.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop bezpłatny po wypowiedzeniu umowy zlecenia

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 14.10.2018

Wysłałam drogą elektroniczną wypowiedzenie umowy-zlecenia. Na obecnej umowie-zlecenia mam zapis, iż wypowiedzenie umowy możliwe jest z zachowaniem okresu 14 dni. Wysyłając do pracodawcy wypowiedzenie, wspomniałam o urlopie bezpłatnym na czas wypowiedzenia, ponieważ nie chcę już pracować. Czy pracodawca ma obowiązek przyjąć moją prośbę o urlop? Czy mogą być wysunięte konsekwencje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop bezpłatny po wypowiedzeniu umowy zlecenia

Fot. Fotolia

Widzę, że nie ma informacji od Pani odnośnie umowy, zatem udzielę informacji w oparciu o przepisy. Niestety umowa-zlecenie nie jest umową, która chroni pracownika jak typowa umowa o pracę. Zatem w przypadku osoby zatrudnionej na umowę-zlecenie nie ma mowy o prawie do urlopu wynikającym z ustawy. Innymi słowy pracownik nie może żądać, by pracodawca udzielił mu urlopu z prawem do wynagrodzenia.

 

Zdarza się jednak, że w umowie-zlecenia istnieją zapisy, z których wynika, że w określonym czasie, w określonej liczbie dni i na konkretnych zasadach zleceniobiorcy należą się dni wolne od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jeśli więc Pani żądanie ma pokrycie w umowie, to raczej nie powinna się Pani obawiać konsekwencji. Chyba że umowa przewiduje konkretny termin i tryb uzyskiwania „urlopu”. Jeśli jednak w umowie nie ma takiego zapisu, a Pani uzna, że urlop Pani się należy, i nie stawi się do pracy w okresie wypowiedzenia, to zleceniodawca ma prawo nie zapłacić Pani za te dni niewykonywania pracy.

 

Jeśli pojawi się możliwość przesłania skanu umowy, proszę go przesłać a ja uzupełnię odpowiedź, o ile treść umowy będzie tego wymagała.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »