Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa użyczenia stowarzyszeniu samochodu dla przejazdów służbowych

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 11.04.2011

Prezes zarządu stowarzyszenia non profit jest właścicielem samochodu, którego będzie użyczał dla przejazdów służbowych lokalnych i zamiejscowych. Co będzie korzystniejsze: zawarcie umowy użyczenia czy uchwała zarządu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Działalnością stowarzyszenia kieruje zarząd. Sposób reprezentacji stowarzyszenia określa jego statut. Skoro zarząd podejmuje decyzję w formie uchwały, to w celu użyczenia czy też wzięcia do używania samochodu konieczna jest uchwała zarządu. Umowa użyczenia de facto i tak zostanie zawarta przez same czynności faktyczne. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu do używania, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego).

 

Należy pamiętać, że umowa może zostać zawarta ustnie. Ustna umowa użyczenia pozostaje zatem ważna i skuteczna. Tym samym istotą problemu w niniejszej sprawie jest nie to, czy zawrzeć umowę (bo ona i tak zostanie zawarta, choćby w sposób dorozumiany), ale to, czy umowa użyczenia powinna zostać sporządzona na piśmie. Na wypadek ewentualnego sporu mogącego wyniknąć z tego stosunku prawnego oraz z punktu widzenia postępowania dowodowego należy zachować formę pisemną. W przeciwnym razie będzie miał zastosowanie art. 74 Kodeksu cywilnego, który wprowadza ograniczenia dowodowe w przypadku niezachowania formy pisemnej, a konkretnie: w ewentualnym sporze wynikłym z tego stosunku użyczenia nie będzie dopuszczalny dowód ze świadków i z przesłuchania stron na okoliczność, że użyczenie miało miejsce.

 

Podsumowując – dla zawarcia umowy użyczenia w imieniu stowarzyszenia konieczna jest uchwała zarządu. Nadto z wyżej omówionych względów umowa powinna być zawarta na piśmie. Umowa użyczenia może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. W przypadku zawarcia umowy na czas nieoznaczony użyczenie kończy się, gdy biorący do używania uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (art. 715 Kodeksu cywilnego). Warto pamiętać, iż jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nieprzewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać wcześniejszego zwrotu rzeczy, nawet gdy umowa była zawarta na czas oznaczony.

 

Obowiązki użyczającego to: wydanie rzeczy, nieprzeszkadzanie w używaniu. Obowiązki biorącego do używania to: piecza nad oddaną rzeczą, obowiązek zwrotu rzeczy po zakończeniu używania w stanie niepogorszonym, zakaz oddania rzeczy osobie trzeciej. W przypadku, gdy biorący do używania używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie, nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, użyczający może żądać oddania rzeczy przed upływem czasu, na jaki umowa została zawarta.

 

W umowie użyczenia strony mogą określić sposób używania. Jeśli tego nie uczynią, biorący może używać rzeczy w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu (art. 712 Kodeksu cywilnego).

 

Umowa użyczenia jest umową nieodpłatną, nie podlega przepisom ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 5 =

»Podobne materiały

Członek stowarzyszenia a umowy cywilnoprawne ze stowarzyszeniem

Czy członkowie stowarzyszenia (w tym zarządu) mogą zawierać z prezesem stowarzyszenia umowy cywilnoprawne (np. o dzieło) na realizację zadania, np. organizację kolonii? Nadmieniam, że stowarzyszenie w ramach swoich celów statutowych zajmuje się organizacją wypoczynku letniego dla dzieci.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »