Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uprawnienia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 26.06.2009

Zostałem zakwalifikowany do znacznego stopnia niepełnosprawności, mieszkam w Szczytnie. 1) Czy mogę korzystać z pomocy finansowej przy zakupie okularów i aparatu słuchowego? 2) Jaka pomoc mi przysługuje przy korzystaniu z turnusów rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych? 3) Czy mogę korzystać z pomocy zewnętrznej w domu? 4) Czy mogę korzystać z ulgi przy korzystaniu z samochodu prywatnego w celach leczniczych? 5) Czy przysługuje mi ulga przy zakupie leków? 6) Czy przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny z tytułu mojej niesprawności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakres pytań 1–6, przedstawionych przez Pana, ze względu na potrzebę ich realizacji i realnego osiągnięcia korzyści z tego tytułu przez Pana jako osobę niepełnosprawną – leży w gestii i zakresie obowiązków samorządu szczebla powiatowego realizowanych poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

 

W mojej ocenie 80% sukcesu w praktycznym wykorzystaniu ulg i uprawnień szczególnych przyznanych osobie niepełnosprawnej – to właściwe nawiązanie kontaktu z PCPR i efektywna pomoc jednostki samorządowej w tym zakresie.

 

Dlatego zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z dnia 9 października 1997 r. Nr 97 z późn. zm.) PCPR jest najbliższą zainteresowanemu instytucją, która dystrybuuje środki zarówno własne, jak i z PFRON.

 

Do podstawowych zadań PCPR dotyczących rehabilitacji społecznej należy dofinansowanie:

  1. uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,
  2. sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych,
  3. zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
  4. likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, dla indywidualnych odbiorców
  5. kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej.

 

W realizacji zadań z powyższej ustawy zarówno Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie, jak i Warmińsko-Mazurski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie (ul. Kopernika 46a, tel. 534-91-51) mają obowiązek przedstawić Panu pełen zakres aktualnie proponowanych i posiadanych świadczeń, ulg i udogodnień wynikających z przepisów prawa (stałe ulgi).

 

Dlatego właśnie tak ważny jest kontakt z PCPR – ponieważ jako jednostka wykwalifikowana ma za zadanie poprowadzić osobę niepełnosprawną, tak aby dopasować i zaoferować szereg udogodnień adekwatnych w danym momencie do możliwości realizacji, jak i potrzeb osoby niepełnosprawnej. Drugim dobrym duchem stale wspierającym osobę niepełnosprawną powinien być lekarz prowadzący, także bowiem od jego skierowań wiele będzie zależało, np. skierowanie na turnus rehabilitacyjne.

 

Dlatego też, w mojej ocenie, najważniejszym z Pana uprawnień jest prawo do bezpłatnej i stałej pomocy PCPR w Szczytnie w uzyskaniu ulgi czy dofinansowania oraz do rozwiązywania bieżących problemów.

 

Odnosząc się zatem do zgłoszonych przez Pana pytań, uprzejmie wyjaśniam, że pkt 1–6 dotyczą zadań PCPR i tam zostaną ocenione i zrealizowane na podstawie przedstawionych kryteriów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - II =

»Podobne materiały

Składki na PFRON

Mój tata prowadzi sieć sklepów. Chce zatrudnić nowe osoby, ale wtedy liczba etatów przekroczy 25 i będzie musiał płacić składki na PFRON. Jak to ominąć? Czy może ja powinnam założyć swoją firmę i w niej zatrudnić część pracowników? Samozatrudnienie pracowników nie wchodzi w grę. Nie wiemy, jak rozwi

 

Kontynuacja stopnia niepełnosprawności

Tata ubiegał się o kontynuację stopnia niepełnosprawności – umiarkowanego (miał ważną decyzję na lata 2012–2014) i niestety nie dostał przedłużenia, mimo przesłanek zdrowotnych. Otrzymał stopień lekki, a nie umiarkowany. Odwoływaliśmy się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o nie

 

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Mieszkam z mężem i jego bratem, brat ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i wymaga całodobowej opieki. Dwanaście lat temu, gdy zmarli rodzice męża, zrezygnowałam z pracy, by opiekować się bratem męża. Dwa lata wystąpiliśmy do sądu o ubezwłasnowolnienie brata z powodu problemów przy

 

Uprawnienia do kierowania pojazdami a renta socjalna

Jestem rencistą socjalnym, inwalidą pierwszej grupy niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałbym zarejestrować i ubezpieczyć na siebie skuter kategorii AM. Ewentualnie zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A2 (skuter z automatyczną przekładnią CVT) lub B. Jeśli zwrócę się do odpowiednie

 

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawnego brata

Mieszkam z bratem i ojcem. Brat ma 35 lat i jest upośledzony umysłowo. Ojciec pobiera na niego świadczenie pielęgnacyjne. Do tej pory to on się bratem opiekował, ale zachorował na raka i już nie może tego dalej robić. Dlatego chciałabym przejąć opiekę nad bratem i pobierać świadczenie pielęgnacyjne.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »