Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla pracownika zatrudnionego na pół etatu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.07.2018

Jestem pracownikiem zatrudnionym na pół (1/2) etatu. Umowa o pracę. Pracuję u pracodawcy ponad 2 lata. Ile przysługuje mi dni urlopu oraz (stawka godzinowa wynosi 12 złotych netto) jakie wynagrodzenie przysługuje mi za te dni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop dla pracownika zatrudnionego na pół etatu

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu pełnozatrudnionego pracownika wynosi:

 

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

 

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony wyżej; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

W zależności od tego, czy jest to Pani pierwsza praca, czy tez pracowała już Pani kiedyś, urlop będzie wyliczany zupełnie inaczej, bowiem pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (o ile jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy).

 

Tak więc jeśli jest to Pani pierwsza praca, to 9.08 nabędzie Pani prawo do 3/12 z 20 dni x 1/3 etatu, czyli do 3 dni urlopu (do daje 24 godziny urlopu).

 

Jeśli jest to Pani kolejna praca (niekoniecznie u tego pracodawcy), to z chwilą zawarcia umowy nabyła Pani prawo do urlopu w wymiarze 7/12 z 20 dni (lub 26 dni) x 1/2 etatu, czyli 6 lub 8 dni (odpowiednio 48 lub 64 godziny) urlopu (zakładając, że umowę ma Pani zawarta do końca roku lub dłużej).

 

Jeśli chodzi o wynagrodzenie za urlop, to pracownikowi przysługuje w czasie urlopu takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W zależności więc od tego, ile godzin Pani urlopu wykorzysta, takie wynagrodzenie Pani będzie przysługiwało.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus 0 =

»Podobne materiały

Urlop „tacierzyński” dla żołnierza zawodowego

Czy mnie, jako żołnierzowi zawodowemu, przysługuje tzw. urlop ojcowski z racji tego, że urodziło mi się dziecko?

 

Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy przebywając na zwolnieniu z powodu ciąży, lub później na urlopie macierzyńskim, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »