Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa przedwstępna a ulga mieszkaniowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.07.2015

Trzy lata temu otrzymałem w darowiźnie od taty mieszkanie, które sprzedałem rok później. Czyli do końca tego roku muszę uzyskaną ze sprzedaży kwotę przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, inaczej będę musiał zapłacić podatek wraz z odsetkami. Niestety dopiero teraz znalazłem interesujące mnie mieszkanie, z tym że do jego zakupu będę dodatkowo potrzebował kredyt, na przyznanie którego bank rezerwuje sobie czas do 3 miesięcy, więc temat zakupu zakończy się w przyszłym roku. Stąd moje pytanie, czy dla urzędu skarbowego wystarczająca będzie umowa przedwstępna zakupu mieszkania, aby nie cofnęli mi ulgi mieszkaniowej?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawdą jest, że termin na wydatkowanie przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe wynosi dwa lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Niejasnym i niejednolitym jest klasyfikowanie umowy przedwstępnej i jej skutków na gruncie zwolnienia. Niezawarcie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie umowy przenoszącej własność wydaje się, na warstwie językowej przepisu bazując, uniemożliwiać skorzystanie ze zwolnienia. W praktyce (istnieją również mocno osadzone w zdania odrębne) niekiedy bywa jednak inaczej, za pomocą wykładni celowej dojść można do wniosku, że zawarcie notarialnej umowy przedwstępnej w ww. dwuletnim terminie spełnia warunki dla korzystania z ulgi mieszkaniowej, pod warunkiem że w terminie późniejszym dojdzie do zrealizowania umowy przyrzeczonej, tj. do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

 

Podobnie wskazuje m.in. pismo z dnia 12 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie [sygn. IPPB4/415-401/11-4/JK]:

 

„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 30 sierpnia 2010 r. Wnioskodawczyni otrzymała w darowiźnie od rodziców 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, który sprzedała w dniu 10 września 2010 r. za kwotę 180.000,00 zł W dniu 4 maja 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną zakupu 1/2 udziału w dwóch lokalach mieszkalnych połączonych ze sobą, ale posiadających oddzielne księgi wieczyste. W ramach zadatku Wnioskodawczyni przelała kwotę 180.000,00 zł na rzecz Sprzedających. Finalna umowa nabycia nieruchomości zostanie zawarta w terminie do dnia 31 marca 2013 r.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podsumowując, wskazać należy, iż pomimo, że umowa przedwstępna nie jest umową przenoszącą własność nieruchomości - wydatkowanie po jej podpisaniu środków na nabycie udziałów w dwóch lokalach mieszkalnych można uznać jako wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że w terminie późniejszym, dojdzie do zrealizowania umowy przyrzeczonej, tj. do podpisania właściwej umowy sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości. Tylko w takim przypadku przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego będzie korzystał ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy”.

 

Nie jest to jednak klasyczny, utarty pogląd. Tym wydaje się być tu niekorzystny pogląd wyrażony m.in. w wyroku (do poprzedniego stanu prawnego jednak z wciąż aktualna tezą) Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2010 r. [sygn. I SA/Po 237/10], w którym sąd wskazuje, że „Zapłata części ceny na podstawie umowy przedwstępnej uzasadniałaby zwolnienie podatkowe, jeżeli w zawartej następnie umowie sprzedaży, w ustawowym terminie, wpłata zostałaby zaliczona na poczet ustalonej ceny”.

 

Kwesta różniąca oba rozstrzygnięcia to forma umowy przedwstępnej, w pozytywnej interpretacji była to umowa w formie aktu notarialnego, w negatywnym wyroku – umowa przedwstępna nie miała formy aktu notarialnego. Nie jest jednak tak, że umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego gwarantuje prawo do skorzystania z ulgi, gdy umowa przyrzeczona zostanie zawarta po upływie dwuletniego terminu – wszystko niestety zależeć będzie od podejścia organu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie opłaty wstępnej leasingu za samochód

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, płatnikiem podatku VAT (podatek liniowy). Mam zamiar wziąć w leasing operacyjny samochód, termin spłaty leasingu wynosi 3 lata, raty leasingowe fakturowane są co miesiąc. Firma leasigowa zaproponowała, że na opłatę wstępną wystawi fakturę VAT, wpisując w treści „I rata lesingowa, data sprzedaży grudzień 2009 r.” Czy tę I ratę leasingową, pod którą faktycznie znajduje się opłata wstępna, mogę w miesiącu otrzymania faktury zaksięgować w koszty, czy rozłożyć proporcjonalnie do czasu trwania leasingu?

Podatek od sprzedaży nieruchomości a jej darowizna na rzecz osoby bliskiej

Moi rodzice posiadają od 15 lat działkę z małym domkiem. W 2007 r. darowali mi jej połowę w formie udziału.  Nie można znieść jej współwłasności, ponieważ działka jest za mała i podział byłby sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Postanowiliśmy wspólnie tę działkę sprzedać i kupić inną nieruchomość. To oznacza jednak, że musiałbym zapłacić 19% podatku od mojego w niej udziału. Powinienem dodać, że nie byłem ani nie jestem zameldowany na tej działce. Czy można naszą sytuację rozwiązać w ten sposób, że ja daruję mój udział rodzicom albo mojemu małoletniemu synowi, tak aby część darowana w 2010 r. była opodatkowana według obecnych reguł, a następnie przeznaczę uzyskaną kwotę (jedynie w części mojego udziału) na tzw. cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od dnia zbycia działki? Oczywiście nabyty w ten sposób dom lub mieszkanie byłoby wtedy własnością rodziców lub mojego syna. Jaki podatek zapłacą moi rodzice w przypadku sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej ich udziałów?

Usługa wykonana w Danii na zlecenie polskiej firmy – gdzie zleceniobiorca zapłaci podatek dochodowy, w Polsce czy w Danii?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Podpisałem kontrakt na podwykonawstwo z polską firmą, która zleca mi wykonanie usługi na terenie Danii. Czy dochód, jaki uzyskam z wykonanej usługi, podlega opodatkowaniu w Danii? Wydaje mi się to niewłaściwe, bo fakturę wystawię na zleceniodawcę, którego firma jest zarejestrowana w Polsce, tylko usługa zostanie wykonana w Danii. Zleceniodawca upiera się, że po wykonaniu usługi będę musiał zapłacić podatek dochodowy w Danii. Czy ma rację? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »