.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uporczywe telefony w sprawie rzekomych długów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.03.2018

Od miesiąca dzwonią do mnie osoby na telefon stacjonarny z firmy windykacyjnej z różnych numerów, podając imię i nazwisko mojej żony, żądając rozmowy z nią. Domagają się od niej podania adresu zamieszkania i numeru PESEL w celu rzekomego sprawdzenia, czy to ona. Twierdzą, że ma wierzytelności i nic więcej nie chcą powiedzieć. Pojechać do nich do siedziby sami się boimy, bo na pewno na miejscu też będą żądać danych osobowych. Bylem na policji, oni nie mogą nam pomóc. Żona nie ma żadnych długów, a uporczywe telefony bardzo nas męczą. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uporczywe telefony w sprawie rzekomych długów

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności przestrzegam przed podawaniem danych małżonki, a w szczególności danych tak szczegółowych jak numer PESEL. Miejsce zamieszkania także powinno być zatrzymane dla siebie. Co do zasady firmy windykacyjne, nawet o ile posiada wierzytelność, to jest to wierzytelność przedawniona. Przestrzegam przed tym, by w jakiejkolwiek rozmowie zgodzić się na spłatę zadłużenia, choćby w kwocie 1 zł. W chwili obecnej bowiem można zaobserwować nowy trend wśród pracowników firm windykacyjnych, którzy próbują namówić na spłatę zadłużenia choćby w kwocie 1 zł i tym samym następuje przerwanie biegu przedawnienia. Nawet o ile roszczenie jest przedawnione, to zgodnie z art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego następuje przerwanie biegu przedawnienia. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

 

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie, dla bezpieczeństwa, Pana żona winna udać się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca swojego zamieszkania i zapytać, czy w wydziale cywilnym jest przeciwko niej prowadzona, względnie, czy była prowadzona, jakakolwiek sprawa o zapłatę. Jeżeli tak, to z czyjego powództwa, a także kiedy i jak się zakończyła.

 

O ile firma będzie chciała skierować przeciwko Pana żonie jakiekolwiek powództwo i rzeczywiście ma przeciwko niej wierzytelność, może wystąpić do MSWiA z prośbą o podanie adresu jej zamieszkania. Prawo do żądania ww. dokumentów wynika z treści art. 50 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

 

Z uwagi na powyższe Pan i małżonka powinniście wyraźnie odmówić podania danych i zaprzestać odbierania telefonów z ww. firmy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl