Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa konkubentów dotycząca dziedziczenia

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 17.05.2011

Od 15 lat żyję w konkubinacie. Wraz z partnerką wspólnie prowadzimy dom, który razem utrzymujemy. Dorobiliśmy się wielu przedmiotów majątkowych. Jaką umowę powinniśmy spisać, by po śmierci jednego z nas drugie dziedziczyło w całości „wspólny” majątek? Nie chcemy, by przeszedł on na spadkobierców ustawowych (partnerka ma córkę z innym mężczyzną, a razem mamy syna).

 

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Polskie prawo nie reguluje stosunku konkubinatu oraz powstałych w nim stosunków o charakterze majątkowym. W związku z tym doktryna i orzecznictwo do powstałych miedzy partnerami stosunków majątkowych stosuje normy prawne regulujące stosunek współwłasności czy tez spółki cywilne.

 

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 30.01.1970 r., „dokonując rozliczeń między konkubentami sąd stosuje następujące zasady: co do roszczeń z tytułu nieruchomości i rzeczy ruchomych nabytych wspólnie, na własność lub w posiadanie, jak również z tytułu nakładów dokonanych na te przedmioty – przepisy o zniesieniu współwłasności, natomiast co do roszczeń z tytułu nakładów dokonanych przez jedną z wymienionych osób w przedmiotach należących do drugiej, a wchodzących w skład wspólnego gospodarstwa – przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu” (sygn. akt III CZP 62/69, LEX nr 6659).

 

W praktyce uznaje się, że kiedy konkubenci nabywają cokolwiek wspólnie, ich stosunki własnościowe w tym aspekcie kształtują się na zasadzie zwykłej współwłasności regulowanej w Kodeksie cywilnym. Każde z konkubentów ma określony udział w prawie własności, którego jest dysponentem.

 

Konkubenci nie dziedziczą po sobie na podstawie ustawy, więc jedynym możliwym sposobem zagwarantowania przejścia udziału we prawie współwłasności w momencie śmierci jednego z partnera na drugiego jest dokonanie stosownego zapisu w testamencie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Celem zagwarantowania, by córka Pańskiej partnerki nie dziedziczyła na podstawie ustawy po matce w części, którą nabyliście Państwo wspólnie, partnerka powinna sporządzić testament, w którym będzie napisane, iż przypadającą jej część ułamkowa w prawie własności poszczególnie wskazanych składników mienia w momencie jej śmierci dziedziczy Pan lub Pan i Państwa dziecko. Najlepiej byłoby, żeby składniki majątkowe stanowiące przedmiot współwłasności były w testamencie wymienione, aby nie pozostawiać wątpliwości, które z nich zostały nabyte wspólnie z Panem.

 

Jeżeli partnerka ma odrębny rachunek w banku, również powinna w testamencie wskazać, iż zapisuje Panu środki zgromadzone na rachunku bankowym o numerze …

 

Pańska partnerka może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Może również sporządzić go w formie aktu notarialnego. Sporządzenie w formie aktu notarialnego wiąże się z kosztem 50 zł, ale ma tę zaletę, że jego oryginał jest przechowywany przez notariusza, nie ma więc ryzyka, że ulegnie zniszczeniu lub zaginie.

 

Jeżeli Pańska partnerka gromadzi środki na rachunku otwartego funduszu emerytalnego lub na indywidualnym koncie emerytalnym, może Pana w umowie wskazać jako osobę, której środki zostaną wypłacone w momencie jej śmierci. W ten sposób środki nie wejdą do masy spadkowej, do której miałaby prawo córka Pańskiej partnerki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dziedziczenie przez konkubentów

Moja mama przez 30 lat żyła w konkubinacie. Wraz z partnerem wspólnie opiekowała się jego domem i ponosiła w równej części koszty remontów i wyposażenia. Ja (córka z pierwszego małżeństwa) do ostatnich dni życia ojczyma pomagałam mamie w opiece nad nim (był chory na raka), tymczasem jego synowie z pierwszego małżeństwa odwrócili się od niego 20 lat temu, nie kontaktując się od tamtej pory ani razu. Partner mamy niedawno zmarł. Czy ma ona jakieś szanse na otrzymanie części spadku po nim? Jak wygląda dziedziczenie przez konkubentów?

 

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »