Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa zlecenie pomiędzy pierwszą i drugą umową o pracę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.10.2019

Pracuję na wyższej uczelni. Z niedopatrzenia pracodawcy powstanie przerwa między moją pierwszą umową o pracę a następną. Przerwa wyniesie 12 dni roboczych. Na ten okres zaproponowano mi zatrudnienie na umowę-zlecenie zgodnie z wcześniej ustaloną liczbą godzin. Jakie konsekwencje, oprócz finansowych (np. dot. godzin ponadwymiarowych), wiążą się z ową decyzją dziekana? Czy wpłynie ona na staż pracy, na naliczanie emerytury? Czy nowa umowa będzie się liczyła jako kontynuacja, czy jako umowa pierwsza? Czy prawo pracy w jakiś sposób chroni nauczyciela akademickiego, jeśli opisana sytuacja powstaje nie z jego winy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Umowa zlecenie pomiędzy pierwszą i drugą umową o pracę

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli chodzi o umowę-zlecenie, to dla celów stażu pracy jest ona traktowana zupełnie odmiennie od umowy o pracę. Z uwagi na to, że jest to umowa cywilno-prawna, a staż pracy podlega pod przepisy prawa pracy, nie wlicza się ona do stażu pracy, stąd przy późniejszych świadczeniach zależnych od długości stażu okres ten nie będzie uwzględniany. Słowem, umowa ta nie będzie się liczyła dla na przykład wyliczenia nagrody jubileuszowej.

 

Jeśli chodzi o staż emerytalny, to tutaj sytuacja jest nieco inna, bowiem umowa-zlecenie jest umową podlegającą obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nieobowiązkowe jest tylko ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym każdy okres pracy na zleceniu, gdy odprowadzane były składki rentowe i emerytalne do ZUS, wlicza się do stażu emerytalnego.

 

Z kolei zgodnie z art. 25(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

 

Przepis ten nie wskazuje, że umowy terminowe powinny następować jedna po drugiej, bez określonej przerwy. Oznacza to, że jeśli dotychczas miał Pan umowę terminową (na czas określony), to kolejna umowa na czas określony zawarta po umowie-zleceniu będzie drugą umową z limitu trzech przewidzianych przez przepisy.

 

Jeśli zaś chodzi o to, czy pracownika chroni prawo w opisanej sytuacji – co do zasady nie. Oczywiście pracownik może odmówić podpisania umowy-zlecenia, albo jeśli ją podpisze – zawsze może dochodzić potem przed sądem, że tak naprawdę wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę, a jedynie nazwa umowy była odmienna. Jednak jest to proces długotrwały i nie zawsze przynosi zamierzony skutek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus sześć =

»Podobne materiały

Pracodawca nie wystawił umowy o dzieło i nie zapłacił, co robić?

Otrzymałam umowę na czas określony na pełny etat (kwota minimalna) i pracodawca zobowiązał się do wystawiania mi umowy o dzieło co miesiąc na dodatkową kwotę, aby moje miesięczne wynagrodzenie było wyższe. Tłumaczył to koniecznością oszczędności w firmie. Obiecał, że umowa ta b

Zlecenie wykonania usługi firmie żony

Moja żona prowadzi działalność gospodarczą. Jest podatnikiem VAT. Czy jako jej współmałżonek (nie mam firmy, pracuję na etacie w innej firmie) mogę zlecić żonie usługę, jak każdą inną oraz dokonać przelewu na jej konto? Aktualnie jej firma nie przynosi dochodów, ponieważ żona p

Zakaz konkurencji w umowie o współpracy

Współpracuję z firmą, dla której przeprowadzam szkolenia. W umowie jest podpunkt, który brzmi tak: „po wygaśnięciu umowy lub jej przerwaniu zabronione jest przez 12 miesięcy otworzenie nowej marki produktów, które są przedmiotem sprzedaży firmy X (czyli tej, z którą współpracu
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »