Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa agencyjna

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.12.2013

Umowa agencyjna to umowa zawierana między przedsiębiorcami, mająca na celu pozyskiwanie klientów dla jednej z jej stron. Jest to umowa nazwana, uregulowana szczegółowo w Kodeksie cywilnym.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Istota umowy agencyjnej

 

W wyniku zawarcia umowy agencyjnej agent zobowiązuje się do pośrednictwa w zawieraniu z klientami umów na rzecz zleceniodawcy lub w jego imieniu1. Stronami umowy mogą być tylko przedsiębiorcy, przy czym nie ma znaczenia, w jakiej formie agent wykonuje działalność gospodarczą. Umowy agencyjne są często zawierane między kontrahentami w branży turystycznej, czy ubezpieczeniowej.

 

Forma zawarcia umowy agencyjnej

 

Przepisy Kodeksu cywilnego nie narzucają stronom umowy agencyjnej formy jej zawarcia. Możliwe jest więc nawet zawarcie takiej umowy w formie ustnej. Jednakże zabezpieczeniem dla kontrahentów jest prawo żądania od drugiej strony pisemnego potwierdzenia treści umowy oraz postanowień ją zmieniających lub uzupełniających. Tego uprawnienia nie można się zrzec.

 

Zasady zapłaty wynagrodzenia agenta

 

Agentowi za wykonywanie umowy agencyjnej należy się wynagrodzenie prowizyjne, chyba że w umowie określono inną formę wynagrodzenia. Wysokość prowizji może zależeć od liczby zawartych z klientami umów lub od ich wartości. Dla uniknięcia nieporozumień prowizja powinna być jasno określona w umowie. W przypadku, gdy w umowie agencyjnej brak jest postanowień określających wysokość prowizji, należy się ona w wysokości zwyczajowo przyjętej w stosunkach danego rodzaju, w miejscu działalności prowadzonej przez agenta, a w razie niemożności ustalenia prowizji w ten sposób, w odpowiedniej wysokości, uwzględniającej wszystkie okoliczności bezpośrednio związane z wykonaniem zleconych agentowi czynności2. Z uwagi na dużą liczbę klauzul niedookreślonych w przepisach regulujących zasady wypłaty prowizji, w przypadku gdy nie jest ona określona w umowie, spory w tym zakresie często musza być rozpatrywane przez sądy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niekiedy prowizja będzie należała się agentowi także po rozwiązaniu umowy agencyjnej. Stanie się tak w przypadku, gdy klient skierował propozycję zawarcia umowy przed rozwiązaniem umowy agencyjnej oraz jeżeli do zawarcia umowy z klientem doszło w wyniku działań agenta, które podejmował on w czasie trwania umowy agencyjnej.

 

Rozwiązanie umowy agencyjnej

 

Umowa agencyjna zawarta na czas oznaczony wygasa z upływem terminu, na jaki została zawarta. Jednakże w przypadku, gdy po upływie terminu obowiązywania umowy strony dalej wykonują czynności w niej określone, umowa ta staje się z mocy prawa umową zawartą na czas nieoznaczony.

 

Umowę agencyjną zawartą na czas nieoznaczony każda ze stron może wypowiedzieć na miesiąc naprzód w pierwszym roku, na dwa miesiące naprzód w drugim roku oraz na trzy miesiące naprzód w trzecim i następnych latach trwania umowy. Terminy wypowiedzeń nie mogą być skrócone. Strony mogą jednak je wydłużyć, przy zastrzeżeniu, że termin wypowiedzenia dla zleceniodawcy nie może być krótszy niż termin dla agenta.

 

Jeżeli jedna ze stron umowy agencyjnej nie wykonuje swoich obowiązków w całości lub znacznej części, druga strona może wypowiedzieć tę umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Takie prawo przysługuje stronom również w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.

 

 

 

 

----------------------------------

1 Art. 758 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.)

2 Art. 7581 § 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 06.12.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus V =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »