Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie podczas ciąży a zasiłek macierzyński

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 21.10.2008

Dnia 20.07.2008 r. zatrudniłem córkę na pełny etat. Czy przysługuje jej urlop macierzyński, jeśli termin porodu wyznaczono na 6.12.2008 r.? Ile będzie wynosił zasiłek macierzyński, jeżeli córka ma 1200 zł poborów brutto i została zgłoszona do ZUS? Jest to jej pierwsza praca.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pana córce będzie przysługiwał urlop macierzyński, ponieważ prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w czasie trwania stosunku pracy. Tym samym przysługuje ono z mocy prawa osobie pozostającej w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, na jakich warunkach zatrudniono pracowniczkę (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), w jakim wymiarze oraz jaki posiada staż pracy.

 

Jeśli jest to pierwsze dziecko córki, urlop macierzyński będzie trwał 18 tygodni. Oznacza to, iż jeśli rozpoczęcie urlopu nastąpi z dniem porodu (6.12.2008 r.), to urlop będzie trwał do 27.03.2009 r. (włącznie). Należy jednak pamiętać, że urlop macierzyński można wziąć przed datą porodu, tj. dwa tygodnie przed nim.

 

Natomiast jeśli chodzi o zasiłek macierzyński, to przysługuje on ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę przedłużono do dnia porodu.

 

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu tych 12 miesięcy (jak w wypadku Pana córki), to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

 

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. W podstawie wymiaru zasiłku – oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne – uwzględnia się także składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. Nie uwzględnia się natomiast składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie – w przypadku przychodu za okres po 31 grudnia 2007 r.

 

Zasiłek macierzyński zostanie wyliczony przez ZUS. W praktyce pracowniczka otrzyma kwotę nieznacznie niższą niż kwota, którą otrzymywała na rękę (netto) przed powstaniem niezdolności do pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Za niecały miesiąc kończy mi się urlop macierzyński, zaś dwa tygodnie później wygasa ważność mojej umowy o pracę. Chciałabym wrócić do pracy, jednak boję się, że pracodawca nie będzie chciał nadal mnie zatrudniać. Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego przysługuje mi jakiś okres ochronny? Ktoś mi zasugerował, abym złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński. Czy może to jakoś wpłynąć na przedłużenie mojej umowy o pracę?

 

Pracownik tymczasowy a urlop macierzyński

Pracuję jako pracownik tymczasowy na umowę na czas określony. W tym miesiącu moja umowa wygasa. Obecnie jestem w ciąży. Czy zostanę objęta ochroną wynikającą z art. 177 § 3 K.p.? Jeśli nie, to czy przedłużenie umowy na tych samych warunkach (pracownik tymczasowy z umową na czas określony) i urodzenie dziecka w czasie jej trwania spowoduje objęcie ochroną? Czy w czasie urlopu macierzyńskiego świadczenia będą wypłacane przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego, czy tylko do momentu trwania umowy? Kto będzie płatnikiem tych świadczeń? ZUS czy firma zatrudniająca mnie?

Karmienie piersią w pracy

Jestem policjantką. Wróciłam niedawno do pracy po urlopie macierzyńskim, ale wciąż karmię piersią. Przełożony przed urlopem obiecał mi, że nie będę odbywać patroli po powrocie, jednak sytuacja uległa zmianie i wciąż wykonuję te same czynności służbowe. Czy karmiąc piersią, mogę pracować w wydziale patrolowo-interwencyjnym?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Moja córka przez trzy lata pracowała w pewnej firmie – miała podpisaną umowę o pracę. Po tych trzech latach odeszła z pracy. Kilka dni później zatrudniono ją w innym zakładzie pracy. W nowej firmie przepracowała równo miesiąc, po czym przeszła na zasiłek chorobowy z powodu ciąży. Do końca ciąży córka otrzymywała zasiłek w wysokości 4000 zł. Po urodzeniu dziecka przyznano jej zasiłek macierzyński w wysokości 2900 zł. Wydaje mi się, że zasiłek macierzyński powinien wynosić tyle samo, co zasiłek chorobowy. Czy mam rację? W jaki sposób ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego/ macierzyńskiego?

 

Praca na pełen etat i własna działalność gospodarcza

Jestem zatrudniona na cały etat, zarabiam 1700 zł netto. Planuję zajść w ciążę, ale wiem, że ciążę będę musiała przeleżeć. Zastanawiam się nad założeniem swojej działalności w celu opłacania maksymalnych składek zdrowotnych. Czy da mi to wysoki macierzyński? Jak one będą liczone? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie mojej pensji i składek do ZUS-u?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »