Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa odpowiedzialności materialnej

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 19.03.2012

Mam podpisaną umowę odpowiedzialności materialnej z pracownikami, która w określonych sytuacjach upoważnia mnie do dokonywania potrąceń z pensji pracowników. Ile pieniędzy maksymalnie mogę potrącić z wynagrodzenia pracownika? Czy mogę wstrzymać wypłatę całej pensji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 90 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 K.p. – w tym należności z tytułu odpowiedzialności materialnej pracowników za niedobór w mieniu powierzonym – mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

 

Jednak, jak wskazuje orzecznictwo, wyrażenie przez pracownika zgody w umowie o pracę lub w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej na potrącanie przez pracodawcę z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości, jest nieważne, gdyż taki zapis umowny jest sprzeczny z przepisami Kodeksu pracy i narusza treść art. 91 K.p. Tak też stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 4 października 1994 r. (sygn. akt I PZP 41/94, OSNP z 1995 r. Nr 5, poz. 63).

  

Z kolei w wyroku z 5 maja 2004 r. (sygn. akt I PK 529/03, „Prawo Pracy” z 2004 r. Nr 10, poz. 35) Sąd Najwyższy zaznaczył, że wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanek odpowiedzialności jest nieważne.

 

W przypadku wyrażenia przez pracownika zgody na dokonanie potrącenia już po powstaniu niedoboru można dokonać potrącenia z wynagrodzenia pod warunkiem, że kwota wynagrodzenia wolna od potracenia nie będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów, przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (art. 91 § 2 pkt 1 K.p.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + I =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność za mienie powierzone

Były pracownik nie rozliczył się ze mną za towar po rozwiązaniu umowy o pracę. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Ponadto były pracownik podpisał oświadczenie, w którym zobowiązał się do zwrotu towaru. Człowiek ten przyznał się do zabrania wspomnianego towaru. Dodam, iż wcześniej nie p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »