.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Upublicznienie nagród rocznych dla pracowników spółdzielni mieszkaniowej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 07.02.2016

Czy na żądanie członka spółdzielni mieszkaniowej prezes może podać informację na tablicach ogłoszeń o wypłaconych nagrodach rocznych poszczególnym pracownikom spółdzielni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzi na zadanie pytanie należy szukać w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w ustawie z dnia 6 września 1982 r. prawo spółdzielcze, a także w aktach wewnątrzspółdzielczych obowiązujących w danej spółdzielni.

 

I tak, zgodnie z art. 81 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał spółdzielni i protokołów obrad spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

 

Podobną regulację zawiera art. 18 § 2 pkt 3 ustawy prawo spółdzielcze.

 

Tym samym ustawodawca nie odniósł się wprost do kwestii dostępu członków spółdzielni mieszkaniowych do informacji o wysokości nagrody rocznej otrzymanej przez pracowników. Niemniej, mając na uwadze brzmienie wyżej cytowanego przepisu, należy stwierdzić, iż członek spółdzielni ma prawo do otrzymania informacji w ww. kwestii, jeśli istnieje w tej sprawie podjęta z mocy prawa uchwała zawierająca w swej treści interesującą Pana informację. Nagroda nie wynika bowiem z umowy o pracę, lecz ma charakter uznaniowy.

 

Natomiast, moim zdaniem, sprzeczne z prawem byłoby podanie tej informacji poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, gdyż dostęp do uchwał organów spółdzielni służy tylko i wyłącznie członkom spółdzielni, a nie osobom postronnym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl