Mamy 8752 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa polubowna zaproponowana w sprawie o obcowanie

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 13.01.2012

Kilka lat temu obcowałem (ale nie współżyłem) z nieletnią. Wczoraj zgłosił się do mnie pewien mężczyzna (nie chciał podać swoich danych), który przedstawił się jako oskarżyciel posiłkowy poszkodowanej. Zaproponował umowę polubowną dotyczącą odszkodowania, które ma spowodować brak dalszych roszczeń. Czy mam podejrzewać, że to oszust? Jaka kwota zadośćuczynienia byłaby odpowiednia w tej sytuacji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Kodeks postępowania karnego przewiduje, że pokrzywdzony jest czynną stroną tylko i wyłącznie postępowania przygotowawczego. Na etapie postępowania sądowego, aby pokrzywdzony był stroną, musi występować w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oskarżyciel posiłkowy jest czynną stroną postępowania i ma prawo np. zadawania pytań, składania wniosków dowodowych. Aby zostać oskarżycielem posiłkowym, należy pamiętać o obowiązku złożenia oświadczenia o przystąpieniu do procesu jako oskarżyciel posiłkowy. Oskarżyciel posiłkowy działa obok prokuratora lub zamiast niego. Pokrzywdzony z chwilą uzyskania statusu oskarżyciela posiłkowego nabywa wszystkie prawa, jakie mają strony postępowania karnego. Ważne jest także to, że jego działania są niezależne od działań prokuratora. Oskarżyciel posiłkowy może więc składać własne wnioski dowodowe, uczestniczyć w czynnościach procesowych, w zadawaniu pytań świadkom oraz oskarżonemu, składać wnioski o wyłączenie sędziego, ławnika, biegłych. Ma także prawo do zaskarżania orzeczeń sądowych, w tym także w odniesieniu do kary.

 

Oskarżyciel posiłkowy może działać z mocą pełnomocnika. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jedno – aby występować w charakterze oskarżyciela posiłkowego, musi zostać wszczęte postępowanie karne. Mając na uwadze fakt, iż Pańska rola ograniczy się w zasadzie do podejrzanego, a następnie oskarżonego, należy wskazać, że na pewno wiedziałby Pan o prowadzonej sprawie. Należy zatem wnioskować z powyższego, iż żadne postępowanie przeciwko Panu się nie toczy. Nie może być zatem mowy o oskarżycielu posiłkowym. Należy pamiętać, że nawet ugoda w zakresie zadośćuczynienia nie zwalnia Pana od odpowiedzialności karnej. Nastąpić bowiem musi przedawnienie czynu, którego się Pan dopuścił, wówczas ustaje karalność przestępstwa, którego Pan popełnił.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Możliwe jest zawarcie ugody. Należy jednak pamiętać, że aby owa ugoda kończyła możliwość dalszego dochodzenia roszczeń przez pokrzywdzoną, wymaga zawarcia zapisu, z którego treści w sposób jasny będzie wynikała wola stron w zakresie jej celu. Chodzi mianowicie o zapis, że pokrzywdzona zrzeka się roszczenia zadośćuczynienia w jakiejkolwiek formie. Pamiętać należy, że owa ugoda nie może być wciągnięta do protokołu sadowego, bowiem sąd co do zasady w takiej sytuacji zawiadomi prokuraturę o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa. Nadto wskazać należy, że nawet ugoda zawarta przed sądem nie korzysta z cechy res iudicata (z łac. rzecz osądzona), ale kształtuje stan rzeczy ugodzonej (łac. res transacta). Konsekwencją wciągnięcia osnowy ugody do protokołu rozprawy jest umorzenie postępowania, ponieważ strony odstępują od swoich roszczeń, a ich spór wygasa. Różnicą, jaka istnieje pomiędzy powagą rzeczy osądzonej a ugodzonej, jest kwestia dopuszczalności ponownego postępowania. W pierwszym przypadku postępowanie nie jest dopuszczalne z mocy prawa. Jeżeli zdarzy się, że strona ponownie wystąpi z roszczeniem przeciwko tej samej stronie, w stosunku do której zostało ono już prawomocnie osądzone, sąd odrzuci pozew na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego. W drugim przypadku sprawa może ponownie zostać przyjęta przez sąd do rozpoznania, jednak pozwany powinien podnieść zarzut rzeczy ugodzonej, co z kolei powinno skutkować oddaleniem takiego powództwa.

 

Ugoda zawarta przed sądem jest jednak równoważna z prawomocnym wyrokiem w aspekcie wykonalności, bowiem stanowi równorzędny tytuł egzekucyjny. Podobnie jak wyrok może ona być przekazana komornikowi z wnioskiem o wszczęcie egzekucji po uzyskaniu klauzuli wykonalności.

 

W mojej ocenie należy przed wszystkim ustalić, o ile to możliwe, dane tej osoby, bowiem może dojść do sytuacji, w której stanie się Pan ofiarą oszustwa dokonanego przez osoby niemające żadnego związku z kobietą, z którą Pan obcował. Moim zdaniem należy skorzystać z pomocy adwokata, który postara się uzyskać odpowiednie dane, a one pozwolą ustalić, czy toczy się przeciwko Panu postępowanie. Odnosząc się natomiast do kwestii wysokości zadośćuczynienia, zależna jest ona od wielu czynników: ewentualnego współprzyczynienia się drugiej osoby, okoliczności, sposobu obcowania, późniejszych kontaktów, Pańskich możliwości finansowych. Trudno zatem w sposób dokładny wskazać określoną kwotę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pokrzywdzony w bójce a negocjacje z nieletnim sprawcą

Przed tygodniem zostałem pobity. Chłopak, prawdopodobnie nieletni, wywołał bójkę, w wyniku czego doznałem obrażeń ciała. On ćwiczy sztuki walki. Zrobiłem obdukcję i lekarz napisał w opinii, że mam rozstrój zdrowia i naruszenie czynności narządów ciała trwające poniżej 7 dni. Napastnik chodzi do szkoły, zależy mu, żeby jego rodzice się o niczym nie dowiedzieli, chce się ze mną dogadać co do kwoty pieniędzy, które miałby mi wypłacić w ramach zadośćuczynienia. Zastanawiam się, czy pójść mu na rękę. Wynegocjowaliśmy kompromisową kwotę, ale wiem, że on nie ma dochodów, bo jest uczniem. Jednak on twierdzi, że jest w stanie spłacać umówioną kwotę w miesięcznych ratach. Jeśli nawet spiszemy na piśmie jakieś porozumienie, czy mogę mieć pewność, że on się wywiąże z naszej ugody? Co mi radzicie? Poza tym chciałbym się dowiedzieć, czy sprawę cywilną można założyć później niż 7 dni od całego zdarzenia.

Utrata oka a starania o rentę

Mój syn został pobity, w wyniku czego stracił oko. Syn jest obecnie studentem medycyny, studia zamierza skończyć. Obecnie jest pod kontrolą lekarzy. Czy należy mu się jakaś stała renta, mimo że w przyszłości być może będzie w stanie wykonywać zawód lekarza, niestety w bardziej ograniczonym zakresie niż przed wypadkiem? Od kiedy można ewentualnie starać się o taką rentę, od czego zacząć?

Adwokat popełnił błąd, co z odszkodowaniem?

Zostałam zwolniona dyscyplinarnie, będąc w okresie ochronnym, i mimo że nie zaistniał żaden z rzekomych powodów w terminie przewidzianym w art. 52 K.p. Adwokat pozwał niewłaściwego adresata, gdy się zorientował, złożył wniosek o dopozwanie, ale przekroczył termin zawity, przez co sprawa została oddalona. W rezultacie nie mam pracy, straciłam też pieniądze na adwokata. Złożyłam wniosek o ukaranie adwokata, przesłuchiwał mnie już rzecznik dyscyplinarny. Sugerował mi złożenie wniosku do ubezpieczyciela. Czy słusznie? Czy nie powinnam czekać na decyzję sądu dyscyplinarnego?

Sprawa przeciwko PZU o utracone zarobki

W sadzie toczy się sprawa przeciwko PZU o rentę utraconych zarobków od 7 lat. Problemem jest to, że adwokaci nie potrafią wyliczyć renty, bo nie wiedzą, jakie przyjąć kryteria zarobków pracy wykonywanej przed wypadkiem. Problem jest to, że pracowałem na sprzęcie koparki i koparko-ładowarki. Obecnie jestem na niskiej rencie z ZUS-u. Jestem trwale częściowo niezdolny do pracy na sprzęcie, ale w ramach mojego zawodu są 3 klasy uprawnień. Ja posiadam II klasę i miałem wyższe zarobki. Co robić?

Odpowiedzialność za szkodę powstałą w wyniku przerwy w dostawie wody

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Niedawno została odcięta woda do budynku, wskutek czego zepsuła się nam maszyna. Naprawa sprzętu jest bardzo kosztowna. O braku wody powiadomiłem spółdzielnię, po czym woda została włączona. Kto jest odpowiedzialny za niepowiadomienie mnie o planie wstrzymania dostawy wody? Spółdzielnia twierdzi (ale nie wiem, czy to prawda), że winne jest przedsiębiorstwo, które podczas prac konserwatorskich przypadkowo odcięło wodę – natomiast przedsiębiorstwo odsyła mnie do spółdzielni, z którą ma podpisaną umowę na dostawę wody.

Odszkodowanie od sieci restauracji za zatrucie się pizzą

Dwa tygodnie temu zamówiłem pizzę w dużej sieci pizzerii. Kilka godzin po spożyciu pizzy znalazłem się na pogotowiu, a później w szpitalu z powodu silnego zatrucia. W szpitalu spędziłem 3 dni, później w domu chorowałem jeszcze tydzień. Okres zatrucia przełożył się na straty w mojej firmie. Czy mogę wystąpić o odszkodowanie do sieci pizzerii? Mam wypis ze szpitala, ale kurier nie zostawił rachunku za pizzę.

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »