Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uprawnienia straży miejskiej w terenie niezabudowanym, na drodze krajowej

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 07.04.2010

Otrzymałem pocztą mandat od straży miejskiej na podstawie zdjęcia z fotoradaru ustawionego na drodze krajowej. Czy straż miejska ma uprawnienia do kontroli prędkości w terenie niezabudowanym na drodze krajowej?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną poruszonego problemu stanowi art. 129b znowelizowanej ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowych (Dz. U. Nr 108, poz. 908). Zgodnie z jego treścią:

 

 
1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).
 
2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:
 1. kierującego pojazdem:
  • niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
  • naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzeń działających samoczynnie;
 2. uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:
  • zatrzymaniu lub postoju pojazdów,
  • ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,
  • ruchu pieszych.

3. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:

 1. zatrzymania pojazdu lub jadącego wierzchem, z wyłączeniem pojazdów kierowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b;
 2. sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem;
   
  używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami;
 3. legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;
 4. wydawania poleceń:
  1. osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu,
  2. kontrolowanemu uczestnikowi ruchu - co do sposobu jego zachowania.

4. Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem urządzeń, o których mowa w ust. 3 pkt 3, w miejscu i czasie uzgodnionym z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub rejonowym Policji".


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Powyższe przepisy przyznają strażnikom gminnym prawo wykonywania kontroli ruchu drogowego. Uprawnienia powyższe w szczególności odnoszą się do używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami, potocznie zwanymi fotoradarami.

 

Ustawa w żadnej mierze nie ogranicza kompetencji straży miejskiej do dokonywania kontroli drogowych jedynie na drogach gminnych. Wręcz przeciwnie – Prawo o ruchu drogowym w art. 129b mówi wprost, że kontrolę ruchu drogowego w gminach lub miastach, w których ją ustanowiono, może wykonywać straż miejska, nie uzależniając tej kontroli od przynależności drogi. Natomiast zgodnie z pkt 4 cytowanego artykułu miejsce i czas wykonywania kontroli drogowej z wykorzystaniem fotoradaru strażnicy miejscy muszą ustalić z właściwym miejscowo komendantem powiatowym policji.

 

Z przepisów wynika jedynie, iż terytorialny zakres wykonywanej kontroli drogowej ogranicza się do gminy bądź miasta właściwego ze względu na miejsce pełnienia służby przez strażników miejskich. Nie ulega także wątpliwości, iż odcinek drogi krajowej może terytorialnie przechodzić przez gminę, która straż miejską utworzyła.

 

Wobec powyższego należy odpowiedzieć, iż straż miejska posiada zgodnie z obowiązującym stanem prawnym możliwość wykorzystywania fotoradarów także na drogach krajowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VI plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Mandat z fotoradaru od straży miejskiej

Miesiąc temu, jadąc autem przekroczyłem dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 18 km, zarejestrował to fotoradar straży miejskiej. Efekt – mandat karny 200 złotych i 4 punkty karne. Problem w tym, że na fotografii załączonej przez straż miejską nie widać mojej twarzy. Nie jestem w stanie określić na podstawie tego zdjęcia, kto w tym dniu kierował tym pojazdem. Poinformowałem straż miejską o moich wątpliwościach, w zamian za to otrzymałem list pełen artykułów o konsekwencjach niewskazania sprawcy. Wynika z nich, że także w przypadku, gdy zdjęcie jest nieczytelne, a ja nie jestem w stanie określić sprawcy, zostanie nałożona na mnie kara. Proszę o pomoc.

Zięć naruszył mir domowy

Jestem osobą w podeszłym wieku – właścicielką mieszkania, w którym przebywa czekający na eksmisję zięć z żoną. Ograniczyłam im przestrzeń życiową do jednego pokoju, a drugi zamknęłam na klucz. Podczas mojej nieobecności zięć wyłamał zamek i wszedł do pokoju. Co zrobić w tej sprawie? W jaki sposób uświadomić zięciowi, że postąpił wbrew prawu?

E-mail z nieprzyzwoitą propozycją dla nastolatki

Miesiąc temu odwiedzili mnie policjanci. Pytali się mnie, czy używam danego adresu e-mail i czy wysyłałem rok temu wiadomość z propozycją seksualną do pewnej nastolatki. Przyznałem, że nie pamiętam takiego faktu. Po przesłuchani wyszli. Nie dostałem żadnego pisma. Co mam myśleć o całej sytuacji? Jak się zachować?

Poszukiwany w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu

Dowiedziałem się, że jestem poszukiwany w Polsce. Podstawą jest jazda pod wpływem alkoholu. Otrzymałem za to 500 zł mandatu i odebrano mi prawo jazdy na rok. Zaraz po tym wyjechałem za granicę. Przebywam tu już 7 rok i chciałbym odwiedzić rodzinę w Polsce. Jak wyjaśnić moją sytuację?

Oznakowanie miejsca kontroli prędkości

Czy miejsce dokonywania kontroli prędkości przy pomocy przenośnych urządzeń musi być oznakowane?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »