Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o powierzenie przetwarzania danych osobowych

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 21.01.2014

Administrator danych osobowych może powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie danych osobowych znajdujących się w zarządzanym przez niego zbiorze danych. Upoważniony w ten sposób podmiot może jednak przetwarzać dane tylko w takim zakresie, w jaki określone jest to w umowie.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pojęcia administratora danych osobowych oraz przetwarzania danych osobowych

 

Zgodnie z art. 7 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych1 przez przetwarzanie danych rozumie się jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie. Przy czym, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Natomiast za administratora danych uznaje się, zgodnie z art. 7 pkt 4 ustawy, decydujący o celach i środkach przetwarzania danych osobowych – organ, jednostkę organizacyjną, podmiot, a także osobę fizyczną i osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną (np. spółkę jawną), jeżeli przetwarzają one dane osobowe w związku z działalnością zarobkową, zawodową lub dla realizacji celów statutowych.

 

Powierzenie przetwarzania danych osobowych

 

Zgodnie z ustawową definicją administratorem danych jest tylko ten podmiot, który decyduje o celach i środkach przetwarzania danych. Nie oznacza to jednak, że administrator danych nie może zlecić przetwarzania danych podmiotowi trzeciemu. Taką możliwość daje art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych.

 

Powierzenie przetwarzania danych osobowych powinno nastąpić w drodze umowy zawartej w formie pisemnej. Podmiot, któremu powierzono przetwarzanie danych, może to robić wyłącznie w zakresie i celu przewidzianym w umowie. Jest on również obowiązany przed rozpoczęciem przetwarzania danych podjąć środki zabezpieczające zbiór danych (w szczególności powinien zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem) oraz spełnić wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych2. Wymagania te to m.in. zapewnienie środków bezpieczeństwa na poziomie podstawowym, podwyższonym lub wysokim (w zależności od tego czy dane osobowe są przetwarzane w systemie informatycznym, oraz z uwagi na kategorie przetwarzanych danych oraz zagrożenia) oraz sporządzenie i wdrożenie polityki bezpieczeństwa danych osobowych oraz instrukcji zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych. W zakresie spełniania tych wymogów podmiot przetwarzający dane ponosi odpowiedzialność jak administrator danych.

 

Zakres przetwarzania danych powierzonych może ograniczać się do przechowywania tych danych. Przykładowo, usługi hostingowe świadczone przez przedsiębiorców zewnętrznych wiążą się z przechowywaniem danych, a więc zgodnie z ustawą z ich przetwarzaniem. Przetwarzaniem danych może być również świadczenie przez podmioty zewnętrzne usług informatycznych, związanych z naprawą sprzętu komputerowego lub oprogramowania, na którym przetwarzane są dane osobowe. Powierzeniem przetwarzania danych może być również zlecenie agencji reklamowej przez administratora danych działań marketingowych, jeżeli mają być one prowadzone w oparciu o zbiór danych osobowych przetwarzanych przez administratora danych. W takich przypadkach administrator danych zawsze zobowiązany jest do zawarcia z podmiotami trzecimi umowy o powierzenie przetwarzania danych osobowych.

 

 

 

 

__________________

1 Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

2 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. Nr 100, poz. 1024)Stan prawny obowiązujący na dzień 21.01.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Bezpieczeństwo produktu

Za bezpieczeństwo produktów przeznaczonych dla konsumentów odpowiadają przede wszystkim ich producenci. Jednak również dystrybutorzy mają pewne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »