Mamy 8578 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o służebność przesyłu

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 22.10.2013

Na mojej działce znajdują się trzy słupy niskiego napięcia. Zostały one postawione w latach 70. Wcześniej działka była własnością mojego ojca. Chciałbym wystąpić w pismem o zawarcie umowy o służebność przesyłu z elektrownią. Jak należy to zrobić? Jakiej wysokości wynagrodzenia mogę żądać? Przesyłam dokumentację sprawy.

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Po szczegółowej analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy i przesłanej dokumentacji, w pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z obowiązującymi do roku 1974 r. przepisami Prawa budowlanego zakład energetyczny nie był zobowiązany do legitymowania się prawem do dysponowania gruntem, aby mógł wybudować na tym gruncie urządzenia przesyłowe. Ponadto zaś wybudowanie takich urządzeń mogło nastąpić w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli, która obowiązywała aż do 1997 r., a na jej podstawie, przy spełnieniu wskazanych w ustawie przesłanek, zakłady energetyczne również nie musiały uzyskiwać zgody właściciela gruntu na wejście na jego teren i wybudowanie wspomnianych urządzeń.

 

Dalszą kwestią jest ustalenie, czy przysługuje Panu prawo żądania zawarcia przez zakład energetyczny z Panem umowy o służebność przesyłu.

 

Zgodnie bowiem z przepisem art. 3051 Kodeksu cywilnego (K.c.): „nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jednakże w związku ze wskazanym przez Pana upływem czasu, należy również zastanowić się nad kwestią ewentualnego zasiedzenia tej służebności przez zakład energetyczny.

 

Stosownie do treści art. 172 § 1 K.c.: „posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”.

 

Natomiast § 2 stanowi, że: „po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”.

 

Zazwyczaj zakłady energetyczne są posiadaczami służebności w złej wierze, jeżeli nie dysponują żadną pisemną zgodą właściciela gruntu na korzystanie z niego w omawianym zakresie, dlatego też najczęściej w praktyce zastosowanie znajduje 30-letni termin zasiedzenia służebności.

 

Bieg tego terminu rozpoczyna się co do zasady w chwili wybudowania urządzeń przesyłowych, jednakże zgodnie z utrwalonym poglądem judykatury od tej zasady można wyprowadzić co najmniej jeden zasadniczy wyjątek.

 

Otóż zgodnie z tymi poglądami (tak m.in.: wyrok Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2009 r.; IV CSK 291/2009), jeżeli dane przedsiębiorstwo było przedsiębiorstwem państwowym oraz nieruchomość, na której znajdowały się urządzenia przesyłowe, stanowiła własność Skarbu Państwa, czyli w zasadzie okres przed 1989 r., to nie można tego okresu wliczać do wymaganego terminu zasiedzenia służebności przez to przedsiębiorstwo.

 

Z analizy okoliczności sprawy wynika jednakże, że nieruchomość ta stanowiła własność prywatną od co najmniej lat 70., a zatem już w tym okresie mógł swój bieg rozpocząć termin zasiedzenia. W związku zaś z tym, że do chwili obecnej minęło już ponad 30 lat, założyć należy, iż zakład energetyczny może już posiadać uprawnienie do ubiegania się przed sądem o stwierdzenie nabycia służebności poprzez jej zasiedzenie.

 

Natomiast w przypadku stwierdzenia, że termin zasiedzenia jeszcze nie upłynął, mógłby Pan zwrócić się do zakładu energetycznego o polubowne ustanowienie służebności w drodze aktu notarialnego, a w razie odmowy ze strony zakładu – wystąpić z takim roszczeniem na drogę sądową.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 3052 § 2 K.c.: „jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”.

 

Odnosząc się zaś do odpłatności z tytułu ustanowienia takiej służebności, wskazać należy, że wynagrodzenie to może zostać ustalone jako świadczenie jednorazowe lub okresowe (miesięczne, kwartalne, roczne).

 

Ponadto zaś, jak podnosi się w literaturze przedmiotu (tak m.in.: Kodeks cywilny. Komentarz, red. K Pietrzykowski, t. 1, wyd. 6, Warszawa 2011), K.c., stanowiąc o odpowiednim wynagrodzeniu, nie wskazuje kryteriów ustalenia jego wysokości, a także nie przesądza, że chodzi o wynagrodzenie w postaci świadczenia pieniężnego, jednorazowe lub okresowe. Ustalając wynagrodzenie, należy mieć na względzie wpływ obciążenia i usytuowania na nieruchomości urządzeń, na jej wartość, uciążliwość dla właściciela w zakresie prawidłowej eksploatacji rzeczy w ramach wykonywania jego prawa, przeznaczenie nieruchomości oraz sposób korzystania z urządzeń przesyłowych i ich charakter (wielkość, wpływ ich funkcjonowania na otoczenie, przeznaczenie).

 

W związku z tym zatem, że wysokość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie jest wprost przez ustawodawcę definiowana i określana kwotowo, zależy ona każdorazowo od dokonanej wyceny takiego prawa, czego sąd dokonuje przy pomocy właściwych biegłych sądowych.

 

O ile – jak również podnosi się w orzecznictwie – na wysokość wspomnianego wynagrodzenia wpływ ma lub może mieć więcej czynników, niż zwykła ekonomiczna kalkulacja oparta na stawkach czynszu dzierżawy bądź najmu nieruchomości zbliżonych, o tyle metoda ta daje w praktyce najbardziej wymierne wyniki i zdaje się być w najmniejszym stopniu dotknięta błędem.

 

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby Pan we własnym zakresie podjął się próby wyceny tego wynagrodzenia. Przy jej dokonywaniu należy wziąć pod uwagę długość linii elektrycznej przebiegającej przez Pana grunt oraz jej szerokość z uwzględnieniem tzw. pasa technicznego (zazwyczaj jest to po ok. 4 m z każdej strony linii, jednak warto o tę informację zwrócić się do zakładu).

 

Przykładowo zatem:

 

Długość linii energetycznej: 150 m (szerokość linii wraz z pasem technicznym 9 m)

 

Powierzchnia zajętego gruntu: 1350 m2 (150 x 9 = 1350)

 

Miesięczna cena dzierżawy 1 m2 tego rodzaju działki: 2 zł

 

Wynagrodzenie miesięczne: 2 zł x 1350 m2 = 2700 zł

 

Jeżeli do znajdujących się na gruncie urządzeń doprowadzona zostanie droga dojazdowa, to powierzchnia gruntu wchodząca pod służebność dodatkowo wzrosłaby przykładowo o 125 m2 (droga o długości 50 m i szerokości 2,5 m).

 

Wtedy wynagrodzenie miesięczne wyniosłoby: 2 zł x 1475 m2 = 2950 zł

 

Natomiast ustalając jednorazowe wynagrodzenie z tego tytułu, można przyjąć, że wyniesie ono równowartość np. sumy czynszów za okres 10 lat, co w podanym przykładzie stanowiłoby odpowiednio 354 000 zł (2950 zł x 120 miesięcy = 354 000 zł), choć przy takiej kwocie zasadne byłoby raczej oczekiwanie, że formą rozliczenia z tytułu służebności pozostanie czynsz miesięczny, ewentualnie kwartalny.

 

Mając powyższe na uwadze, powinien Pan w pierwszej kolejności dokonać oszacowania wartości omawianej służebności (wysokości czynszu), a następnie wezwać pisemnie zakład energetyczny do zawarcia odpłatnej umowy służebności przesyłu w formie aktu notarialnego w wyznaczonym przez Pana terminie, pod rygorem skierowania przez Pana sprawy na drogę postępowania sądowego.

 

Na uwadze należy mieć jednak ryzyko związane z możliwością ubiegania się przez zakład energetyczny o stwierdzenie nabycia służebności poprzez zasiedzenie, czego zakład mógłby domagać się w postępowaniu o ustanowienie tej służebności.

 

Niemniej warto jest z pewnością wykorzystać wpierw możliwości polubownego i pozasądowego załatwienia tej sprawy, a następnie dokonać ewentualnej powtórnej analizy sprawy pod kątem wszczęcia postępowania sądowego, gdyby nie udało się dojść z zakładem do porozumienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odpłatna służebność przesyłu linii światłowodowej

Przyszedł do mnie niedawno przedstawiciel KGHM Polska Miedź SA i oświadczył, że chce ze mną podpisać porozumienie o odpłatnej służebności przesyłu linii światłowodowej, która przebiega przez moją działkę. Przedstawiciel KGHM zaproponował odszkodowanie łączne w wysokości 200 zł, a ja podpisałam porozumienie. Po kilku tygodniach dostałam zaproszenie na podpisanie aktu notarialnego, lecz nabrałam wątpliwości co do wysokości odszkodowania. Akt nie został podpisany. Co wiąże się z moim uchyleniem się od podpisania aktu mimo podpisanego wcześniej porozumienia? Jakiego odszkodowania mogę zażądać za odpłatną służebność przesyłu linii światłowodowej?

Wynagrodzenie za służebność przesyłu

Według jakich kryteriów oblicza się wynagrodzenie za służebność przesyłu? Kto dokonuje takich obliczeń i w jaki sposób można je zweryfikować? Czy w umowie musi być jedynie suma wypłacana jednorazowo, czy może być wypłacana okresowo, np. corocznie, jak to ma miejsce przy dzierżawie? Na mojej działce gazownia przeprowadza gazociąg wysokiego ciśnienia. Za wyrażenie zgody na oddanie w służebność wieczystą potrzebnego gruntu zaproponowano mi jednorazowe odszkodowanie w moim odczuciu nieproporcjonalnie niskie w stosunku do uraty wartości handlowej mojej działki.

 

Służebność przesyłu

Jakie konsekwencje niesie dla właściciela obciążonej nieruchomości służebność przesyłu? Czy nowelizacja Kodeksu cywilnego utemperowała operatorów przesyłowych i ukróciła nieuczciwe praktyki? Czy właściciel nieruchomości jest w stanie skutecznie bronić swoich interesów w sporze z przedsiębiorstwem zatrudniającym wykwalifikowanych prawników? O nierówności sił i o ryzyku zasiedzenia służebności przesyłu – przeczytasz w poniższym artykule.

Zasiedzenie służebności przesyłu

Od 1976 r. przez działkę, której obecnie jestem właścicielką, biegnie linia energetyczna, przez co jej wartość jest znacznie zaniżona. Otrzymałam działkę w darowiźnie w 1996 r. Skontaktowałam się z pracownikami zakładu energetycznego w sprawie odszkodowania za istnienie linii, ale twierdzą oni, że zakład nabył służebność przesyłu przez zasiedzenie i nic nam się nie należy. Czy tak jest rzeczywiście? Czy nie ma znaczenia to, że obecność linii energetycznej jest szkodliwa dla nas i obniża wartość naszej działki?

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu

W latach 80. bezprawnie postawiono na moim gruncie słup energetyczny z linią napowietrzną. W księdze wieczystej nie ma żadnego wpisu o służebności. Czy mogę domagać się wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu oraz odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości?

Niewyrażenie zgody na służebność przesyłu

Z zakładu energetycznego otrzymałem do podpisania umowę wraz z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci w związku z budową domu. Jednym z punktów umowy jest zobowiązanie się do ustanowienia służebności przesyłu na rzecz zakładu. Nie chcę się na to zgodzić. Czy niewyrażenie zgody na ustanowienie służebności przesyłu może skutkować odmową przyłączenia do sieci energetycznej? Załączam dokumentację sprawy.

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »