.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Urlop dla poratowania zdrowia a nabycie prawa do emerytury

Moje pytanie dotyczy urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela. Nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia dnia 16.08.2019 na okres od 01.09.2019 do 30.06.2020 r. Czy dyrektor może udzielić na cały okres urlopu, skoro po wejściu w życie ustawy o emeryturach, tj. 1 października 2020 r., nabędzie prawo do emerytury 11 lutego 2020 r., czy tylko do stycznia 2020 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop dla poratowania zdrowia a nabycie prawa do emerytury

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 73 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne”.

 

Powyższa norma ma charakter faktyczny, nie formalny, co oznacza, że sytuacja faktyczna związana z nabyciem uprawnień emerytalnych wiąże się ze skróceniem urlopu dla poratowania zdrowia. 

 

Zmiana przepisów emerytalnych dotyczących wieku emerytalnego w pewnych newralgicznych sytuacjach może komplikować kwestię interpretacji dyspozycji zapisanej w treści komentowanego przepisu ale zasady zawartej w tym przepisie nie zmienia. Zasady, która ogranicza możliwość korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia od kwestii nabycia praw emerytalnych.

 

Oznacza to, że niezależnie od tego, jaka sytuacja formalnie występowała w dacie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, to w trakcie trwania tego urlopu musi być uwzględniana kwestia ewentualnego nabycia uprawnień emerytalnych przez nauczyciela. 

 

Nawet jeżeli w dacie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor prawidłowo udzielił rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż nauczyciel nie miał praw emerytalnych, to po zmianie przepisów emerytalnych – jeżeli występuje skutek w postaci nabycia tychże praw przez nauczyciela – urlop dla poratowania zdrowia musi zostać skrócony

 

W związku z tym urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne, czyli do stycznia 2018 r.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl