Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla pracownika zatrudnionego na pół etatu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.07.2018

Jestem pracownikiem zatrudnionym na pół (1/2) etatu. Umowa o pracę. Pracuję u pracodawcy ponad 2 lata. Ile przysługuje mi dni urlopu oraz (stawka godzinowa wynosi 12 złotych netto) jakie wynagrodzenie przysługuje mi za te dni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop dla pracownika zatrudnionego na pół etatu

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu pełnozatrudnionego pracownika wynosi:

 

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

 

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony wyżej; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

W zależności od tego, czy jest to Pani pierwsza praca, czy tez pracowała już Pani kiedyś, urlop będzie wyliczany zupełnie inaczej, bowiem pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (o ile jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy).

 

Tak więc jeśli jest to Pani pierwsza praca, to 9.08 nabędzie Pani prawo do 3/12 z 20 dni x 1/3 etatu, czyli do 3 dni urlopu (do daje 24 godziny urlopu).

 

Jeśli jest to Pani kolejna praca (niekoniecznie u tego pracodawcy), to z chwilą zawarcia umowy nabyła Pani prawo do urlopu w wymiarze 7/12 z 20 dni (lub 26 dni) x 1/2 etatu, czyli 6 lub 8 dni (odpowiednio 48 lub 64 godziny) urlopu (zakładając, że umowę ma Pani zawarta do końca roku lub dłużej).

 

Jeśli chodzi o wynagrodzenie za urlop, to pracownikowi przysługuje w czasie urlopu takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W zależności więc od tego, ile godzin Pani urlopu wykorzysta, takie wynagrodzenie Pani będzie przysługiwało.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - II =

»Podobne materiały

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a podział majątku

Czy mieszkanie spółdzielcze, do którego prawo własności nabyłem w drodze darowizny od moich dziadków, wchodzi do wspólności ustawowej małżeńskiej? I czy po ewentualnym rozwodzie będzie podlegać podziałowi jako majątek wspólny?

 

Czy mogę wykupić mieszkanie komunalne jako wnuk głównego najemcy?

Od dwudziestu lat jestem zameldowany jako lokator w mieszkaniu komunalnym u mojej babci. Babcia jest głównym najemcą tego lokalu. Niestety z powodu chorób nie może od trzech lat samodzielnie się poruszać i siedzi w mieszkaniu na czwartym piętrze starego budownictwa bez windy. Babcia nie posiada takż

 

Zasiedzenie w złej wierze

Moja matka odziedziczyła po swoim ojcu nieruchomość. Spadkobierców było łącznie pięciu, jednak od 1975 roku nieruchomością zajmowali się tylko moi rodzice – pobudowali ogrodzenie, płacili podatki, remontowali. Pozostali spadkobiercy nie dołożyli do niej ani grosza, a teraz chcą, żeby ich spłac

 

Nieuczciwy współwłaściciel samochodu

Jestem współwłaścicielem (50%) samochodu osobowego. Drugim współwłaścicielem był mój wujek, który miał długi i jego udział został zlicytowany przez komornika. Nabywca zabrał samochód z jednym kompletem kluczyków, ale ja mam dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową, kartę pojazdu i drugie kluczyki

 

Decyzja o warunkach zabudowy – podział działki, której części mają różne przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego

Jesteśmy małżeństwem, posiadamy działkę o powierzchni ok. 1 ha, z czego prawie połowa to użytek oznaczony jako Bp (zurbanizowany teren niezabudowany), a reszta to użytek B (teren mieszkaniowy). Użytek Bp został 2 lata temu przeklasyfikowany z użytków rolniczych. Staramy się o podział, tak aby 3200 m

 

Nieodpłatne przekazanie drogi gminie

Pewna droga ma sześciu współwłaścicieli. Osoby te wykorzystują drogę, aby dojechać do swoich posesji. Droga jest asfaltowa i została wykonana nakładem współwłaścicieli. Wszyscy współwłaściciele zgadzają się na nieodpłatne przekazanie drogi gminie. Jak przeprowadzić taką procedurę?  

 

Darowizna gotówki od rodziców - jaki dokument złożyć do urzędu?

Niedawno otrzymałem darowiznę gotówki od rodziców w wysokości 30 tys. zł. Wiem, że nie przysługuje mi w takim wypadku całkowite zwolnienie z podatku. Czy mogę jednak zapłacić podatek tylko od kwoty powyżej 19 274 zł? Jaki dokument złożyć do urzędu? Czy konieczny będzie czynny żal?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »