Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa-zlecenie i zajście w ciążę

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 17.05.2019

Miałam staż przez pół roku, teraz mnie zatrudnili na okres 3 i pół miesiąca na umowę-zlecenie. Gdybym teraz zaszła w ciążę, a umowę-zlecenie mam do ostatniego marca, to mogą mnie zwolnić i czy coś mi się należy, jak mi się skończy umowa? Czy mogę być na zwolnieniu lekarskim w trakcie umowy-zlecenie bądź pracować do końca umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Umowa-zlecenie i zajście w ciążę

W związku z wykonywaniem umowy-zlecenia kobiecie ciężarnej nie przysługują uprawnienia pracownicze przewidziane w Kodeksie pracy. Dotyczy to również przepisów ochronnych zakazujących pracodawcy rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży, a także zwolnienie od pracy na zlecone przez lekarza badania lekarskie, zakaz wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej.

 

Kobiecie w ciąży pracującej na podstawie umowy-zlecenia przysługują tylko takie uprawnienia, które bezpośrednio wynikają z treści umowy zawartej z dającym zlecenie. Warto więc dokładnie przeczytać jej zapisy.

 

W kwestii zwolnienia lekarskiego należy wyjaśnić, że osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie objęte są obecnie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu (NFZ) i dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W tym ostatnim przypadku decyzja należy więc do zleceniobiorcy. Jeśli podejmie decyzję o woli przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, to wówczas dający zlecenie ma obowiązek dokonania odpowiedniego zgłoszenia do ZUS-u.

 

Warto wspomnieć, że zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 267) osoba pracująca na podstawie umowy zlecenia nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Pisała Pani, że odbywała wcześniej staż, tak więc wypada wyjaśnić, że zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) osoba pobierająca stypendium w okresie odbywania stażu, na który skierowana została przez powiatowy urząd pracy, obowiązkowo podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także ubezpieczeniu wypadkowemu – pod warunkiem, że nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Natomiast odbywający staż nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus IV =

»Podobne materiały

Umowa o dzieło czy umowa-zlecenie?

Otrzymałem propozycję wykonania dla pewnej instytucji projektu składającego się z kilku części: stworzenia koncepcji, napisania wniosku i zdobycia grantu, zrealizowaniu projektu, sporządzeniu raportu i rozliczenia finansowego. Pracę wykonywałbym samodzielnie, bez nadzoru, wynagrodzenie otrzymał

Pracodawca nie wystawił umowy o dzieło i nie zapłacił, co robić?

Otrzymałam umowę na czas określony na pełny etat (kwota minimalna) i pracodawca zobowiązał się do wystawiania mi umowy o dzieło co miesiąc na dodatkową kwotę, aby moje miesięczne wynagrodzenie było wyższe. Tłumaczył to koniecznością oszczędności w firmie. Obiecał, że umowa ta będzie wystawiana bez w

Zlecenie wykonania usługi firmie żony

Moja żona prowadzi działalność gospodarczą. Jest podatnikiem VAT. Czy jako jej współmałżonek (nie mam firmy, pracuję na etacie w innej firmie) mogę zlecić żonie usługę, jak każdą inną oraz dokonać przelewu na jej konto? Aktualnie jej firma nie przynosi dochodów, ponieważ żona pracuje nad moją stroną
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »