
Indywidualne Porady Prawne
Urlop dla poratowania zdrowia a zgoda na delegację nauczycielaAutor: Iwona Moryc • Opublikowane: 07.06.2010 |
W naszej szkole zatrudniamy świetnego nauczyciela, który od dwóch miesięcy wykorzystuje urlop dla poratowania zdrowia. Przygotował kilku uczniów do prestiżowych konkursów. Czy mogę delegować nauczyciela na wyjazd z uczniem (który jest pełnoletni) na finał konkursu i zwrócić nauczycielowi koszty podróży, skoro termin wyjazdu nie koliduje z podjętym leczeniem? |
Urlop dla poratowania zdrowia udzielany nauczycielowi jest uregulowany w art. 73 ustawy Karta Nauczyciela.
Zgodnie z art. 73 ust. 7 ustawy w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia „nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej”.
Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel wykonuje na urlopie jakąkolwiek pracę, może odwołać go z urlopu. W odwołaniu wskazuje podstawę prawną, czyli art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela, oraz określa termin, w którym nauczyciel ma stawić się w pracy. Może, ale nie musi przedstawić powodu odwołania.
Podstawą odwołania może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem urlopu (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 07.07.2005 r., sygn. akt II PZP 5/05).
W odniesieniu do Pańskiej sprawy uważam, iż nauczyciel nie powinien jako delegat szkoły jechać na konkurs z uczniem, bowiem jest to zajęcie w ramach wykonywania obowiązków służbowych, a jak wiadomo – nauczyciel przebywa na urlopie.
Oznacza to, że zgodnie z ustawą i wewnętrznymi przepisami szkoły z uczniem powinien jechać inny nauczyciel, który otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie za delegację.
Jeżeli to możliwe, nauczyciel przebywający na urlopie może towarzyszyć uczniowi jako osoba prywatna, ale zaznaczam – nie jako delegat szkoły.
Jak jednak stanowi przepis, prawo odwołania nauczyciela z urlopu ma dyrektor szkoły – jeżeli wyrazi na wyjazd przyzwolenie, to moim zdaniem nauczyciel może jechać.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>