.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop bezpłatny dla psychologa i podjęcie pracy w innej placówce

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.02.2019

Pracuję na pełny etat na stanowisku psycholog w poradni psychologiczno-pedagogicznej, jestem nauczycielem kontraktowym, posiadam umowę na czas nieokreślony. Czy mogę ubiegać się o urlop bezpłatny w wymiarze od 6 do 12 miesięcy? Czy w czasie przebywania na urlopie bezpłatnym mogę podjąć pracę w innej miejscowości na podobnym lub tym samym stanowisku w placówce oświatowej lub innej? Gdybym nie podjęła pracy w trakcie urlopu bezpłatnego, czy jestem wówczas ubezpieczona przez ZUS, czy ten okres jest traktowany jako okres bezskładkowy? Czy mogę wówczas korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej w ramach NFZ-etu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 68 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.

 

Urlopu udziela dyrektor na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Dyrektor nie ma obowiązku udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego, jeżeli uzna, że nie pozwala na to tok pracy w szkole.

 

Słowem – może Pani złożyć wniosek o urlop bezpłatny, motywując go odpowiednio (przysługuje on tylko z ważnych powodów), ale to dyrektor podejmuje decyzję, czy go Pani udzieli.

 

Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym może podjąć pracę u innego pracodawcy. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy z danym pracodawcą jest bowiem zawieszony, pracownik nie otrzymuje za ten czas wynagrodzenia, więc nie dojdzie do ewentualnego konfliktu interesów.

 

Czas urlopu bezpłatnego to czas, gdy pracownik nie podlega ubezpieczeniom w ZUS-ie. Nie opłaca się za niego składek, ponieważ stosunek pracy jest w tym okresie zawieszony. Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy.

 

Jeśli chodzi o korzystanie ze świadczeń zdrowotnych z NFZ-etu, to może Pani z nich korzystać jedynie przez pierwsze 30 dni urlopu bezpłatnego. Potem traci Pani do tego prawo, gdyż z tytułu urlopu bezpłatnego nie są opłacane żadne składki (w tym także składka zdrowotna). Może Pani oczywiście ubezpieczyć się dobrowolnie na okres urlopu bezpłatnego. W tym celu musi Pani podpisać z NFZ-ecie umowę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »