Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop ojcowski w trakcie okresu wypowiedzenia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.12.2018

Podjąłem prace w maju 2016 r., syn urodził się w marcu 2016 r. Czy przysługuje mi urlop ojcowski? Jeśli tak, czy mogę w tym czasie podjąć pracę u nowego pracodawcy, ponieważ urlop chciałbym wybrać w trakcie okresu wypowiedzenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Urlop ojcowski w trakcie okresu wypowiedzenia

Zgodnie z art. 1823 ustawy Kodeks pracy „pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

 

1) do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo

2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia”.

 

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

 

Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Urlop ojcowski nie zależy od urodzenia się dziecka w okresie zatrudnienia jego ojca, tylko od wieku dziecka. Dlatego Panu przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

 

Przepis dający prawo ojcu wychowującemu dziecko do urlopu ojcowskiego nie łączy tego prawa z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, a tym samym nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik, zatrudniony równolegle w kilku stosunkach pracy, skorzystał z tego uprawnienia tylko u jednego pracodawcy (świadcząc w tym samym czasie pracę u drugiego pracodawcy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus I =

»Podobne materiały

Zmuszanie do urlopu nauczyciela

Jestem wychowawcą w ośrodku młodzieżowym (bez ferii). Pozostało mi jeszcze ponad 20 godzin urlopu. Dyrektor zmusza mnie, bym wykorzystał do końca sierpnia 26 godzin urlopu. Czy ma do tego prawo?

Powrót po wychowawczym – co może zdecydować pracodawca?

Od dwunastu lat jestem zatrudniona w oddziale banku na czas nieokreślony. Od 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym do 18 marca 2010 r. W międzyczasie przeprowadziliśmy się i mieszkamy ok. 100 km od mojego miejsca pracy, w innym województwie. Zgłosiłam powrót do pracy, więc muszę się znów przepro

Odmowa udzielenia urlopu wychowawczego

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego, jeśli pracownik złożył pismo w tej sprawie, lecz nie zachował wymogów formalnych wniosku, tj. nie załączył oświadczenia drugiego rodzica o niekorzystaniu z urlopu wychowawczego w tym okresie? Ponadto pismo nie zostało podpisane przez prac
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »