Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla artystów – czy przysługuje pracownikowi–twórcy?

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 17.04.2012

Pracuję na pełen etat w państwowej instytucji kultury. Jestem artystą z wieloletnim dorobkiem. Czy mogę wziąć roczny urlop twórczy, by poświęcić ten czas na realizację projektu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obecne przepisy prawne nie przewidują urlopów twórczych. Takie urlopy istniały do 1996 r. Ustanowione zostały uchwałą Rady Ministrów z dnia 9 września 1972 r. w sprawie urlopów na prowadzenie działalności twórczej (M.P.72.45.240 )

 

Uchwała zakładała, że „osobom zajmującym się działalnością twórczą, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zwanym dalej »twórcami«, przysługuje płatny urlop na prowadzenie działalności twórczej w wymiarze dwóch tygodni rocznie.”

 

Ponadto uchwała przewidywała możliwości udzielenia twórcy urlopu bezpłatnego.

 

Uchwała z 9 września 1972 r. została wydana bez upoważnienia ustawowego i z tego powodu została uchylona z dniem 11.05.1996 r. uchwałą Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1996 r. w sprawie uznania niektórych uchwał Rady Ministrów i jej organów za nieobowiązujące.

 

W chwili obecnie nie ma aktu prawnego, który regulowałby urlop dla artystów w sposób odmienny niż Kodeks pracy – dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.  

 

Pewnym uprzywilejowaniem cieszą się nauczyciele, których stosunek pracy regulowany jest ustawą Karta Nauczyciela. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z dla z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, mogą oni korzystać z płatnych urlopów przyznawanych na cele artystyczne w wymiarze do jednego miesiąca (§ 11 rozporządzenia).

 

Obecnie twórcy nie korzystają z dodatkowego płatnego urlopu, zaś urlop bezpłatny mogą otrzymać na zasadzie ogólnej przewidzianej w art. 174 § 1 Kodeksu pracy: „na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego”.

 

Pracodawca może wyrazić zgodę na urlop bezpłatny, ale nie jest do tego zobowiązany. Ponadto należy pamiętać, że jakkolwiek w czasie trwania urlopu bezpłatnego stosunek pracy jest kontynuowany, to jednak okresu urlopu nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Dotyczy to zarówno okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, jak i tzw. ogólnego stażu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus VII =

»Podobne materiały

Wypowiedzenie a L4 i zaległy urlop

Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony, mój zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 osób. Obecnie przebywam na L4 i wiem od lekarzy, że moje chorowanie potrwa jeszcze na pewno pół roku, sugerowali mi nawet, abym się starała o zasiłek z ZUS na kolejne 3 miesiące. Wołałabym jednak wziąć miesiąc ur

 

Od kiedy liczyć urlop kierowcy?

Kierowca wraca w czwartek z wyjazdu, od piątek ma mieć urlop przez kolejne 10 dni. Od kiedy należy liczyć urlop kierowcy? Czy od piątku (włącznie), czy też od poniedziałku?

 

Nakaz wykorzystania urlopu w konkretnym terminie

Pracuję w zakładzie, w którym w tym roku pani dyrektor zarządziła, że wszyscy pracownicy muszą wykorzystać swój urlop wypoczynkowy TEGOROCZNY według schematu: 6 dni w I kwartale, 14 dni w II i III kwartale oraz 6 dni w IV kwartale. Zaznaczam, że od tej reguły nie ma wyjątków, bo „wszyscy muszą

 

Urlop wypoczynkowy pracownika, który przebywał na rencie rehabilitacyjnej

Pracownik przebywał na rencie rehabilitacyjnej. Czy należy mu się urlop wypoczynkowy za ten okres?

 

Urlop wychowawczy i wypoczynkowy dla funkcjonariusza policji

Jestem funkcjonariuszem policji. Od lipca 2008 r. przebywam na urlopie wychowawczym, który potrwa do września tego roku. Przed pójściem na ten urlop, w maju 2008 r., wykorzystałem urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze. Obecnie pracodawca poinformował mnie, że w 2008 r. przysługiwał mi urlop wypoczyn

 

E-mail do pracodawcy z prośbą o udzielenie urlopu na żądanie

Wysłałam do pracodawcy e-maila z prośbą o udzielenie mi urlopu na żądanie w wymiarze 1 dnia. Nie otrzymałam odpowiedzi na tego e-maila. Jak należy traktować brak odpowiedzi ze strony przełożonego? Czy ten urlop został udzielony, czy nie, czy może być potraktowany jako nieobecność nieusprawiedliwiona

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »