Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczyciela – czy dyrektor może go nie udzielić?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 30.07.2010

Jestem nauczycielem polonistą z 21-letnim stażem, zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin (18) do 31 sierpnia. Od 1 września dyrektor zaplanował mi 17 godzin, czyli niepełny etat. Z końcem sierpnia lekarz wysyła mnie jednak na urlop dla poratowania zdrowia na rok (12 miesięcy). Czy dyrektor udzieli mi urlopu?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela prawo do urlopu dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat.

 

Urlopu udziela dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły zasadniczo nie może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli nauczyciel spełnia warunki określone w przepisach. Nie dotyczy to jednak nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze i pobierających jednocześnie emeryturę. Sąd Najwyższy w uchwale z 24 V 1994 r. (I PZP 24/94, OSNAPiUS 1994, nr 5, poz. 83) orzekł, iż dyrektor szkoły nie ma obowiązku udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć i pobierającemu równocześnie emeryturę.

 

Warunki przyznawania przedmiotowego urlopu zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia orzeka leczący nauczyciela lekarz ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie:

 

  1. wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;
  2. wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie uzna za niezbędne;
  3. dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Orzeczenie sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden doręcza się nauczycielowi, drugi przesyła dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza się do indywidualnej dokumentacji osoby badanej. Dyrektor szkoły może (podobnie jak sam nauczyciel) w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że dyrektor szkoły jest zobowiązany udzielić Panu płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, przy założeniu, że dotąd nie wykorzystał Pan łącznie 3-letniego urlopu dla poratowania zdrowia i uczy Pan w szkole publicznej – prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje bowiem nauczycielowi szkoły lub placówki niepublicznej.

 

Po powrocie z urlopu dyrektor może Panu zmniejszyć etat, chyba że pójdzie Pan na kolejny urlop zdrowotny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odmowa skierowania na urlop zdrowotny

Mój staż pracy wynosi 23 lata, jestem nauczycielem na pełen etat, na czas nieokreślony. Pod koniec maja złożyłam wniosek wraz z orzeczeniem lekarskim o udzielenie mi urlopu zdrowotnego w wymiarze roku. Kolejnego dnia otrzymałam informację o zmniejszeniu liczby godzin od września i decyzję dyrekcji, że nie mogę otrzymać urlopu. Wydaje mi się, że skoro złożyłam wniosek, mając pełen etat, to mogę dostać urlop. Jak to jest zgodnie z prawem? Czy jeżeli otrzymam urlop, będę dostawać wypłatę jak przy pełnym etacie? Czy po powrocie dyrektor może mnie zwolnić?

Urlop dla poratowania zdrowia a nieodpłatna praca

Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego. Od początku obecnego roku szkolnego przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia. Obecnie moje dziecko zakłada działalność gospodarczą – mały lokal gastronomiczny. Chciałabym legalnie przebywać w tym lokalu i pomagać. Wówczas muszę podobno opłacić ZUS – składkę zdrowotną, którą opłaca się z każdego stosunku pracy. Moje dziecko mnie nie zatrudni, a będę jedynie osobą współpracującą nieodpłatnie. Czy to prawda z tym ZUS-em i czy mogę nieodpłatnie współpracować z dzieckiem podczas urlopu zdrowotnego?

Urlop dla poratowania zdrowia a wymiar czasu pracy

Dnia 6.05.2013 r. złożyłam wniosek o urlop dla poratowania zdrowia na okres od 15.05.2013 r. do 14.05.2014 r. Wiedziałam już wówczas, że od 1.09.2013 r. mój wymiar czasu pracy zostanie zmniejszony do 10/18. Pismo o ograniczeniu zatrudnienia podpisałam dnia 9.05.2013 r. Problem polega na tym, że dyrektor chce mi udzielić urlopu tylko do dnia 31.08.2013 r. w związku ze zmniejszeniem pensum od 1.09.2013 r. Czy faktycznie powinnam mieć urlop tylko do 31.08.2013 r.?

Warunki udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem z 20-letnim stażem pracy. Byłam już raz na urlopie dla poratowania zdrowia, chciałam z niego skorzystać jeszcze raz. Złożyłam w kwietniu wniosek o urlop, a tydzień później na radzie pedagogicznej otrzymaliśmy karteczki z proponowaną liczbą godzin na następny rok szkolny (przewidziano dla mnie 14 h). Pisemną informację o ograniczeniu etatu podpisałam, bo miałam do wyboru tylko wypowiedzenie. Czyli od 1 września nie ma dla mnie pełnego etatu, więc dyrektor odmówił mi urlopu. Czy rzeczywiście wobec ograniczenia etatu nie spełniam warunków do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »