Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa z firmą spedycyjną

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 03.06.2014

W zeszłym roku obsługiwaliśmy sieć sklepów spożywczych przez pośrednictwo firmy spedycyjnej. W zleceniu w punkcie 18 był zapis: „Wymagane zachowanie neutralności wobec naszych klientów. Niedotrzymanie tego warunku skutkuje wstrzymaniem środków pieniężnych oraz naliczeniem kary umownej w wysokości 200 000 euro”. Nie współpracujemy ze wspomnianą firmą spedycyjną już od roku. Tymczasem chcielibyśmy współpracować z ww. siecią sklepów, ale już bez żadnego pośrednictwa. Czy za taką współpracę grozi nam kara 200 000 euro? W załączniku przesyłam umowę podpisaną z firmą spedycyjną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania i z przesłanego zlecenia wynika, że z firmą spedycyjną nie łączyła Pana i nie łączy stała umowa bądź umowa na czas określony, a jedynie pojedyncze zlecenia. Zlecenia dotyczą jednorazowego przewozu towaru.

 

Przyjęcie zlecenia transportowego oznacza przyjęcie i akceptację dodatkowych warunków zlecenia, m.in. pkt 18: „Wymagane zachowanie neutralności wobec naszych klientów (…)”.

 

Firma spedycyjna dość zdawkowo napisała o wymaganej neutralności, nie określając, co rozumie przez zachowanie neutralności, na czym to polega i kogo dotyczy.

 

Można się tylko domyślać, iż chodzi o nienaruszanie zakazu konkurencji, czyli o powstrzymanie się od podejmowania wszelkiej działalności konkurencyjnej.

 

Klauzula ta nie określa też, kiedy obowiązuje, czy w czasie trwania zlecenia, czy przez jakiś czas oznaczony (np. 12 miesięcy), czy zleceniobiorca nie będzie w ogóle mógł świadczyć usług przewozu na rzecz podmiotów, dla których wykonywał usługi w charakterze podwykonawcy.

 

Jeżeli zatem nie łączy Pana umowa z firmą spedycyjną, a w zleceniu, które zostało wykonane i zakończone, jest zapis, który nie określa czasu wymaganej neutralności, to klauzula już nie obowiązuje i Pana nie dotyczy.

 

Ponadto uważam, iż taką klauzulę można byłoby uznać za czyn nieuczciwej konkurencji.

 

Według art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 r. Nr 47, poz. 211) czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy lub klienta.

 

W art. 3 ust. 2 ustawa przykładowo do takich czynów zalicza m.in. nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, pomawianie lub utrudnianie dostępu do rynku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus dwa =

»Podobne materiały

Podpisanie umowy o zakazie konkurencji

Właściciel firmy, w której chcę podjąć pracę, posiada unikatowe technologie i obawia się, iż mogę je udostępnić konkurencji. W związku z tym właściciel firmy chce zabezpieczyć swoje interesy. Proszę mi wyjaśnić, jakie skutki niesie podpisanie umowy o zakazie konkurencji.  

 

Umowa spedycji, umowa przewozu – bezprawny zastaw na towarze

Moje pytanie dotyczy rozliczenia z tytułu składowania towaru na składzie należącym do profesjonalnej agencji celnej – firmy spedycyjnej (nazwę ją tu X). Ja reprezentuję firmę Y, która jest w stałych stosunkach gospodarczych z firmą X, gdyż ta wykonuje dla nas czynności spedycyjne związane

 

Odpowiedzialność spedytora

Miałam otrzymać 5 ton towaru, lecz dotarło do mnie o połowę mniej. Spedytor tłumaczy, że nie odpowiada za to, ponieważ nie ma obowiązku ważenia towaru podczas przyjęcia go do dalszego transportu. Stwierdził też, że plomby i pieczęcie były nienaruszone. W każdym razie zostałam oszukana. Raport niezal

 

Pismo o umorzenie odsetek od polisy

Jak napisać pismo o umorzenie odsetek od polis do PZU? Wpłacam zaległe polisy od kilku miesięcy na raty.

 

Darowizna pieniędzy ze sprzedaży mieszkania dla pasierba

W trakcie małżeństwa sprzedałem mieszkanie, które nabyłem jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Czy środki finansowe uzyskane z tej sprzedaży mogę przekazać w formie darowizny bez opodatkowania swojemu pasierbowi (synowi żony)? Czy moja żona ma prawo do dysponowania takimi środkami na równi ze mną, cz

 

Odmowa przyjęcia reklamacji przez dewelopera po upływie 3 lat

W 2013 r. zakupiłem mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera. Kilkukrotnie zgłaszałem mu usterkę polegającą na uszkodzeniu tynków w jednym z pokoi (nad którym znajduje się taras sąsiada). Deweloper reklamacje przyjmował i wykonywał prace konserwacyjne (sprawdzenie zewnętrznej elewacji, uszczelni

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »