Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop dla kelnerki

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 09.01.2017

Pracuję jako kelnerka w systemie 12/12 po dwa dni na dwa dni wolne. Mam wątpliwości odnośnie mojego urlopu. Przysługuje mi 26 dni, pracodawca wpisuje mi ciągiem dni urlopu – nawet w te dni, kiedy mam wolne. Czy ma takie prawo? Twierdzi, że muszę mieć ciągłość podczas urlopu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pani pracodawca absolutnie nie ma takiego prawa. W jakie dni pracownikowi udzielany jest urlop, wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. Poniżej cytuję Pani stosowną normę prawną:

 

„Art. 1542. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.

 

§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy”.

 

Dniami pracy, w które udziela się urlopu, mogą być nie tylko dni powszechne, ale również niedziele i święta, jeżeli ze względu na rodzaj pracy lub system czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, jest on obowiązany świadczyć pracę również w te dni. Dniami pracy nie są natomiast dni wolne od pracy wynikające z konieczności zrekompensowania wydłużonej pracy w inne dni w systemie pracy w równoważnych normach.

 

Jeśli Pani w tygodniu pracuje 3 dni, to w tym tygodniu może Pani wykorzystać 3 dni urlopu.

 

Co więcej, zgodnie z treścią art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Nie jest to jednak wymóg bezwzględny ale i tak urlop dotyczy jedynie dni pracujących, a nie wszystkich w tygodniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - pięć =

»Podobne materiały

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

3 marca 2008 r. urodziło mi się dziecko. Przebywałem wówczas na urlopie wypoczynkowym, ustalonym do 7 marca 2008 r. Następnie na okres od 5 do 18 marca dostałem zwolnienie z tytułu opieki nad żoną. Pracodawca poinformował mnie, że mój urlop wypoczynkowy jest nadrzędny i go tracę, zaś urlop okoliczno

 

Powrót po wychowawczym – co może zdecydować pracodawca?

Od dwunastu lat jestem zatrudniona w oddziale banku na czas nieokreślony. Od 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym do 18 marca 2010 r. W międzyczasie przeprowadziliśmy się i mieszkamy ok. 100 km od mojego miejsca pracy, w innym województwie. Zgłosiłam powrót do pracy, więc muszę się znów przepro

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »