Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Unieważnienie adopcji

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.05.2013

Mamy bardzo duże problemy z naszą adoptowaną córką. Mimo że ma dwadzieścia lat, nie pracuje ani się nie uczy, nadużywa alkoholu, a nawet dopuszcza się kradzieży w naszym domu i gospodarstwie. Nie mamy już z nią żadnej więzi. Czy możliwe jest unieważnienie adopcji?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W sprawie unieważnienia adopcji ważna jest treść art. 125 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie: K.r.o.), zgodnie z którym z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka. Orzekając rozwiązanie stosunku przysposobienia, sąd może, stosownie do okoliczności, utrzymać w mocy wynikające z niego obowiązki alimentacyjne.

 

Korzystny dla Państwa pogląd wyraża Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 grudnia 1999 r. (sygn. akt II CKN 711/97). Wskazano w nim, że „za ważny powód usprawiedliwiający rozwiązanie przysposobienia należy uznać rozkład więzi rodzinnej, a więc obopólny lub nawet występujący u jednej tylko strony stosunku przysposobienia brak takiego nastawienia psychicznego, jakie normalnie cechuje stosunki między rodzicami a dziećmi”.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu tego wyroku, „w art. 125 § 1 K.r.o. postanowiono, że rozwiązanie przysposobienia może nastąpić tylko z ważnych powodów oraz że wskutek takiego orzeczenia nie może ucierpieć dobro przysposobionego. Jeśli chodzi o ważne powody nie sprecyzowane w cytowanym przepisie, nie powinno budzić wątpliwości stwierdzenie, że wykładnia winna uwzględniać funkcję społeczną przysposobienia, a w szczególności to, że przysposobienie ma na celu zapewnienie przysposobionemu dziecku normalnych warunków rodzinnych, a gdy osiągnie pełnoletność – takiej sytuacji względem przysposabiającego oraz jego krewnych, w jakiej normalnie żyje w rodzinie dorosłe dziecko”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Badając przesłankę ważnych powodów, należy wziąć pod uwagę nie tylko stosunki przysposobionego z rodzicami adopcyjnymi, lecz także z jego relacje z całą rodziną – dotyczy to zwłaszcza przysposobienia pełnego, które rozciąga się także na tę rodzinę. W szczególności można uznać, że nie zachodzą ważne powody w rozumieniu art. 125 § 1, jeśli wprawdzie więź przysposabiającego z przysposobionym została zerwana, ale nawiązała się silna więź rodzinna przysposobionego z jego dziadkami albo wujostwem z przysposobienia (por. J. Ignatowicz, w: Kodeks..., s. 588).

 

Trzeba też wskazać na wyrok Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z dnia 5 września 1975 r. (sygn. akt I CR 526/75), zgodnie z którym „oceny pojęcia »ważnych powodów« skutkujących w rozumieniu art. 125 K.r.p. rozwiązaniem stosunku przysposobienia należy dokonywać według chwili orzekania o rozwiązaniu stosunku przysposobienia, a to zgodnie z zasadą aktualności orzeczenia (art. 316 K.p.c.)”.

 

„Przy ocenie powodów rozwiązania przysposobienia osoby pełnoletniej rozważeniu ulegają wzajemne stosunki nie tylko w okresie uzyskania pełnoletności, ale i w okresie małoletności przysposobionego” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 1980 r., sygn. akt IV CR 484/79).

 

W mojej ocenie przedstawione przez Państwa okoliczności faktyczne stanowią ważny powód, o którym mowa w art. 125 § 1 K.r.o., konieczny do rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd (unieważnienia adopcji). W chwili obecnej konieczne byłoby jednak zgromadzenie materiału dowodowego, tj. imion i nazwisk świadków, nagrań, protokołów zeznań na policji w sprawie kradzieży (jeżeli były składane).

 

Według art. 1251 K.r.o. rozwiązanie przysposobienia nie jest dopuszczalne, gdy przysposobienie zostało orzeczone na podstawie blankietowej zgody rodziców przysposobionego. Postępowanie o rozwiązanie przysposobienia odbywa się w trybie procesu. Stosuje się tu przepisy o postępowaniu odrębnym dla spraw ze stosunków między rodzicami a dziećmi (art. 453-458 Kodeksu postępowania cywilnego – w skrócie K.p.c.).

 

Do rozpoznawania spraw o rozwiązanie przysposobienia rzeczowo właściwy jest sąd rejonowy – stanowisko takie wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 marca 1994 r. (sygn. akt III CZP 24/94).

 

Zgodnie z art. 27 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pozwu w sprawie o rozwiązanie przysposobienia pobierana jest opłata stała w kwocie 200 zł.

 

Pragnę jednocześnie poinformować, że serwis ePorady24.pl świadczy także usługi w zakresie sporządzania pism, w tym pism procesowych, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dziecko adoptowane chce odnaleźć biologiczną rodzinę – jak to zrobić?

Jaki jest formalny tryb odszukania rodziców i ewentualnego rodzeństwa przez pełnoletnie dziecko przysposobione adopcją pełną?

Rozwiązanie przysposobienia – sprawa w sądzie

Mam 25 lat. Otrzymałem wezwanie w sprawie rozwiązania przysposobienia. Pozew złożył mój ojczym, z którym nie mam kontaktu od 20 lat. Czy wystarczy jedno przesłuchanie, by sprawa została zamknięta? A może później dopiero rozpoczyna się procedura przed sądem? Czy potem będę mógł wys

Czy można rozwiązać adopcję?

Czy można rozwiązać adopcję pełną? Czy sąd może zasądzić rentę dla przysposobionego (pełnoletniego)? Czy przysposobiony zachowuje nazwisko i miejsce zamieszkania?

Adopcja zagraniczna

Mieszkam z żoną we Francji. W styczniu 2013 r. zostaliśmy zakwalifikowani w Polsce do adopcji zagranicznej. Niedawno otrzymaliśmy informację, że moglibyśmy adoptować sześcioletniego chłopca. Niestety kiedy pojechaliśmy zapoznać się z dzieckiem, okazało się, że kwalifikację należy p

Wskazanie konkretnej osoby jako rodziny zastępczej

Moja córka ma 17 lat i za 2 miesiące urodzi drugie dziecko (z tym samym chłopakiem). Nie jesteśmy w stanie zajmować się drugim dzieckiem, córka uczy się dziennie, a w rodzinie tylko ja pracuję. Chcemy wskazać konkretną osobę jako rodzinę zastępczą dla nowego dziecka – byłaby ni

Ustna umowa o pracę

Rok temu otrzymaliśmy zgodę na zatrudnienie nas jako rodziny zastępczej. Doszło do zawarcia ustnej umowy o pracę, dostaliśmy pod opiekę dzieci. Czy możemy domagać się podpisania tej umowy i wynagrodzenia za przepracowane miesiące?

Opiekun prawny czy ojciec adopcyjny?

Będąc panną, urodziłam dziecko; nosi ono moje nazwisko. Z ojcem dziecka nie utrzymuję żadnych kontaktów. Dwa lata temu wyszłam za mąż. Mój mąż chciałby uregulować sprawy prawne związane z moim dzieckiem. Ja jednak zastanawiam się, czy ma to być pełna adopcja, czy ustanowienie go o

Czy mogę przysposobić pełnoletnie dzieci żony?

Czy mogę przysposobić pełnoletnie dzieci żony, bo nie posiadam własnych, a chciałbym, aby dzieci żony dziedziczyły po mojej śmierci. Jesteśmy z żoną od 30 lat małżeństwem, obaj jej dorośli synowie traktują mnie jak ojca, tworzymy rodzinę. Jakie są możliwości prawne załatwienia

Opieka prawna nad schorowaną szwagierką

Od kilku miesięcy opiekuję się siostrą mojego zmarłego męża która ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Ma 84 lata i od roku jest wdową. Poza mną nie ma nikogo. Ja mogę uzyskać status opiekuna prawnego nad schorowaną szwagierką?

Były mąż chce się zrzec praw rodzicielskich do dziecka, czy obecny mąż może je przysposobić?

Mam dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa: kilkuletnią córkę i nastoletniego syna. Od 3 lat jestem w nowym związku małżeńskim. Były mąż regularnie zabiera dzieci, płaci też alimenty. O ile kontakty z synem są poprawne, o tyle z córką kontakty są złe. W trakcie rozwodu wyprowadzi

Zajście w ciążę przez niespełna 15-letnią dziewczynę

Mam 20 lat, moja dziewczyna niecałe 15. Współżyliśmy i zaszła w ciążę. Jak wygląda sytuacja z punktu widzenia prawa – moja, jej, jej rodziców? Czy coś mi grozi?

Macierzyński dla żony ojca dziecka

Mój mąż zdradził mnie z inną kobietą, która 4 miesiące temu urodziła dziecko. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostawiła je w szpitalu, więc ja i mąż opiekujemy się dzieckiem od początku (meldunek, ośrodek zdrowia itp.). Mąż ani matka dziecka nie korzystali z urlopu macierzy

Uznanie dziecka po osiągnięciu pełnoletności

Syn ma córeczkę w wieku 4 lat. Gdy mała się urodziła był niepełnoletni i w związku z tym faktem dziecka nie uznał. Matka również była niepełnoletnia. Opiekę nad małoletnia sprawowali rodzice matki dziecka, aż do momentu uzyskania przez nią pełnoletności. Związek młodych rodzicó

Co zrobić, jeżeli opiekun prawny nie wykonuje swoich obowiązków?

Co zrobić, jeżeli opiekun prawny nie wykonuje swoich obowiązków?

Sprawozdanie finansowe rodziny zastępczej

Jesteśmy rodziną zastępczą i prawnymi opiekunami córki mojej siostry. Dziecko ma rentę. Matka dziecka jest pozbawiona praw rodzicielskich. Ostatnio zażądała od nas sprawozdania finansowego z każdego miesiąca dysponowania majątkiem dziecka. Samowolnie dała dziewczynce telefon, oskarżaj

Obowiązki opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

Matka mojej żony zajmuje się swoją matką i ubezwłasnowolnionym całkowicie bratem, ma męża. Wszyscy żyjemy razem w domu jednorodzinnym. Teściowa ma prawną opiekę nad bratem. Gdyby cokolwiek stało się złego z teściową, to kto ma prawny obowiązek zajmowania się jej bratem? Co w przyp

Jak dowiedzieć się, gdzie przebywa niepełnosprawna ciocia?

Jest nas czworo rodzeństwa, po śmierci mamy została nam do opieki jej niepełnosprawna siostra, a nasza ciocia. Zrzekłem się mieszkania rodziców na rzecz jednej z sióstr w zamian za opiekę nad ojcem i ww. ciocią (umowa niepisana). Niestety wczoraj z żoną dowiedzieliśmy się, że w tajemn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »