.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Unieważnienie sprzedaży mieszkania przez pełnomocnika

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 06.06.2011

Udzieliłem siostrze pełnomocnictwa na sprzedaż mojego udziału we wspólnym mieszkaniu. O sprzedaży poinformowała mnie dopiero po fakcie, a do tego cena mnie nie satysfakcjonuje. Czy w związku z tym istnieje możliwość unieważnienia tej sprzedaży?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pełnomocnictwo jest to zgoda na wykonanie danej czynności w imieniu dającego pełnomocnictwo przez osobę upoważnioną. Przepisy dotyczące pełnomocnictwa zawarte są w art. 95-109 Kodeksu cywilnego. Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości pod rygorem nieważności musi być dokonane w postaci aktu notarialnego. Pan takie pełnomocnictwo dał Pan swojej siostrze i siostra na tej podstawie sprzedała Pański udział w nieruchomości. Jeżeli w pełnomocnictwie tym nie były określone warunki, pod jakimi godzi się Pan sprzedać dany udział, to taka sprzedaż jest ważna i nie może być unieważniona tylko dlatego, że obecnie uznaje Pan, że warunki, na jakich sprzedała siostra udział w Pańskim imieniu, są dla Pana niekorzystne.

 

Unieważnić umowę sprzedaży można by było tylko wtedy, gdyby była ona sprzeczna z postanowieniami udzielonego pełnomocnictwa lub gdyby na takie rozwiązanie umowy zgodziłaby się druga strona, czyli w Pańskim przypadku kupujący.

 

Unieważnienie czynności prawnej, jaką była sprzedaż w Pańskim imieniu przez siostrę udziału w nieruchomości, można by dokonać także, gdyby przed sprzedażą odwołał Pan to pełnomocnictwo lub pełnomocnictwo zostało wydane pod wpływem groźby, błędu (wywołanego przez siostrę i byłby to błąd istotny – nie jest błędem to, że nie pomyślał Pan, że siostra może sprzedać udział bez poinformowania Pana wcześniej o tym fakcie – gdyż z samego pełnomocnictwa nie wynika, że istnieje obowiązek informowania dającego pełnomocnictwo, że się zamierza dokonać określonej w pełnomocnictwie czynności) lub w trakcie jego ustanawiania był Pan w stanie uniemożliwiającym swobodne wyrażenie swojej woli, np. pod wpływem alkoholu, narkotyków lub chory umysłowo albo ubezwłasnowolniony. W takim przypadku należałoby najpierw sądowo unieważnić akt notarialny, a po takim unieważnieniu unieważnić dokonaną na jego podstawie sprzedaż.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl