.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla poratowania zdrowia po otrzymaniu wypowiedzenia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.03.2016

Jestem nauczycielem mianowanym z 26-letnim stażem pracy. W maju otrzymałam wypowiedzenie z pracy (brak godzin mojego przedmiotu). Od połowy maja przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy w chwili obecnej mogę ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że nauczyciel, któremu w maju wręczono wypowiedzenie stosunku pracy może do końca okresu wypowiedzenia, czyli do 31 sierpnia skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. W takim przypadku, mimo zalecenia przez lekarza leczącego nauczyciela dłuższego urlopu, ulega on odpowiedniemu skróceniu.

 

Zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191 z późn. zm.) nauczycielowi, który spełnia warunki do otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia i złoży stosowny wniosek, dyrektor szkoły musi udzielić tego urlopu.

 

Warunkami otrzymania urlopu zdrowotnego są:

  • zatrudnienie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • przepracowanie min. 7 lat w szkole (dot. pierwszego urlopu w karierze),
  • upływ co najmniej roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego,
  • niewykorzystanie łącznie 3 lat urlopu,
  • posiadanie orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu,
  • brak uprawnień emerytalnych.

 

Możliwość zwalniania nauczycieli szkół feryjnych raz w roku (w maju) za 3-miesięcznym wypowiedzeniem sprawia, że co roku powstaje wątpliwość, czy można wręczyć wypowiedzenie lub udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, dla którego nie ma godzin do pełnego etatu od nowego roku szkolnego. Problem ten kilkakrotnie był poruszany przez Sąd Najwyższy, jednakże orzecznictwo i tak nie daje rozwiązań wszystkich możliwych sytuacji.

 

Bez wątpienia jednak, z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel może korzystać wyłącznie w okresie zatrudnienia w szkole, tylko w tym okresie bowiem ma do nauczyciela zastosowanie ustawa – Karta Nauczyciela.

 

Jeżeli nauczyciel po otrzymaniu wypowiedzenia składa wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu tego można udzielić wyłącznie do końca trwania umowy o pracę, tj. do 31 sierpnia lub do 28 (29) lutego – gdy nauczyciel złoży wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

 

Podsumowując – może Pani obecnie złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia, jednakże udzielony on zostanie jedynie do 31 sierpnia, gdyż wtedy upływa okres wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + IV =

08.07.2016

Na wypowiedzeniu powinna być adnotacja o przysługujących odwołaniach i o możliwości przejścia w stan nieczynny od 1.09. Jeśli nie ma godzin, to przysługuje odprawa - 6-miesięczne wynagrodzenie.

Kaja

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton