.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o dzieło - wykonywanie papeterii ślubnej

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 02.09.2015

Zajmuję się ręcznym wykonywaniem indywidualnej papeterii ślubnej i okazjonalnej. Do zeszłego miesiąca prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą w postaci sklepu internetowego z oferowanymi przeze mnie wzorami papeterii. Od kwietnia swoją pracę zamierzam wykonywać jako osoba prywatna na podstawie umowy o dzieło zawieranej z klientem. Zamknęłam prowadzoną działalność gospodarczą. Swoją ofertę promować i prezentować będę nadal poprzez moją stronę internetową. Co przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy o dzieło może znajdować się na mojej stronie internetowej, a jakie elementy muszą zostać usunięte?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prowadzenie sklepu internetowego to działalność gospodarcza. Dlaczego? Bo tak mówi ustawa. Konkretnie, art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej: „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

 

Na wstępie wspomnę, że istnieje kilka sposobów, by uniknąć prowadzenia działalności gospodarczej na potrzeby sklepu internetowego. Można choćby tak jak Pani pomyśleć o rozliczaniu tego w ramach umowy o dzieło. Konsekwencje wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, która nie jest zarejestrowana, wynikają z przepisów karnych, podatkowych lub dotyczących składek ZUS. Ogólnie prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności lub grzywny. Wysokość kar uzależniona jest od tego, czy opłacane były jakiekolwiek podatki, czy nie. Najbardziej dotkliwe sankcje dotyczą osób, które w ogóle nie odprowadzają podatku dochodowego – takie osoby muszą liczyć się z koniecznością zapłaty karnej stawki 75%. Ponadto, kary mogą być związane z nieopłacaniem VAT-u – wówczas należy zapłacić zaległy podatek, ale nie można go odliczyć. Wreszcie ZUS może zażądać zapłaty składek społecznych i zdrowotnych za okres, w którym działalność gospodarcza była prowadzona, mimo że formalnie niezarejestrowana.  

 

Na stronie nie powinno być zatem podanych cen, a jedynie informacja o możliwości indywidualnej wyceny. Produkty mogą być posegregowane na kategorie, mogą też być na stronie zamieszczone propozycje wzorów, a także może być wbudowany komunikator tekstowy. Strona nie powinna zawierać żadnych cech sklepu, które świadczyłyby o prowadzeniu przez Panią niezarejestrowanej działalności.

 

Ustawa określa, że działalność gospodarcza to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. A więc, każdy, kto planuje zajmować się sprzedażą towarów lub usług przez dłuższy czas, w sposób profesjonalny i zorganizowany, musi założyć działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą jest np. sprzedawanie książek przez Internet, wykonywanie remontów mieszkań, prowadzenie gabinetu lekarskiego, a nawet prowadzenie stoiska z biżuterią tylko na czas wakacji. W takich wypadkach zarejestrowanie działalności to obowiązek, od którego nie można uciec. Zakładanie działalności gospodarczej nie jest wymagane, aby od czasu do czasu sprzedać kilka przedmiotów za pomocą Allegro lub wykonywać okazjonalnie usługi dla osób prywatnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »