Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Unikanie obowiązku podatkowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.03.2016

Moja mama otrzymała w spadku po swojej mamie nieruchomość 2010, roku lecz nie zgłosiła tego do US. Po około roku przyszło pismo, że musi zapłacić podatek od nieruchomości. Lecz od tamtego czasu moja mama nic w tej sprawie nie zrobiła i skarbówka też się nie odzywa. Czy jest możliwość, że sprawa się przedawniła i mama nie będzie nic płacić? Czy jest taka możliwość, żeby przy tak niewyjaśnionym podatku przepisać nieruchomość na syna?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. dziedziczenia.

 

W opisanej sytuacji nie może dojść jeszcze do przedawnienia, bowiem nie mamy jeszcze do czynienia ze zobowiązaniem podatkowym. Jest tak, gdyż w podatku od spadków i darowizn zobowiązanie podatkowe nie powstaje z mocy prawa, a powstaje z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania (co ma miejsce na skutek złożenia prawidłowo wypełnionego zeznania podatkowego SD-3). W opisanej sytuacji nie doręczono, jak się domyślam, decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn, więc skoro zobowiązanie nie powstało, nie może być mowy o przedawnieniu. Termin przedawnienia zobowiązania wynosi standardowe 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, nie można jednak go zastosować do zobowiązania, które nie powstało.

 

Możemy tu rozważać niemożliwość powstania zobowiązania. Ordynacja podatkowa stanowi w przywołanym przez Pana art. 68 § 2 pkt 2 nie o przedawnieniu zobowiązania podatkowego, a o niemożności jego powstania. Zgodnie z przywołanym przepisem „jeżeli podatnik w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego, zobowiązanie to nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”. Zatem obowiązek podatkowy powstał 2 razy, po raz pierwszy przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku; a po raz drugi, jak się domyślam, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie. Po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do uprawomocnienia się orzeczenia, nie można wydać (co do zasady) decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe. Co do zasady bowiem obowiązek podatkowy może się odnowić, gdyż w przypadku, gdy nabycie (mające miejsce od dnia 1 stycznia 2007 r.) nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Co do zbycia nieruchomości (czy w drodze sprzedaży, czy tez darowizny). Jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem, określonym w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. Nie można więc uzyskać w opisanej sytuacji zaświadczenia o wygaśnięciu zobowiązania przez przedawnienie, tj. o przedawnieniu zobowiązania podatkowego. W teorii w przyszłości można tu uzyskać odpowiedniego zaświadczenia dokumentującego, że zobowiązanie nie istnieje. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Kr 2089/10): „również w momencie, kiedy przedawniło się prawo do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn, naczelnik urzędu skarbowego ma prawo w oparciu o art. 306a § 2 pkt 1 o.p. wydać w tym zakresie odpowiednie zaświadczenie”. Niemniej jednak wniosek o wydanie takiego zaświadczenia może być potraktowany jak powołanie się na nabycie, co odnowi obowiązek podatkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ulgi w opodatkowaniu spadku po ojcu

Otrzymaliśmy z bratem w spadku po rodzicach mieszkanie. Mama zmarła w 2008 r., a ojciec w 1992. Mieszkanie nabył ojciec z majątku odrębnego na skutek zaliczenia części mienia pozostawionego na Ukrainie. Ojciec był jedynym spadkobiercą tego mienia. Czy przysługują mnie i bratu ulgi w opodatkowaniu spadku po ojcu zaburzaninie?

Podatek od darowizny a NIP

Od kilku lat przebywam w Anglii, gdzie wyjechałem zaraz po skończeniu szkoły średniej. W Polsce nie mam więc nadanego NIP-u. Wujek chce mi podarować dom z ogrodem, za co będę musiał zapłacić podatek od darowizny. Czy powinienem wystąpić o NIP w momencie otrzymania darowizny? Czy w Anglii też będę musiał zapłacić podatek od darowizny? Dodam, że nie jestem zameldowany w Polsce.

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66 tys. zł od rodziców. Czy urząd skarbowy może zażądać wyjaśnień, skąd mam takie środki na koncie, skoro nie pracuję?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »