.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Umowa-zlecenie jako umowa cywilnoprawna – konsekwencje dla kobiety w ciąży

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 10.12.2009

Pracuję na umowę-zlecenie, która wygasa za miesiąc, szef obiecał, że potem otrzymam umowę na kilka lat. Problem w tym, że nie wiem, czy moja umowa zostanie przedłużona, jeśli pójdę na L4, czy w ogóle mogę iść na L4, mając umowę-zlecenie? Jestem obecnie w 13. tygodniu ciąży.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tylko osoba pozostająca w stosunku pracy podlega przepisom o ochronie pracowników w czasie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego.

 

Tymczasem umowa-zlecenie jest umową cywilnoprawną tworzącą między stronami stosunek cywilnoprawny. Na podstawie umowy-zlecenia nie nawiązuje się stosunku pracy.

 

Tym samym wyłącznie od woli Pani kontrahenta będzie zależało, czy podpisze z Panią kolejną umowę. Stan ciąży nie obliguje go do przedłużenia Pani umowy, czy też zawarcia nowej.

 

Za czas choroby podczas umowy-zlecenia, jeśli nie były za Panią odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe (jest ono bowiem nieobowiązkowe), nie otrzyma Pani żadnego świadczenia.

 

Na marginesie warto wspomnieć, iż jeśli Pani umowa-zlecenie w rzeczywistości jest umową o pracę, to może Pani wystąpić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy. W razie uwzględnienia Pani powództwa pracodawca będzie musiał uzupełnić składki jak za pracownika, nadto przysługiwać Pani będzie ochrona przed wypowiedzeniem w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl