Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa wypowiedzenia

Chcesz zwolnić się z pracy? Nie wiesz jak właściwie wypowiedzieć umowę o pracę oraz jakie prawa i obowiązki przysługują Ci w związku z wypowiedzeniem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedz w artykule.

 

Wypowiedzenie zmieniające, jako pewna złożona forma wypowiedzenia, rządzi się zasadniczo tymi samymi prawami, o czym wyraźnie stanowi art. 42 § 1 K.p. Odmienność sprowadza się natomiast do treści art. 42 § 2 i 3 K.p., natomiast art. 42 § 4 K.p. stanowi instytucję pozwalająca na czasowe powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy, bez potrzeby dokonywania wypowiedzenia zmieniającego.

  W zakresie instytucji wypowiedzenia zmieniającego najważniejsze znaczenie odgrywa przedmiot wypowiedzenia, to znaczy warunki pracy i płacy, które w celu ich zmiany wymagają zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego, zakładając, że zmiana nie nastąpiła na zasadzie porozumienia stron stosunku pracy.

Art. 42 § 2 K.p. literalnie stanowi o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy, co oznacza, że takiego wypowiedzenia wymagają zarówno warunki pracy, jak i warunki płacy, a także warunki pracy i płacy łącznie.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Nie uzasadnia ona natomiast dalej idącego twierdzenia, a mianowicie takiego że zmiana nazwy stanowiska nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, gdy pracownik nie zgadza się na taką zmianę, ponieważ w opisywanej sprawie pracownik takiej zmiany nie kwestionował i dlatego Sąd Najwyższy uznał wypowiedzenie zmieniające za zbędne, a wypowiedzenie w ogóle za nieuzasadnione zmianami organizacyjnymi po stronie pracodawcy, gdyż były one pozorowane.

Nie można więc na tle powołanych rozstrzygnięć Sądu Najwyższego dowodzić, że zmiana zajmowanego przez pracownika stanowiska, zapisanego wyraźnie w treści umowy o pracę, nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, gdyż takie twierdzenie jest oczywiście sprzeczne z art. 42 K.p., który samoistnie o kwestii korzystności bądź niekorzystności dla pracownika określonej zmiany w treści łączącego strony stosunku pracy w ogóle nic nie mówi.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego można znaleźć więcej rozstrzygnięć, które w uzasadnieniach powołują się na ową zasadę, w myśl której istotny element stosunku pracy istniejący z mocy prawa lub z woli jego stron podlega zawsze wypowiedzeniu zmieniającemu.    Przeczytaj pełną treść

 

 Ze względu na kształtujący charakter oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem, skutki uchylenia się od przedmiotowego oświadczenia będą następowały ex tunc, czyli od dnia, w którym oświadczenie woli zostało złożone. W razie uchylenia się przez Panią od przedmiotowego oświadczenia woli, oświadczenie woli o wypowiedzeniu powinno być więc traktowane jako niebyłe.

Uchylenie się od złożonego przez Panią oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem, powołując się na błąd przy jego składaniu, jest możliwe.

Aby dokonać skutecznego uchylenia, powinna Pani złożyć pracodawcy oświadczenie o cofnięciu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem ze względu na błąd co do okoliczności faktycznych, w jakich Pani składała oświadczenie woli.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Czy jest zgodny z prawem 14-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę? Wydawało mi się, że okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być 3-miesięczny. Nie spodziewałem się, że otrzymam wypowiedzenie, a dziwnym zbiegiem okoliczności nie podpisałem tamtego dnia listy obecności. Czy będzie więc w mocy takie wypowiedzenie, jeśli przedłożę zaświadczenie lekarskie od tego dnia o niezdolności do pracy?

Możliwość cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę

W trakcie rozmowy z szefem pod wpływem emocji podjąłem decyzję o złożeniu wypowiedzenia, które zostało przyjęte dzień później. Kolejnego dnia otrzymałem telefon od przełożonego mojego szefa z prośbą o wycofanie wypowiedzenia (uczyniłem to). Ostatecznie jednak obydwaj przełożeni spotkali się ze mną i poinformowali mnie, że podjęli wspólną decyzję o nieprzyjęciu mojej prośby o wycofanie wypowiedzenia, zostałem więc zwolniony ze świadczenia pracy. Czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem pracy?Błędna data upływu wypowiedzenia (umowa o pracę)
Dostałam wypowiedzenie z pracy o poniższej treści, z którym zgadzam się, ale według mnie data zakończenia wypowiedzenia jest nieprawidłowa, czy mam rację? „Rozwiązuję z panią umowę o pracę zawartą w dniu 01-03-2006 r. z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 05-04-2008 r. Przyczyną wypowiedzenia umowy jest długotrwała nieobecność w pracy uniemożliwiająca prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu rejonowego sądu pracy. Przed upływem tego terminu może pani złożyć wniosek o wszczęcie postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą.” Wypowiedzenie nastąpiło w wyniku 5,5-miesięcznej absencji chorobowej, a podpisałam je z datą 03-03-2008 r.

Niejasna przyczyna wypowiedzenia umowy
Dostałam 3-miesięczne wypowiedzenie z pracy po 32 latach w tym samym zakładzie. Przyczyna zwolnienia na piśmie brzmi tak: „reorganizacja pracy oddziałów okręgowych NBP polegająca na standaryzacji czynności w oddziałach okręgowych, skutkująca zmniejszeniem zatrudnienia w Oddziale Okręgowym NBP”. Wiem, że na moje miejsce będzie zatrudniona inna osoba. Nie zgadzam się ze zwolnieniem, ponieważ dotychczas nie otrzymałam żadnej kary, wręcz przeciwnie – otrzymywałam nagrody. Napisano, że mogę wnieść odwołanie do sądu. Czy jest sens? Urodziłam się w 1957 r. (brakują mi więcej niż 4 lata do emerytury). Nie pełniłam też żadnej funkcji, z którą związana jest ochrona zatrudnienia.

Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Złożyłam kilka dni temu wypowiedzenie pracodawcy i chciałabym odejść jak najszybciej, ponieważ mam już drugą pracę. Jednakże pracodawca zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę w trybie ustawowym, czyli po 3 miesiącach. Co mam zrobić, żeby pożegnać się z firmą jak najszybciej?Wypowiedzenie umowy po urlopie wychowawczym
Szefowa postanowiła mnie zwolnić po moim powrocie z urlopu macierzyńskiego. Pracowałam u niej na pełny etat od 2000 r. i miałam podpisaną umowę na czas nieokreślony. Mam także zaległy urlop z 2006 r. Chciałabym się dowiedzieć, czy szefowa może mnie zwolnić od razu po moim powrocie. Czy należy mi się jakieś wypowiedzenie oraz wynagrodzenie?

Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Waszą firmą, poradę otrzymałam szybko i kompetentnie, dostałam także odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania. Wasza porada w istotny sposób pomogła mi podjąć ważną życiową decyzję.

Magda

Bardzo dziękuję za wyczerpującą i błyskawiczną odpowiedź. Pan Jakub Bonowicz zaskoczył mnie tak znajomością języka obcego, jak i prawa zagranicznego. Dziękuję bardzo serdecznie i pozdrawiam cały zespół eporady24.

Jola

Odpowiedzi mi udzielone były dla mnie zwykłego „śmiertelnika” nie mającego na co dzień do czynienia ze zwrotami prawnymi jasne i zrozumiałe. Kontakt z Zespołem bardzo miły. Jestem BARDZO ZADOWOLONY!!! Jeśli kiedykolwiek przyjdzie mi jeszcze raz prosić o poradę prawną to na pewno skorzystam z pomocy Prawników tego Portalu choć może z drugiej strony lepiej żeby nie było już takich okazji;)

Tomasz

Termin uzyskania odpowiedzi w pełni adekwatny do nazwy portalu. Odpowiedź na mój problem dostałam o drugiej w nocy (!), a w celu uzyskania w pełni wyczerpującej zagadnienie odpowiedzi – to nie ja, a prawnik zadawał mi dodatkowe pytania. Widzę tu nie tylko solidne podejście do tematu, ale także pełne zaangażowanie. Tak trzymać!

Stefania

Chcę powiedzieć, że ten portal jest rewelacyjny, obsługa jest fantastyczna i godna skorzystania z usług.

Bati

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

Super, proste, bez niepotrzebnego „biegania” i wielogodzinnego szukania odpowiedzi. Po prostu zadajesz pytanie i czekasz na odpowiedź. Rewelacja. Otrzymałam to, co chciałam. Bardzo dziękuję i polecam.

Kasia

Bardzo dziękujemy za porady. Muszę przyznać, że początkowo się wahałam, aby skorzystać z porad przez internet. Teraz się przekonałam, że to supersprawa. Chodziłam po prawnikach osobiście i stałam w miejscu – wiadomo, że to jakiś tam stres rozmawiać z prawnikiem, zadawać pytania, a tutaj mogłam zadawać pytania za pytaniem, na które bardzo szybko otrzymałam odpowiedzi. Dziękujemy w imieniu moim i męża, polecam ten serwis.

Pozdrawiam,

Irena i Marek

Super porada... Precyzyjna odpowiedź mimo nieprecyzyjnych moich pytań. Polecam ten portal, szczególnie Pana Aleksandra.

Tomasz

Jestem pozytywnie zaskoczona profesjonalizmem. Zastanawia mnie fakt, dlaczego ani notariusze, ani nawet sędziowie nie znają prawa lub nie chcą wnikać w sprawę. Wszędzie trzeba się bronić samemu. Dzięki Waszej pomocy uzyskałam wsparcie. Logika prawnicza na najwyższym poziomie – jestem zachwycona.

Polecam wszystkim,

Dorota

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »