Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa sprzedaży a podatek

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 07.03.2014

Kilka lat temu prywatnie kupiłam kosztowne urządzenie kosmetyczne (nie prowadzę działalności gospodarczej). W 2012 roku* sprzedałam wspomniane urządzenie osobie prowadzącej działalność. Została spisana umowa sprzedaży. Czy w związku z opisaną transakcją miałam obowiązek odprowadzić jakiś podatek do US?

 

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym zaliczamy między innymi przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (w takim przypadku stanowi ono część dochodu z działalności gospodarczej) i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

 

Z uwagi na to, że urządzenie zakupiła Pani kilka lat temu prywatnie (nie było wykorzystywane zarobkowo), zbycie po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi w ogóle źródła przychodu w podatku dochodowym – nie ma zatem obowiązku rozliczania podatku dochodowego.

 

Odrębną kwestią jest obowiązek rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Co do zasady podlegają mu transakcje sprzedaży, w których sprzedawca nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (VAT). Ponieważ nabyła Pani urządzenie jako osoba prywatna, nie będzie miała w tym przypadku zastosowania ustawa o podatku od towarów i usług, a zatem należy zweryfikować ewentualne podleganie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 

Kwestię tę reguluje art. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), zgodnie z którym obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym. Inaczej mówiąc, nawet jeżeli umowa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to nabywca (a nie Pani) jest zobowiązany odprowadzić należny podatek.

 

Reasumując, jeżeli urządzenie było zakupione i użytkowane prywatnie, jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym; ewentualny podatek od czynności cywilnoprawnych odprowadza nabywca.

 

 

 

 

*Stan prawny z dnia 29.03.2013 r.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niewykorzystanie całej kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Moja żona w 2007 r. sprzedała mieszkanie, które nabyła przed 2007 r. jeszcze jako panna. Ze sprzedaży uzyskała 500 000 zł i spłaciła cały kredyt zaciągnięty na to mieszkanie, tj. 200 000 zł. W urzędzie skarbowym złożyła oświadczenie o wykorzystaniu przychodu na cele mieszkaniowe. Teraz upływa 2-letni termin, ale my nie planujemy zakupu żadnego lokalu. 1) Czy zatem zryczałtowany podatek w wysokości 10% (+odsetki) będzie liczony od różnicy 500 000 zł – 200 000 zł? 2) Czy pozostałą kwotę (300 000 zł) możemy przeznaczyć na spłatę kredytu na moje mieszkanie, w którym obecnie mieszkamy? Mieszkanie to kupiłem jako kawaler i nie weszło ono w do wspólnoty majątkowej. 3) Jeśli nie, to czy mogę wnieść moje mieszkanie do majątku wspólnego?

Nagroda w konkursie a podatek po jej sprzedaży

Cztery miesiące temu wygrałem w konkursie samochód o wartości ok. 45 tys. zł (kwota podana przez organizatora), w zeszłym tygodniu sprzedałem go za 40 tys  zł. Podatek od nagrody w wysokości 10% zapłacił organizator, otrzymałem PIT-8C. Czy skoro sprzedałem pojazd za kwotę niższą niż w salonie, ale już po 4 miesiącach, muszę ponieść obecnie jakieś koszty? Jak wykazać w rozliczeniu rocznym wygraną, a potem sprzedaż samochodu?

 

Pożyczka pieniędzy od brata

Moja żona potrzebuje od mojego brata pożyczyć pieniądze. Z tego co się zorientowałem to taka pożyczka nie mieści się w tej grupie, w której nie zapłacilibyśmy podatku. Zastanawiam się, co by było gdybym wziął pożyczkę pieniędzy od brata, a potem pożyczył te pieniądze żonie? Dodam, że mamy z żoną rozdzielczość majątkową.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »