.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uniknięcie odpowiedzialności karnej

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 13.12.2012

Chciałbym uniknąć odpowiedzialności karnej. Dostałem wezwanie do prokuratury jako podejrzany z art. 230a § 1 Kodeksu karnego. Wcześniej byłem przesłuchany na policji. Chodzi o zapłacenie oszustowi za wyrobienie prawa jazdy. Nigdy nie dostałem tego dokumentu. Jestem osobą niekaraną. Czy mam szansę na uniknięcie odpowiedzialności karnej?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pan, czy w opisanej sytuacji są szanse na uniknięcie odpowiedzialności karnej. W niniejszej odpowiedzi wyjaśniam Pana wątpliwości.

 

Jak stanowi art. 230a § 1 Kodeksu karnego (K.k.):

 

„Art. 230a. § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, polegające na bezprawnym wywarciu wpływu na decyzję, działanie lub zaniechanie osoby pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

Wprowadzając powyższy przepis do Kodeksu karnego, ustawodawca objął przedmiotem ochrony dobre imię instytucji państwowych, samorządowych, a także organizacji międzynarodowych.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż Pana zachowanie wypełniało stronę przedmiotową art. 230a § 1 K.k. Czynność sprawcza przestępstwa określonego w art. 230a § 1 polega na udzieleniu albo obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej. Sprawca przestępstwa, o którym mowa w art. 230a, podejmuje takie działania w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi. Działał Pan umyślnie w formie zamiaru bezpośredniego.

 

Czyn, o którym mowa w art. 230a, zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Istotna jest treść § 3 omawianego przepisu, w którym ustawodawca zawarł klauzulę niekaralności. Pozwala ona na wyłączenie odpowiedzialności karnej sprawcy określonego w art. 230a § 1 i 2, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nich się dowiedział.

 

Wszystko zatem jest uzależnione od tego, jakimi informacjami podzielił się Pan z organami ścigania podczas wcześniejszego przesłuchania w charakterze świadka. Należałoby zatem dokładnie przypomnieć sobie, jakie zeznania złożył Pan przed organami ścigania w charakterze świadka. Gdyby bowiem Pana zeznania zawierały istotne okoliczności przestępstwa, którego dopuściła się osoba powołująca się na wpływy w danej instytucji, wówczas są szanse na uniknięcie odpowiedzialności karnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »