Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa o dzieło a działalność gospodarcza

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.06.2012

Chciałabym zadać pytanie dotyczące umowy o dzieło. Istnieje jednoosobowa działalność gospodarcza (profil – tworzenie oprogramowania). Właściciel firmy postanawia zawrzeć (na swoją osobę) umowę o dzieło z zewnętrznymi firmami na utworzenie oprogramowania. Z jedną z tych firm już wcześniej współpracował poprzez swoją działalność gospodarczą (były wystawiane faktury VAT). Z drugą firmą nie było jeszcze żadnej współpracy. Chciałabym wiedzieć, czy w takim przypadku powinna być wystawiana faktura VAT. A może rachunek? Czy VAT jest płacony każdego miesiąca?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli zawierając i wykonując umowy o dzieło, działa Pani w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, obrót z ich tytułu podlega opodatkowaniu VAT. Czy działa Pani w opisanej sytuacji jako podatnik, reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

 

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, o której mowa powyżej, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

 

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej, nie uznaje się m.in. czynności, „z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich” (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się „przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

 

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

 

– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9”.

 

W ww. pkt 9 chodzi o przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

 

Podsumowując, jeśli zawiera Pani umowę o dzieło w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wynagrodzenie jest obrotem w VAT i podlega opodatkowaniu VAT. W związku z tym wystawia się fakturę VAT.

 

Jeśli natomiast umowa o dzieło nie jest zawierana przez Panią w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu VAT, gdy z tytułu wykonania czynności określonych w umowie będzie Pani związana ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a Panią co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

 

Co do zasady, podatek VAT płatny jest w okresach miesięcznych. Wyjątkiem są tu rozliczenia podatników, którzy wybrali kwartalne składanie deklaracji; jednak nawet część z nich zmuszona jest wpłacać zaliczki miesięczne na VAT kwartalny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Działalność gospodarcza a umowa-zlecenie lub o dzieło

Prowadzę jednoosobową działalność w zakresie nauczania języka obcego. Rozliczam się na podstawie KPiR. Dostałam propozycję poprowadzenia lektoratu na uczelni, która chce ze mną podpisać umowę-zlecenie lub umowę o dzieło. Wiem, że generalnie nie wolno wykonywać tej samej działalności np. na umowę-zlecenie, jeżeli jest ona wykonywana w ramach swojej firmy. Słyszałam jednak, że to ja mogę opłacać podatki od tej współpracy. Czy to prawda? Jak to sformalizować? 

Działalność gospodarcza na urlopie wychowawczym

Przebywam na urlopie wychowawczym do stycznia 2012 r. Firma odprowadza za mnie składki ZUS. Chciałabym z koleżanką założyć działalność gospodarczą. Czy mogę to zrobić, będąc na urlopie wychowawczym? Jak wtedy odprowadzać składki na ZUS i urząd skarbowy? Może lepiej, by koleżanka zatrudniła mnie na umowę o dzieło (ale i tak chciałabym być współwłaścicielem firmy)?

Samodzielne odprowadzanie podatku przy umowie o dzieło

Jakiś czas temu firma, z którą mam umowę (o dzieło) dotyczącą oddania powierzchni pod reklamy na stronach internetowych, poinformowała mnie, że od tego roku sam będę odprowadzał podatek, otrzymując stawkę brutto. Czy to zgodne z prawem? W jaki sposób obliczyć ten podatek i jaką deklarację złożyć (muszę podać jej typ, żeby wykonywać przelewy)?

 

Dochód z umowy o dzieło

Jestem ubezpieczony w KRUS jako tzw. domownik. Zajmuję się gospodarstwem. Pomagałem sąsiadowi w pracach remontowych w jego domu. Podpisaliśmy umowę o dzieło na kwotę 1800 zł. Sąsiad nie posiada działalności gospodarczej, ja oczywiście też. Czy dochód z umowy o dzieło powinienem wykazać w rozliczeniu rocznym? Mam jeszcze jedno pytanie. Otóż miałem wypadek przy pracy w gospodarstwie i dostałem z tego tytułu odszkodowanie zdrowotne z KRUS (ponad 6000 zł). Czy takie odszkodowanie należy opodatkować?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »