Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa kupna-sprzedaży domu bez notariusza

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 18.08.2008

Osoba, od której chcę kupić dom, przebywa obecnie za granicą i nie może przybyć do Polski. Czy w takim wypadku można sporządzić umowę kupna-sprzedaży za granicą przy świadkach, ale bez notariusza? Chodzi o nieruchomość w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa kupna-sprzedaży domu bez notariusza

W jakiej formie powinna być zawarta umowa przenosząca własność nieruchomości?

Niestety, zgodnie z polskim prawem umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, zawieranej w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być wymienione w akcie (art. 158 Kodeksu cywilnego). Forma aktu notarialnego jest zastrzeżona pod rygorem nieważności (art. 73 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

 

Innymi słowy, jeżeli umówicie się Państwo ze zbywcą o przeniesienie własności nieruchomości w innej formie niż notarialna, to umowa ta będzie nieważna. Od tej zasady nie ma wyjątków. Zbywca nieruchomości zawsze będzie się mógł skutecznie powołać na fakt, że do umowy sprzedaży nie doszło, a Państwo, jeżeli zapłacicie część ceny, choć będziecie oczywiście mieli prawo do swoich pieniędzy, to możecie ich już nie odzyskać z różnych przyczyn praktycznych lub będziecie zmuszeni do dochodzenia ich zwrotu w sądzie.

Co zrobić kiedy osoba od której chcemy kupić nieruchomość przebywa za granicą?

Alternatywnie, skoro zbywca nie może pojawić się w Polsce, niech udzieli przed notariuszem w kraju, w którym przebywa, pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości w Polsce osobie, która może przyjechać do Polski w jego zastępstwie i wraz z pełnomocnictwem stawić się przed polskim notariuszem. To byłoby rozwiązanie najlepsze w opisanej sytuacji.

 

Istnieje również możliwość spisania umowy sprzedaży nieruchomości przed notariuszem kraju, w którym przebywa zbywca (jeżeli znajdziecie Państwo notariusza chętnego do podjęcia się takiej czynności). Opierając się na tej umowie (przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego), można by wystąpić w Polsce do sądu wieczystoksięgowego o wpis Państwa jako nowych właścicieli. Jeszcze raz jednak podkreślam, że zachowanie formy aktu notarialnego dla czynności przeniesienia własności nieruchomości jest konieczne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 4 =

»Podobne materiały

Zmiana miejsca zamieszkania a rozwiązanie umowy na usługę

Mam problem ze zmianą lokalizacji usługi, to znaczy przesyłania sygnału TV przez dostawcę. Musieliśmy zmienić adres zamieszkania i zgłosiliśmy to do operatora z prośbą o przeniesienie usługi pod nowy adres. Niestety odpowiedziano nam, że nie mają możliwości technicznych, aby tego dokonać i zapropono

 

Czy można rozwiązać dzierżawę wieczystą?

Mój ojciec 50 lat temu (w 1966 r.) podpisał umowę dzierżawy wieczystej działki rekreacyjnej na 99 lat. Dzierżawca na tej działce wybudował bez zezwolenia domek letniskowy. Za dzierżawę nic nie płacił mojemu ojcu. Płacił jedynie podatek od nieruchomości do gminy. Czy można rozwiązać dzierżawę wieczys

 

Sprzedaż starego motocykla z wadą ukrytą

Trzy miesiące temu, jako osoba prywatna sprzedałem motocykl, który miał ponad 20 lat, z pełnym wyposażeniem i akcesoriami, za cenę 6400 zł (tanio). Motocykl był mocno wyeksploatowany i miał przejechane dużo kilometrów, o czym kupujący był poinformowany (bardzo rzetelnie opisałem sprzedawany pojazd).

 

Ostateczne ponaglenie do wykonania zleconych prac

Zamówiłam usługę renowacji stolarki drzwiowej prywatnej firmie. Firma większość prac wykonała, nie miałam zastrzeżeń do jakości pracy. Po realizacji ponad połowy zlecenia właściciel firmy poprosił mnie, abym uregulowała wcześniej zapłatę. Niestety zgodziłam się i zapłaciłam większość kwoty – z

 

Sprzedaż mieszkania, gdy jest kilku właścicieli

Chciałabym sprzedać mieszkanie, w którym aktualnie mieszkam. Połowa mieszkania jest moja, a druga połowa przypada na dzieci zmarłego męża (z jego pierwszego małżeństwa). Rozmawiałam z dziećmi, które oświadczyły, że nie chcą nic z ich udziałów. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy do sprzedaży, czy

 

Choroba psychiczna a ważność umowy kredytowej

Mój przyjaciel choruje na chorobę psychiczną. Narobił sobie kłopotów, gdyż będąc w stanie manii, dał się wykorzystać tancerce z klubu go-go, która wyłudziła od niego kredyt. Wypłacił pieniądze i po prostu w gotówce jej oddał. Spisane zostało przed notariuszem oświadczenie, że przyjaciel wybiera pien

 

Oświadczenie woli zmarłego

Czy protokół z oświadczenia ostatniej woli mamy, który został sporządzony w urzędzie gminy w obecności dwóch świadków, jest równoznaczny z testamentem? Protokół sporządził sekretarz gminy. Mama niedawno zmarła, a swój majątek przekazała mnie i bratu. Chciałabym mu oddać swoją część w formi

 

Opieka nad rodzicem a spadek

W jaki sposób mam odzyskać z masy spadkowej ekwiwalent za opiekę nad rodzicami? Spadkodawczyni (mama) zmarła pół roku temu. Obecnie w sądzie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku przeze mnie, mojego brata i siostrę. Od kilkunastu lat faktyczną opiekę nad rodzicami sprawowałem ja, pono

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »