Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu przez opcję `Kup teraz` na Allegro za niską cenę

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 30.06.2008

Przeglądając oferty internetowego portalu aukcyjnego Allegro znalazłem auto, które wzbudziło moje zainteresowanie. Po obejrzeniu zdjęć, dokładnym przeczytaniu opisu i zaakceptowaniu ceny, kliknąłem na opcję „Kup teraz”. Kupiłem je za 2550 zł. Skontaktowałem się więc ze sprzedającym w celu ustalenia szczegółów i wtedy okazało się, że cena samochodu sięga 20 000 zł i o niższej nie może być mowy. Czy mam szansę otrzymać uczciwie kupione auto? Gdzie, w jakim sądzie należy założyć ewentualną sprawę?

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Umowa kupna rzeczy (a więc i samochodu) może być zawarta w drodze aukcji. Ogłaszający aukcję określa jej czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo wskazuje sposób udostępnienia tych warunków. Ogłoszenie, a także warunki aukcji mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści.

 

Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili złożenia oferty zgodnie z ogłoszeniem aukcji albo przetargu są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia, a także warunków aukcji albo przetargu.

 

Zgodnie z przepisem art. 702 § 2 Kodeksu cywilnego – zawarcie umowy w wyniku aukcji następuje z chwilą udzielenia przybicia. Komunikat operatora o zakończeniu aukcji, w którym portal informuje o danych kontrahentów, stanowi takie przybicie. Organizator oraz uczestnik aukcji może żądać unieważnienia zawartej umowy, jeżeli strona tej umowy, inny uczestnik lub osoba działająca w porozumieniu z nimi, wpłynęła na wynik aukcji albo przetargu w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami.

 

Jeżeli umowa została zawarta na cudzy rachunek, jej unieważnienia może żądać także ten, na czyj rachunek umowa została zawarta lub dający zlecenie. Uprawnienie powyższe wygasa z upływem miesiąca od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o istnieniu przyczyny unieważnienia, nie później jednak niż z upływem roku od dnia zawarcia umowy. Problemem byłaby sprzedaż nieruchomości tą drogą, gdyż dla ważności umowy o nabyciu nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego. W przypadku samochodu można jednak zawrzeć skutecznie umowę nawet ustnie, więc również i elektronicznie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Powinien Pan teraz skontaktować się kontrahentem i wezwać go do wykonania umowy, tj. wydania samochodu w określonym terminie (np. 3 dni) od otrzymania wezwania. W sytuacji niewykonania zobowiązania może Pan wystąpić do sądu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego, (sprzedającego) o ustalenie, że strony X i Y zawarły umowę kupna-sprzedaży samochodu oraz o wydanie przedmiotu umowy. Jeśli kontrahentowi nie uda się wykazać wady swojego oświadczenia woli (np. braku świadomości i swobody, błędu, działania pod wpływem groźby albo podstępu) oraz innych przyczyn, które mogłyby stanowić podstawę do unieważnienia umowy, to sąd uzna, że umowa była ważna i skuteczna.

 

Rzeczywiście sąd w Warszawie uznał w jednej z pierwszych tego typu spraw (dotyczącej także samochodu), że strony zawarły ważną i skuteczną umowę. Nikt nie da jednak Panu gwarancji, że inne sądy, w innych sprawach (choć podobnych) będą rozstrzygały na korzyść kupującego. Każda z nich jest indywidualnie oceniana przez sąd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus V =

»Podobne materiały

Unieważnienie umowy

Bardzo mi zależy na unieważnieniu albo rozwiązaniu załączonej umowy. Problem polega na tym, że osoba, z którą ją podpisywałem, nie wywiązuje się z umowy. Nie tworzy elementów graficznych, jest już 3-miesięczne opóźnienie, a nawet jak dosyłała nieliczne elementy, to były one wykon
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »