Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa użyczenia pozwalająca na wynajem mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.08.2011

Ja i żona mamy rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką kilku mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Ja także mam jedno mieszkanie i chciałbym, by żona je wynajmowała przez swoją firmę. Czy jest możliwa w tej materii umowa np. użyczenia między mną a żoną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

„Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. (…) Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu” (art. 710 i 712 Kodeksu cywilnego). Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Umowa taka może być moim zdaniem zawarta między Panem i żoną w opisanym stanie faktycznym.

 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b tejże ustawy) otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Powyższe nie ma jedynie zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2.

 

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn do grupy I zalicza się m.in. małżonka (art. 14 ust. 3).

 

Konkludując: może Pan użyczyć małżonce mieszkanie, a ona może go używać w sposób odpowiadający przeznaczeniu, co nie spowoduje powstania zobowiązania podatkowego ani po Pańskiej, ani po jej stronie z tytułu użyczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - pięć =

»Podobne materiały

Użyczenie mieszkania lokatorskiego

Mam mieszkanie lokatorskie z miasta, niewykupione na własność. Chciałabym wyjechać na rok, może dłużej, z Polski. Wiem, że nie mogę wynająć mieszkania, ale chciałabym je komuś użyczyć (taka osoba opłacałaby tylko czynsz). Jak się zabezpieczyć na wypadek, gdyby lokatorzy nie regulowali opłat albo nie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »