.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uregulowaniem ojcostwa dziecka urodzonego przed rozwodem

Mam problem z uregulowaniem sprawy ojcostwa i z kontaktami z dzieckiem. Była partnerka która jest mężatką urodziła moje dziecko przed upływem 300 dni od orzeczenia jej rozwodu i automatycznie jej były mąż został wpisany jako ojciec. Nie wiem, czy w ogóle wniosła do sądu o zaprzeczenie ojcostwa jej męża. Twierdziła, że tak, ale czas płynie i nic w tej sprawie się nie dzieje i mam powody sądzić, że tego nie zrobiła. Ostatnio trudno mi się z nią porozumieć, a do tego zabroniła mi odwiedzać dziecko, bo, jak powiedziała, „prawnie nie mam nic do powiedzenia”. Dodam, że cały czas przekazuję jej pieniądze na dziecko, jako alimenty, dokładam się po połowie do wszystkich zakupów. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy mogę jakoś sprawdzić, czy sprawa o ojcostwo jest w toku? Co zrobić, aby móc widywać moje dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uregulowaniem ojcostwa dziecka urodzonego przed rozwodem

Domniemanie ojcostwa

Niestety, Pana sprawa wcale nie będzie łatwa do przeprowadzenia. Rzeczywiście zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

 

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa musi zostać wytoczona w ciągu roku od dnia, kiedy dana osoba dowiedziała się, że dziecko nie pochodzi od męża matki, a uprawnione osoby to matka, domniemany ojciec lub prokurator, albo też dziecko po osiągnięciu pełnoletniości. Prawdziwy ojciec nie ma niestety tutaj uprawnienia do wszczęcia postępowania.

 

Zaprzeczenie ojcostwa męża matki

Niestety, Pan nie ma prawie wcale możliwości działania w tej sprawie. Bardzo mała jest szansa na to, że uzyskałby Pan informację. Może Pan wywierać nacisk na matkę, ale jeśli nie będzie chciała, nie będzie Pan mógł zmusić jej do tego, aby wszczęła postępowanie, ani też, żeby udzieliła Panu informacji. Może Pan spytać w sądzie, ale wątpię, żeby udzielili Panu informacji, bo jeśli nie wskazała Pana wprost jako ojca, to Pan nie jest w ogóle osobą, która ma interes prawny.

 

Tak naprawdę w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa nie byłby Pan stroną, można Pana wskazać np. jako świadka, ale to jest bardzo ograniczona rola i nie daje Panu praw do uczestnictwa w sprawie. W sądzie prawdopodobnie zasłonią się ochroną danych osobowych. Można ewentualnie napisać do nich pismo z zapytaniem, czy toczy się postępowanie, wskazać, że jest Pan prawdopodobnym biologicznym ojcem i musi Pan wiedzieć, żeby podjąć decyzję, czy zwrócić się do prokuratora, ale wcale nie muszą Panu udzielić takiej informacji.

 

Wszczęcie postępowania o zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora

Tak naprawdę jedyną Pana szansą jest wniosek do prokuratora o wszczęcie postępowania. Prokurator ma możliwość zwrócenia się do sądu z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa, nie jest związany terminem. Prokurator może zarówno wszcząć postępowanie, jak i dowiedzieć się, czy w ogóle się toczy. Nie mogę jednak obiecać, że będzie chciał to uczynić, ale jest to Pana jedyna i najlepsza szansa. Dlatego najlepiej byłoby zwrócić się do niego, bo zawsze jest możliwe, że się zgodzi. Dlatego też zalecałabym zwrócić się do prokuratora, a oprócz tego nie ma przeszkód, żeby napisać do sądu, choć może to okazać się bezskuteczne. Proszę więc napisać wniosek o wszczęcie postępowania o zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora i złożyć go w prokuraturze. Proszę podnieść, że zwraca się Pan z taką prośbą, gdyż sam nie może tego zrobić, a matka dziecka i jej były mąż nie są zainteresowani.

 

Kontakty z dzieckiem

Co do możliwości ubiegania się o kontakty z dzieckiem – póki w świetle prawa ojcem jest były mąż, nie może Pan nic zrobić, bo wniosek zostałby oddalony jako pochodzący od osoby nieuprawnionej. Dopiero po zaprzeczeniu ojcostwa męża i obaleniu domniemania można założyć sprawę o ustalenie ojcostwa, a wtedy również i o kontakty z dzieckiem. Najpierw musiałby się uprawomocnić wyrok o zaprzeczenie ojcostwa i potem o ustalenie, a kontakty w następnej kolejności, chyba że nastąpi uznanie w urzędzie, ale i tak musiałby Pan w świetle prawa oficjalnie zostać ojcem.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Joanna Korzeniewska




Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl