Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy mi się urlop macierzyński oraz zasiłek chorobowy będąc na umowie-zleceniu?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 31.12.2007

Jestem zatrudniona na umowę-zlecenie na okres 3 lat, pracodawca z tytułu tej umowy odprowadza składki na ZUS. Czy należy mi się urlop macierzyński oraz zasiłek chorobowy, jeśli się rozchoruję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa-zlecenie jest umową cywilnoprawną – nie stosuje się do niej przepisów Kodeksu pracy. Przez umowę-zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla zleceniodawcy.

 

Należy jednak pamiętać, iż prawo zabrania zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Jeżeli więc Pani praca spełnia definicję umowy o pracę, tzn. jest wykonywana w określonym miejscu, czasie i pod nadzorem, to może Pani wystąpić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy.

 

Urlop macierzyński jest świadczeniem wynikającym z przepisów Kodeksu pracy i osobie zatrudnionej na umowę-zlecenie ten urlop nie przysługuje (podobnie jak nie przysługuje takiej osobie urlop wypoczynkowy).

 

Jeśli odprowadza Pani od umowy-zlecenia składkę na ubezpieczenie chorobowe, to wtedy posiada Pani prawo do zasiłku chorobowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus siedem =

»Podobne materiały

Urlop zdrowotny nauczyciela pracującego w szkole niepublicznej

Czy w szkole niepublicznej można wprowadzić w regulaminie zapis pozwalający na udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi po 7 latach pracy, niezależnie od jego wymiaru czasu pracy?

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

3 marca 2008 r. urodziło mi się dziecko. Przebywałem wówczas na urlopie wypoczynkowym, ustalonym do 7 marca 2008 r. Następnie na okres od 5 do 18 marca dostałem zwolnienie z tytułu opieki nad żoną. Pracodawca poinformował mnie, że mój urlop wypoczynkowy jest nadrzędny i go tracę, zaś urlop okoliczno
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »