.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla poratowania zdrowia a zgoda na delegację nauczyciela

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 07.06.2010

W naszej szkole zatrudniamy świetnego nauczyciela, który od dwóch miesięcy wykorzystuje urlop dla poratowania zdrowia. Przygotował kilku uczniów do prestiżowych konkursów. Czy mogę delegować nauczyciela na wyjazd z uczniem (który jest pełnoletni) na finał konkursu i zwrócić nauczycielowi koszty podróży, skoro termin wyjazdu nie koliduje z podjętym leczeniem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany nauczycielowi jest uregulowany w art. 73 ustawy Karta Nauczyciela.

 

Zgodnie z art. 73 ust. 7 ustawy w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia „nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej”.

 

Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel wykonuje na urlopie jakąkolwiek pracę, może odwołać go z urlopu. W odwołaniu wskazuje podstawę prawną, czyli art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela, oraz określa termin, w którym nauczyciel ma stawić się w pracy. Może, ale nie musi przedstawić powodu odwołania.

 

Podstawą odwołania może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem urlopu (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 07.07.2005 r., sygn. akt II PZP 5/05).

 

W odniesieniu do Pańskiej sprawy uważam, iż nauczyciel nie powinien jako delegat szkoły jechać na konkurs z uczniem, bowiem jest to zajęcie w ramach wykonywania obowiązków służbowych, a jak wiadomo – nauczyciel przebywa na urlopie.

 

Oznacza to, że zgodnie z ustawą i wewnętrznymi przepisami szkoły z uczniem powinien jechać inny nauczyciel, który otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie za delegację.

 

Jeżeli to możliwe, nauczyciel przebywający na urlopie może towarzyszyć uczniowi jako osoba prywatna, ale zaznaczam – nie jako delegat szkoły.

 

Jak jednak stanowi przepis, prawo odwołania nauczyciela z urlopu ma dyrektor szkoły – jeżeli wyrazi na wyjazd przyzwolenie, to moim zdaniem nauczyciel może jechać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton