.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowy zawarte z dostawcami mediów przez dewelopera a wspólnota mieszkaniowa

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 22.02.2010

Interesuje mnie, czy wspólnota mieszkaniowa automatycznie przejmuje prawa i obowiązki z umów, które zawarł deweloper z dostawcami mediów takich jak telewizja kablowa i internet (i jaki dokument reguluje te kwestie)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Generalnie wspólnota mieszkaniowa nie staje się automatycznie stroną umów zawartych przez dewelopera, a wszelkie sprawy w tym zakresie zostają uregulowane między wspólnotą a deweloperem na mocy stosownego dokumentu.

 

Wymaga jednak doprecyzowania i ustalenia stan faktyczny w sprawie, bowiem nie wiem, jak wyglądała geneza „przejścia” zarządu budynkiem od dewelopera do wspólnoty.

 

W praktyce najczęściej następuje to z chwilą powołania wspólnoty mieszkaniowej, która przejmuje od dewelopera zarząd nieruchomością w dokumencie (umowie notarialnej) w przedmiocie sprawy i protokołach. Właśnie w tych dokumentach formalnoprawnych należy poszukiwać m.in. odpowiedzi na Pana pytanie, czy wspólnota wstąpiła wprost w prawa i obowiązki dewelopera, przejmując zarząd nad nieruchomością wspólną. Jeżeli nawet będzie to wynikało z dokumentów, to na wspólnocie jako aktualnym zarządcy nieruchomością wspólną będzie ciążył obowiązek dokonania odpowiednich zmian w stosunku do kontrahentów, z którymi deweloper zawarł umowy, które nadal obowiązują, gdyż ich istotą jest świadczenie lub dostawa (sprzedaż) towarów i usług. Wówczas kontrahenci aneksują formalnie umowy, dokonując zmian w komparycji umów poprzez odpowiednią zmianę odbiorcy jako strony umowy z dewelopera na wspólnotę.

 

Pragnę zauważyć, że tego rodzaju sytuacje są normalnym następstwem ewolucji prawnej dokonującej się w toku budowy budynków wielolokalowych mieszkalnych. Kwestie te zostały uregulowane ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »