.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa na podnoszenie kwalifikacji a umowa o pracę na czas określony

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 27.01.2008

Zawarłem umowę o podnoszeniu kwalifikacji, w której zobowiązałem się do przepracowania co najmniej 3 lat u pracodawcy. Tymczasem pracuję na umowę na czas określony, która kończy się przed upływem tego terminu. Czy, jeśli nie podpiszę kolejnej umowy, będę musiał zwrócić koszty szkolenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych – pracownik zobowiązany jest do zwrotu kosztów szkolenia w terminie określonym w umowie, jeśli:

 

  1. rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,
  2. z jego winy zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia,
  3. stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia przez niego pracy.

 

Zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy „nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”. Ponadto generalną zasadą – wyrażoną w Kodeksie pracy oraz wielokrotnie podkreślaną przez Sąd Najwyższy – jest zakaz zawierania umów mniej korzystnych dla pracownika niż wynika to z przepisów prawa pracy.

 

Mając to na uwadze, należy uznać, iż zawarcie klauzuli w umowie szkoleniowej zobowiązujące pracownika do podpisania kolejnej umowy o pracę pod rygorem zwrotu kosztów szkolenia jest sprzeczne z przepisami prawa pracy.

 

Stąd wniosek, że w przypadku niepodpisania kolejnej umowy o pracę nie będzie Pan zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl