.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Urlop dla kelnerki

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 09.01.2017

Pracuję jako kelnerka w systemie 12/12 po dwa dni na dwa dni wolne. Mam wątpliwości odnośnie mojego urlopu. Przysługuje mi 26 dni, pracodawca wpisuje mi ciągiem dni urlopu – nawet w te dni, kiedy mam wolne. Czy ma takie prawo? Twierdzi, że muszę mieć ciągłość podczas urlopu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pani pracodawca absolutnie nie ma takiego prawa. W jakie dni pracownikowi udzielany jest urlop, wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. Poniżej cytuję Pani stosowną normę prawną:

 

„Art. 1542. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.

 

§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy”.

 

Dniami pracy, w które udziela się urlopu, mogą być nie tylko dni powszechne, ale również niedziele i święta, jeżeli ze względu na rodzaj pracy lub system czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, jest on obowiązany świadczyć pracę również w te dni. Dniami pracy nie są natomiast dni wolne od pracy wynikające z konieczności zrekompensowania wydłużonej pracy w inne dni w systemie pracy w równoważnych normach.

 

Jeśli Pani w tygodniu pracuje 3 dni, to w tym tygodniu może Pani wykorzystać 3 dni urlopu.

 

Co więcej, zgodnie z treścią art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Nie jest to jednak wymóg bezwzględny ale i tak urlop dotyczy jedynie dni pracujących, a nie wszystkich w tygodniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl