Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa majątkowa małżeńska

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 20.02.2012

Prowadzę działalność gospodarczą. Z mężem mamy czworo dzieci. Chciałabym swoją część majątku podzielić między dzieci. Jak to przeprowadzić? Poza tym zależy mi na rozdzielności majątkowej – czy to dobre rozwiązanie w mojej sytuacji? Czy obie te kwestie można uregulować w jednym akcie notarialnym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście w Pani przypadku ustanowienie rozdzielności majątkowej to bardzo dobre rozwiązanie i jedyne, jeśli chce Pani rozporządzić swoim działem w majątku wspólnym.

 

Zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„§ 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

 

§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej”.

 

Małżeńska umowa majątkowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności (art. 73 § 2 zdanie 1 Kodeksu cywilnego).

 

Jeżeli umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej zawarta została w czasie trwania ustawowej lub umownej wspólności majątkowej, to do majątków osobistych każdego z małżonków wejdą przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z nich przed powstaniem wspólności majątkowej, przedmioty majątkowe stanowiące majątek osobisty każdego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, udział przypadający małżonkowi w majątku, który był dotychczas objęty wspólnością majątkową (art. 46), i przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków po zawarciu umowy. Majątek, który był objęty wspólnością majątkową, może zostać podzielony pomiędzy małżonków (art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w związku z art. 1037 Kodeksu cywilnego) i wówczas w skład majątków osobistych każdego z nich wejdą – w miejsce udziałów w majątku wspólnym – przedmioty majątkowe otrzymane w wyniku jego podziału. Małżonkowie mogą też dokonać rozliczeń przewidzianych w art. 45.

 

Od czasu zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej może Pani dysponować własnym udziałem w majątku wspólnym bez ograniczenia.

 

Potem nie będzie potrzebna zgoda męża np. na zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu.

 

Oczywiście przy jednej wizycie u notariusza może Pani uregulować wszelkie kwestie – rozdzielność i darowiznę udziału – jednak wcześniej tę sprawę należy uzgodnić z notariuszem w zakresie niezbędnych dokumentów, jakie należy dostarczyć – chodzi o dokumenty potwierdzające własność.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus V =

»Podobne materiały

Małżeńska umowa majątkowa

Przed ślubem podpisaliśmy małżeńską umowę majątkową ustanawiającą rozdzielność majątkową. Obecnie chcielibyśmy przywrócić wspólność, jesteśmy po zakupie dwóch mieszkań. Czy zmiana intercyzy będzie mieć skutek od daty podpisania jej u notariusza, czy od dnia ślubu? Co z podatkami i opłatami?

 

Spłata męża po rozwodzie - mieszkanie z kredytem hipotecznym

Moja córka jest tuż po rozwodzie. Z mężem miała mieszkanie, dług hipoteczny wynosi 80 tys. zł. Były mąż powiedział, że córka musi go spłacić kwotą 75 tys. zł. Czy ma rację? Bardzo nas martwi ta kwestia.

 

Wspólny dom przy podziale majątku

Jestem w trakcie rozwodu. Mamy z mężem wspólny majątek – dom szeregowy nabyty w trakcie trwania małżeństwa. Mąż posiadał małe mieszkanie przed zawarciem małżeństwa. Po ślubie byłam angażowana finansowo w zakup wyposażenia do tego lokum ze swoich pieniędzy i moich rodziców. Sprzedaliśmy je po k

 

Wyciąg ze stanu konta na dzień ustania wspólnoty majątkowej

Jesteśmy po prawomocnym rozwodzie. Nie przeprowadziliśmy jeszcze podziału majątku wspólnego, ale od 20 lat mamy osobne konta pieniężne. Praktycznie nie istnieją żadne aktywa ani pasywa, które należałyby do nas obojga. Moja eksżona żąda jednak ode mnie listy ze stanem kont na dzień uprawomocnienia si

 

Wezwanie do zwrotu pożyczonych pieniędzy żonie, gdy zostały już oddane mężowi

Gdy byliśmy małżeństwem, pożyczyliśmy szwagrowi nasze wspólne pieniążki. Sporządziliśmy umowę pisemną, według której to żona pożycza pieniądze. Umowa została podpisana. Po niedługim okresie wzięliśmy rozwód, a szwagier oddał pieniądze mnie, małżonkowi. Niedawno była żona wysłała do szwagra pism

 

Nierówny wkład w zakupie mieszkania a podział w przypadku rozwodu

Chcę kupić mieszkanie, jednak mamy nierówne wkłady. Jestem z żoną po ślubie 3 miesiące. Ja przed ślubem uzbierałem 200 tys., a żona 40 tys. zł. Chcemy kupić za całość mieszkanie. W przypadku rozwodu, jak będzie wyglądał podział tego majątku? Czy w akcie notarialnym bądź innym dokumencie da się zazna

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »