macierzyński można wziąć przed datą porodu, tj. dwa tygodnie przed nim.

 

Natomiast jeśli chodzi o zasiłek macierzyński, to przysługuje on ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę przedłużono do dnia porodu.

 

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu tych 12 miesięcy (jak w wypadku Pana córki), to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

 

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. W podstawie wymiaru zasiłku – oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne – uwzględnia się także składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. Nie uwzględnia się natomiast składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie – w przypadku przychodu za okres po 31 grudnia 2007 r.

 

Zasiłek macierzyński zostanie wyliczony przez ZUS. W praktyce pracowniczka otrzyma kwotę nieznacznie niższą niż kwota, którą otrzymywała na rękę (netto) przed powstaniem niezdolności do pracy.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl